Dziś obchodzimy 70. rocznicę likwidacji tzw. obozu rodzinnego dla Cyganów w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zgładzili 2897 więźniów romskich - wszystkich żyjących jeszcze w obozie.
Romowie stanowili pod względem liczebności trzecią po Żydach i Polakach grupę deportowanych do KL Auschwitz. Transporty z nimi przyjeżdżały z 14 państw. Trafiali do obozu cygańskiego utworzonego w jednym z sektorów Birkenau. Znajdywały się tam 32 baraki mieszkalne i sześć sanitarnych. Między 26 lutego 1943 r. a 21 lipca 1944 r. w obozie cygańskim osadzono łącznie niespełna 21 tys. osób. Większość z nich zmarła w wyniku chorób.
W nocy z 2 na 3 sierpnia w 1944 r. Niemcy zgładzili 2897, wszystkich żyjących jeszcze w obozie więźniów romskich.
Ogółem w Auschwitz więzionych było ok. 23 tys. Romów. Życie straciło tam około 21 tys., pozostałych przeniesiono do innych obozów. Szacuje się, że w wyniku prześladowań i terroru w latach panowania III Rzeszy śmierć poniosła około połowa populacji Romów zamieszkującej obszary okupowane przez Niemców.
Dzień Pamięci w rocznicę zagłady
Na terenie b. niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau pod Pomnikiem Zagłady Romów i Sinti odbędą się obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów. Weźmie w nich udział ponad tysiąc osób z 25 państw.
Romowie w Polsce mają status mniejszości etnicznej. W Polsce mieszka 20-30 tys. osób tej narodowości. Według różnych szacunków, w Europie przedstawicieli tej nacji jest od 8 mln do nawet ok. 15 mln.
Autor: rf/kka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia