Ewakuacja z Afganistanu. Szósty samolot wylądował w Warszawie

Autor:
momo,
karol
Źródło:
PAP
Michał Dworczyk o ewakuacji z Afganistanu
Michał Dworczyk o ewakuacji z AfganistanuTVN24
wideo 2/6
TVN24Michał Dworczyk o ewakuacji z Afganistanu

W niedzielę rano na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował szósty samolot LOT z osobami ewakuowanymi z Afganistanu. Na pokładzie znajdowało się około 80 osób - donosi Polska Agencja Prasowa.

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. 15 sierpnia wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Państwa Unii Europejskiej i NATO ewakuują swych obywateli oraz współpracowników z Afganistanu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Szósty samolot z ewakuowanymi wylądował w Warszawie

W niedzielę około godziny 7.20 samolot Embraer lecący z Navoiy w Uzbekistanie z międzylądowaniem w stolicy Gruzji Tbilisi wylądował na lotnisku Chopina. To już szósty transport z osobami ewakuowanymi z Kabulu, który przyleciał do stolicy Polski.

Do tej pory w Warszawie wylądowało pięć samolotów z ewakuowanymi z Kabulu Polakami i polskimi współpracownikami oraz ich rodzinami. Łącznie 260 osób. Wszyscy Polacy, którzy zgłosili się do MSZ, zostali już ewakuowani. Operacja prowadzona przez polskie służby odbywa się wojskowymi samolotami z Kabulu do Uzbekistanu, skąd następnie cywilnymi samolotami PLL "Lot" ewakuowani dostają się do Polski.

W piątek premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem poinformował, że Polska będzie odpowiedzialna za ewakuację 300 obywateli Afganistanu współpracujących z NATO. Zapowiedział, że przylecą najpierw do Polski, a następnie do innych krajów NATO.

Autor:momo, karol

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości