Wykopali ząb człowieka sprzed 400 wieków

W Izraelu znaleziono szczątki człowieka sprzed czterystu wieków, a dokładniej jego ząb trzonowy. Odkrycie może wywołać rewolucję w teoriach dotyczących pochodzenia i ewolucji człowieka.

Zginęło ponad 500 dziennikarzy

Aż 529 dziennikarzy zostało zabitych w ciągu ostatnich pięciu lat w czasie wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych - ogłosiła w Genewie dziennikarska organizacja pozarządowa.

Grozi im wojna domowa

Zaostrza się sytuacja na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Liderzy 15 państw Wspólnoty Gospodarczej Afryki Zachodniej zagrozili wojskową interwencją. Żądają, by Laurent Gba-gbo uznał wyniki wyborów i zrzekł się władzy. Dziś do stolicy kraju mają przybyć wysłannicy organizacji.

"To podważa reputację Rosji"

Wybiórcze stosowanie prawa samo przez się narusza zasady państwa prawa w Rosji - oświadczył Biały Dom, głęboko zaniepokojony wyrokiem skazującym dla byłego rosyjskiego potentata naftowego Michaiła Chodorkowskiego.

Rosyjskie łagry - korupcja i przestępczość

Łagry w Rosji niewiele zmieniły się od czasów Związku Radzieckiego. Skazani muszą się zmierzyć z bardzo ciężką pracą, korupcją i przestępczością. W takich warunkach karę odbywa też m.in. były szef koncernu Jukos, Michaił Chodorkowski.

Ludzie utknęli w pociągach, ale samoloty już startują

Po potężnej burzy śnieżnej, która niemal całkowicie sparaliżowała komunikację na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, udało się częściowo przywrócić ruch lotniczy w Nowym Jorku. Pierwsze maszyny wylądowały już na lotniskach Johna F. Kennedy'ego i La Guardia.

Pociąg spóźniony o pół doby, minister się tłumaczy

Aż 24 godziny - zamiast planowych 11 godzin - potrzebował pociąg francuskich kolei państwowych, by dojechać ze Strasburga do Nicei. - To wynik splotu niefortunnych okoliczności - tłumaczyła gigantyczne opóźnienie minister transportu Nathalie Kosciusko-Morizet.

Koniec moskiewskiej gehenny Polaków

Polscy pasażerowie, którzy od niedzieli koczowali na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, przylecieli już do kraju. Samolot, którym zabrała się grupa 28 Polaków, wylądował w Warszawie chwilę przed godz. 22. Pomogła interwencja polskiego konsula. Ze względu na brak wiz i odwołane loty, polscy pasażerowie od niedzieli nie mogli opuścić lotniska w Moskwie. Bali się, że odlecą do kraju najwcześniej w środę. O sprawie zaalarmował nas @Mariusz, który wraz z innymi czekał na samolot do Polski.

Szturm pasażerów na strefę odpraw w Moskwie

Pasażerowie na największym moskiewskim lotnisku Domodiedowo przypuścili szturm na strefę odpraw, domagając się informacji o swoich lotach. Marznący deszcz i przerwy w dostawie prądu już drugi dzień zakłócały pracę tego portu lotniczego.

Lista Schindlera na sprzedaż

Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork uchylił w poniedziałek zakaz sprzedaży oryginalnej kopii Listy Schindlera wydany przez sąd niższej instancji. Kopia zostanie sprzedana za ponad 2 miliony dolarów, czyli ponad 1,5 miliona euro.

Polski MSZ ocenia praworządność Rosji

Wyrok na Michaiła Chodorkowskiego szkodzi reputacji Rosji w dziedzinie praw człowieka - oświadczyła w poniedziałek amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton po wyroku jaki zapadł ws. byłego szefa Jukosu. Głos w tej sprawie zabrało również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - Przebieg tego procesu jest świadectwem tego, w jakim stanie jest praworządność w Rosji. To świadectwo w oczywisty sposób nie wygląda najlepiej - powiedział rzecznik resortu Marcin Bosacki.

Kurczab - Redlich: To sprawiedliwość kremlowska

- Mamy do czynienia ze sprawiedliwością kremlowską, czyli absolutnym deptaniem konstytucji i wszelkich możliwych przepisów prawnych - tymi słowami dziennikarka i znawczyni Rosji Krystyna Kurczab-Redlich komentowała w "Faktach po Faktach" wyrok, jaki zapadł w procesie Michaiła Chodorkowskiego. Były szef Jukosu został uznany w poniedziałek winnym w drugim procesie.

Spadł śnieg, życie zamarło

Ameryka nie może wykopać się spod śniegu. Z powodu ataku zimy w kilku stanach i miastach ogłoszono stan wyjątkowy. Burza śnieżna sparaliżowała trzy lotniska w rejonie Nowego Jorku - zostaną otwarte dopiero za kilka godzin.

Broń na superszybkie samoloty

Nową rakietę ziemia-powietrze przetestowali w poniedziałek Pakistańczycy. To kolejny taki test w ostatnim czasie. Pociski były wystrzeliwane w obszarze prowincji Sindh Sonmiani.

5-metrowe fale przewróciły prom

Południowokoreańska straż przybrzeżna uratowała wszystkie 15 osób znajdujących się na promie, który przewrócił się u wybrzeży kraju. Na morzu panowały wówczas trudne warunki pogodowe.

Fałszywe paczki sieją strach w Rzymie

Kolejne paczki i kolejne fałszywe alarmy - tylko jedna z przesyłek, które wzbudziły niepokój w Rzymie okazała się być bombą. Podejrzane pakunki znaleziono w poniedziałek w placówkach dyplomatycznych Albanii, Finlandii, Grecji, Wenezueli, Danii i Monako.

Rosyjscy opozycjoniści otruci w Niemczech

Szykuje się powtórka sprawy Aleksandra Litwinienki? Berlińska prokuratura rozpoczęła śledztwo ws. prawdopodobnego otrucia rosyjskich opozycjonistów. O sprawie pisze "Der Spiegel", który cytują portale w Rosji.

"Chodzą słuchy, że nie żyje"

Żona kandydata opozycji w wyborach prezydenckich na Białorusi Uładzimira Niaklajeua oraz znane postacie kultury wystąpili do Prokuratury Generalnej o jego publiczne pokazanie. - Chodzą słuchy, że Niaklajeu nie żyje - oświadczył jeden z sygnatariuszy wniosku Uładzimir Arłou.

Sprzedaż Rosji okrętów - "dużym błędem"

Litwa krytykuje sprzedaż Rosji dwóch okrętów typu Mistral. Minister obrony tego kraju uznała decyzję Francji za "duży błąd". W miniony piątek poinformowano, że Moskwa porozumiała się z Paryżem w sprawie zakupu co najmniej dwóch śmigłowcowców.

"Akt osobistej zemsty Putina"

- Sprawa w sposób wyraźny motywowana politycznie - tak ponowny proces Michaiła Chodorkowskiego określali w depeszach do Waszyngtonu dyplomaci. Podobnie myśli wielu Rosjan. Przed sądem, w którym jest odczytywany wyrok, zgromadził się tłum zwolenników byłego szefa koncernu Jukos. Milicja zatrzymała 20 demonstrantów.

Jechały do szkoły, zginęły

14 dzieci w wieku szkolnym zginęło w wypadku, do jakiego doszło w południowo-centralnej części Chin. Dzieci były w drodze do szkoły.

Tak ukochali prezydenta, że już nie chcą wyborów

"Forum Obywateli" we wschodnim Kazachstanie wystąpiło z inicjatywą ułatwiającą prezydentowi życie. Ponieważ Nursułtan Nazarbajew rządzi już od 20 lat i nie ma zamiaru opuścić stanowiska, "Obywatele" postanowili zmienić prawo, aby nie musiał się frasować wyborami i kierował narodem niejako z rozpędu - przez następną dekadę. Prezydent ma już między innymi dożywotni immunitet.

Chiński karambol na 100 samochodów

Ponad sto samochodów zderzyło się w gigantycznym karambolu na południu Chin. Siedem osób zginęło a 15 zostało rannych. Przyczyną serii zderzeń byłą gęsta mgła, która ograniczała widoczność do 50 metrów.

Chodorkowski znów skazany

Były szef koncernu Jukos, Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew zostali uznani za winnych przywłaszczenia 218 mln ton ropy i wyprania pieniędzy uzyskanych z jej sprzedaży. Część zarzutów została umorzona. Prokuratorzy zażądali dla Chodorkowskiego 14 lat łagru. Żona byłego miliardera jeszcze przed ogłoszeniem wyroku mówiła, że nie ma nadziei na uniewinnienie.

Wykoleił się pociąg z prezentami dla Kima

Pociąg wyładowany prezentami m.in. telewizorami i zegarkami, dla Kim Dzong Una, uważanego za przyszłego przywódcę Korei Północnej, wykoleił się w połowie grudnia - poinformowało w poniedziałek niezależne radio nadające z Seulu na Koreę Północną. Do incydentu doszło najprawdopodobniej w wyniku sabotażu.

Izrael: To nie my powinniśmy przepraszać

Izrael zdecydowanie odrzuca jakiekolwiek żądania przeprosin za atak na konwój, w którym zginęło dziewięciu Turków. - Nie będzie żadnych przeprosin. Jeśli ktoś ma wyrazić skruchę, to powinna być to Ankara, a nie my - stwierdził izraelski minister spraw zagranicznych Avigdor Liberman.

Biskup: Prawo dyskryminuje chrześcijan

- Prawo jest "niezrównoważone" i chroni mniejszości seksualne jednocześnie zachęcając sądy do dyskryminowania chrześcijan - stwierdził anglikański biskup Michael Scott-Joynt. Duchowny krytykuje też "ignorancję" polityków i sędziów, którzy zapomnieli jak ważną rolę religia odegrała w historii kraju, który teraz na siłę sekularyzują.

CIA rozkodowała wiadomość sprzed 147 lat

Jest 1863 rok, trwa Wojna secesyjna w USA. Wojska Unii oblegają miasto Vicksburg, którego mieszkańcy z głodu jedzą już nawet skóry. Generał dowodzący obroną spodziewał się pomocy, ale wiadomość od dowódcy wojsk, które miały przyjść na odsiecz, nigdy do niego nie dotarła. Przechwycili ją żołnierze Unii. Przez następne 147 lat nikt nie wiedział co w niej napisano.

Dziewięciu terrorystów z zarzutami

Brytyjska policja oskarżyła dziewięciu mężczyzn o przygotowania do aktu terroru oraz o zmowę mającą na celu przeprowadzenie zamachu. Niedoszli terroryści mieli planować swoją akcję od października.