Już w sobotę w Berlnie, zaledwie kilkaset metrów od pomnika ofiar holokaustu, zostanie otwarty gabinet figur woskowych Madame Tussauds. Największą atrakcją ma być figura przedstawiająca siedzącego w bunkrze Adolfa Hitlera.
Adolf Hitler Superstar?
Figury nie można fotografować.
Przez wzgląd na innych zwiedzających oraz szacunek dla milionów ofiar II wojny światowej dotykanie, fotografowanie oraz pozowanie z figura Adolfa Hitlera jest zabronione. napis przed ekspozycją z Adolfem Hitlerem
O tym, że ta figura (...) znalazła się na ekspozycji zdecydowały wyniki badania rynku. Wielu ankietowanych Niemców uznało, że Hitler jest częścią historii tego kraju. Jeśli mamy w sposób sensowny obchodzić się z historią, należy uwzględnić tę postać. kierowniczka muzeum Meike Schulze
- Pracownik ochrony będzie stale pilnował przestrzegania zakazu. Zainstalowaliśmy także kamery - zapewniała w czwartek dziennikarzy kierowniczka berlińskiego muzeum Meike Schulze. - Mamy 75 wspaniałych figur. Nie chcielibyśmy, by ta jedna przesłoniła całą ekspozycję - dodała.
Jednak powody takich obostrzeń są zupełnie inne. Na ścianach przed ekspozycją w Hitlerem znajdują się tabliczki z napisami po angielsku i niemiecku: "Przez wzgląd na innych zwiedzających oraz szacunek dla milionów ofiar II wojny światowej dotykanie, fotografowanie oraz pozowanie z figura Adolfa Hitlera jest zabronione".
Takich obostrzeń zażądał burmistrz Berlina Klaus Wowereit.
Rynek chciał Hitlera
Dlaczego więc figura Hitlera znalazła się w ogóle w muzeum?
- O tym, że ta figura (...) znalazła się na ekspozycji zdecydowały wyniki badania rynku. Wielu ankietowanych Niemców uznało, że Hitler jest częścią historii tego kraju. Jeśli mamy w sposób sensowny obchodzić się z historią, należy uwzględnić tę postać - powiedziała kierowniczka muzeum.
Innymi słowy, popularność Hitlera znajdzie przełożenie na ilość odwiedzających i wpływu do kasy. Nawet, pomimo wprowadzonych ograniczeń.
Jak to było w bunkrze?
Figurę Adolfa Hitlera umieszczono w pomieszczeniu stylizowanym na bunkier pod Kancelarią Rzeszy. To właśnie tam, tuż przed zakończeniem wojny i zajęciem Berlina przez Rosjan, wódz miał popełnić samobójstwo.
Siedzi sam przy stole, na którym leżą tylko książki i czapka od munduru. Na ścianie bunkra wisi mapa przedstawiająca położenie wojsk aliantów i armii sowieckiej zmierzającej w 1944 roku w kierunku Niemiec.
Niestety, nie można ani zbliżyć się do tej ekspozycji, ani dotknąć figury Fuehrera. Zostanie oddzielony od zwiedzających grubą, czerwoną taśmą.
Żydzi ostrzegają
O ostrożność zaapelowała Centralna Rada Żydów w Niemczech, jednak nie sprzeciwiła się wystawieniu postaci wodza III Rzeszy. - Próba wymazania Hitlera z historii w niczym by nie pomogła, a jej skutki mogłyby być odwrotne od zamierzonych - ocenił w rozmowie z dziennikiem "Tagesspiegel" sekretarz generalny Centralnej Rady Żydów Stephan Kramer.
Znacznie ostrzej zareagowała przewodnicząca fundacji Pomnika Pomordowanych Żydów Europy Lea Rosh. - Debata i spory historyczne nie mogą być przedmiotem konsumpcji czy rozrywki - powiedziała stanowczo.
Kto jeszcze do gabinetu?
Berliński gabinet figur woskowych Madame Tussauds zajmuje 2500 metrów kwadratowych przy bulwarze Unter den Linden w samym centrum Berlina.
Swoje miejsce, obok Hitlera, znajdą tam woskowe sobowtóry Angeli Merkel, Benedykt XVI, Karol Marks, Guenther Grass, a także wiele dawnych i współczesnych gwiazd kina, teatru, piosenki i sportu.
Berlin to ósme miasto na świecie, które ma gabinet figur woskowych "Madame Tussauds". Pierwszą stała wystawę Francuzka Marie Tussaud otworzyła w Londynie w 1835 roku. Pozostałe muzea znajdują się w Nowym Jorku, Las Vegas, Amsterdamie, Hongkongu, Szanghaju i Waszyngtonie.
Utworzenie gabinetu w stolicy Niemiec kosztowało 10,5 miliona euro. Bilet wstępu do berlińskiego muzeum kosztuje 18,50 euro.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: aptn