Uwolniony po pięciu latach i czterech miesiącach spędzonych w palestyńskiej niewoli 25-letni sierżant Gilad Szalit w oczach wielu Izraelczyków stał się symbolem troski państwa o swoich żołnierzy i gotowości do ich uwolnienia niemal za wszelką cenę.

- Oni budują tysiące kilometrów tuneli, dzięki którym ukryją swoją coraz nowocześniejszą broń jądrową, a my czynimy nasz arsenał coraz bardziej przejrzystym i nie modernizujemy go - oznajmił amerykański kongresmen Michael Turner. Wyraził tym samym obawy wielu Amerykanów związane z wielkim chińskim projektem zbrojeniowym o nazwie "Podziemny Wielki Mur".

Unia Europejska odwołała czwartkową wizytę w Brukseli prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Powodem są wątpliwości Brukseli co do rzetelności procesu byłej premier Julii Tymoszenko.

Powódź zalewająca od dwóch i pół miesiąca Tajlandię nie oszczędziła fabryki Honda Motor w prowincji Ayutthaya. Na jej parkingu znajdują się tysiące podtopionych samochodów. Fabryka jest jednym z 10 tys. przedsiębiorstw, które ucierpiały z powodu żywiołu.

- Nikt nie ma wątpliwości, że konsekwencją tego będzie wzrost porwań, że cenę za tę wymianę zapłacą Izraelczycy, którzy będą porywani po to, żeby wymusić dalsze wymiany więźniów - tak wymianę sierżanta Gilada Szalita za palestyńskich więźniów ocenił w TVN24 publicysta i znawca problematyki bliskowschodniej Konstanty Gebert. Podobnego zdania są zachodni eksperci.

Walczyli za pieniądze dla Muammara Kaddafiego. Gdy ich pracodawca przegrał, przez Saharę wrócili do ojczyzny. Teraz sami chcą zrobić rewoltę w swoim kraju. Tuaregowie z Mali oświadczyli, że zjednoczyli szeregi i chcą niepodległości. Kolejna wojna domowa w Afryce wydaje się prawdopodobna.

Ogromna burza piaskowa przeszła w poniedziałek wieczorem przez Lubbock w amerykańskim stanie Teksas. Wiało z prędkością prawie 100 km/h, wiatr pozrywał linie energetyczne. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia ani o rannych, ani o zniszczeniach.

To największa od dekad wymiana więźniów pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami. Pojmany pięć lat temu żołnierz Galid Shalit ma zostać wydany przy Hamas w zamian za 1027 więźniów. Ponieważ obie strony wymiany zupełnie sobie nie ufają, cały proces został szczegółowo zaplanowany w wyniku długich i trudnych negocjacji.

Trójka Amerykanów skuła łańcuchami i więziła w piwnicy czwórkę niepełnosprawnych umysłowo. Ludzie byli przetrzymywani w bardzo złych warunkach. - To było coś strasznego - mówił jeden z policjantów, którzy uwolnili więźniów. Przestępcy dzięki swoim ofiarom wyłudzali zasiłki. Jedna z oprawczyń siedziała już w przeszłości za celowe zagłodzenie na śmierć mężczyzny.

W proteście przeciwko chińskim represjom w Tybecie podpaliła się i zmarła młoda tybetańska mniszka - poinformowała we wtorek mająca swą siedzibę w Londynie organizacja "Wolny Tybet".

W Rzymie przez miesiąc nie można organizować wszelkich pochodów i demonstracji w ścisłym centrum. Burmistrz Wiecznego Miasta Gianni Alemanno zareagował tak na gwałtowne sobotnie zamieszki wywołane przez anarchistów, którzy podłączyli się pod pokojowy marsz "oburzonych". Straty są szacowane na co najmniej pięć milionów euro.

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad odrzucił w poniedziałek zarzuty Stanów Zjednoczonych dotyczące domniemanego udziału Teheranu w spisku na życie saudyjskiego ambasadora w Waszyngtonie.

Zakładnicy w paryskim oddziale Krajowej Agencji ds. Zatrudnienia. Uzbrojony, bezrobotny, 45-latek, zamknął się w poniedziałek z dwojgiem pracowników w budynku urzędu. Interweniowały służby specjalne.

Szefowi francuskiego kontrwywiadu Bernardowi Squarciniemu postawiono w poniedziałek wstępne zarzuty w sprawie szpiegowania dziennikarza "Le Monde". Jak poinformował adwokat Squarciniego, są to zarzuty naruszenia tajemnicy korespondencji i bezprawnego zbierania danych.

Premier Rosji Władimir Putin zaprzeczył w poniedziałek, jakoby jego start w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku oznaczał, że obywatele Federacji Rosyjskiej faktycznie nie będą mieli wyboru. W wywiadzie, jakiego udzielił trzem rosyjskim stacjom telewizyjnym: Kanał 1, Rossija i NTV, Putin nie zgodził się z opinią, że jego udział w wyborach przesądza o ich wyniku. - Zwykły obywatel zawsze ma wybór. Nie można mówić, że rezultat głosowania jest przesądzony - oświadczył.

Rosyjscy eksperci przygotowali propozycje rozwiązania problemu rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej - poinformował w poniedziałek Michaił Mitiukow, przewodniczący Komisji ds. Rehabilitacji Ofiar Represji Politycznych działającej przy prezydencie Rosji.

Barack Obama wyruszył w podróż po kraju autobusem. Na ten środek transportu Obama zdecydował się także trzy lata temu, podczas kampanii wyborczej. Tym razem prezydent USA ruszył w trasę, by przekonywać Amerykanów do swego planu zmniejszenia bezrobocia, blokowanego w Kongresie przez Republikanów.

Uczestnikom sobotnich zamieszek w Rzymie grozi od 3 do 15 lat więzienia. To z jak niszczycielską furią działali pokazuje film, który dziennikarka gazety "La Stampa" zarejestrowała telefonem komórkowym przed jednym z rzymskich kościołów. Widać na nim zamaskowanych wandali, którzy rozbijają figurę Matki Bożej i ją depczą.

Zwłoki polskiego kierowcy tira z raną głowy znaleziono w jego ciężarówce w porcie w Wenecji, gdzie cumują promy odpływające do Grecji. Trwa dochodzenie w sprawie okoliczności śmierci Polaka. Sprawą zajmuje się też konsulat RP w Mediolanie.