Nagrania z wnętrza reaktora nr 4

Japoński rząd przejmie kontrolę nad operatorem siłowni atomowych TEPCO (Tokyo Electric Power Co.) obejmując pakiet akcji firmy, nie większy jednak niż 50 proc. - podaje Reuters powołując się na anonimowe źródło rządowe. Firma TEPCO znalazła się w ogniu krytyki w związku z licznymi błędami popełnionymi podczas akcji ratunkowej w uszkodzonej elektrowni Fukushima I oraz fatalną komunikacją ws. sytuacji w elektrowni. TEPCO udostępniło nagrania z wnętrza uszkodzonego reaktora nr 4. Film został nakręcony 24 marca.

Chata za 100 mln dolarów

100 milionów dolarów zapłacił rosyjski miliarder za dom w Stanach Zjednoczonych. To najwyższa w historii cena, jaką zapłacono za pojedynczą nieruchomość.

Krokodylomorf. Znaleźli czaszkę

Doskonale zachowaną czaszkę wymarłego kuzyna krokodyli odkryto w Brazylii - informuje serwis "National Geographic". To nowy odkryty przez naukowców gatunek.

Hinduski komandor, seks i radziecki lotniskowiec

Jedna z większych afer w hinduskim wojsku znalazła swój finał. Komandor Sukhjinder Singh, który w ubiegłym roku stał za zakupem starego radzieckiego lotniskowca dla hinduskiej marynarki, by potem zostać bohaterem seks-skandalu z udziałem Rosjanki, stracił pracę.

98-latek chciał siekierą zabić policjantkę

98-letni Polak podejrzany o usiłowanie zabójstwa dwóch policjantek w Szkocji. Mężczyzna miał przy pomocy siekiery i noża usiłować zabić kobiety w swoim domu w Birch Row. To najstarsza osoba kiedykolwiek aresztowana przez szkocką policję.

Anarchiści znów wysłali bombę

Włoscy anarchiści znów dali o sobie znać. Tym razem wysłali do do koszar w Livorno przesyłkę z materiałem wybuchowym, który zranił w czwartek podpułkownika wojska.

Granice zamknięte. Szykują się do ostatecznego starcia

Największe miasto Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżan, może stać się wkrótce sceną ostatecznego starcia pomiędzy uznawany przez społeczność międzynarodową prezydentem Alassana Ouattarą, a oddziałami wiernymi byłemu prezydentowi Laurentowi Gbagbo.

Dokładniej skontrolują elektrownie

Amerykanie przeprowadzą dodatkowe kontrole w sześciu ze 104 swoich elektrowni atomowych. Poinformował o tym szef Komisji Nadzoru Jądrowego (NRC) Gregory Jaczko na przesłuchaniu w Kongresie.

Emir ratuje twarz, rząd do dymisji

Emir Kuwejtu szejch Sabach al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah jest gotów zrobic wiele, by uniknąć rodzinnego skandalu i nadszarpnięca reputacji rodziny panującej. Właśnie przyjął z tego powodu dymisję rządu.

Wcześniejsze wybory na ratunek gospodarce

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva rozwiązał parlament i wyznaczył termin wyborów na 5 czerwca, ostrzegając, że następny rząd będzie musiał poradzić sobie z "kryzysem gospodarczym bez precedensu".

Tajna misja i kolejni zdrajcy. Kaddafi przeczuwa koniec?

Kilku kolejnych ważnych urzędników bliskich Muammarowi Kaddafiemu poszło w ślady szefa libijskiego MSZ i uciekło z kraju - poinformowała katarska telewizja Al Dżazira. Piątkowy "The Guardian" twierdzi natomiast, że wysoki rangą przedstawiciel Libii został wysłany do Londynu, by podjąć rozmowy z rządem Wielkiej Brytanii.

USA: Niech kto inny dostarczy broń rebeliantom

Stany Zjednoczone nie powinny starać się kierować przyszłością Libii, gdy upadnie jej przywódca Muammar Kadafi. Byłyby to "ostatnią rzeczą, której ten kraj potrzebuje" - podkreślił amerykański sekretarz obrony Robert Gates przed senacką komisją sił zbrojnych.

Porwał podejrzanego o zabójstwo córki i podrzucił pod sąd

Andre Bamberski dopiął swego. Francuski sąd poprowadzi sprawę człowieka podejrzanego o morderstwo jego nastoletniej córki. Na sprawiedliwość czekał 29 lat. Dwa lata temu w akcie desperacji porwał podejrzanego Dietera Krombacha w Niemczech i związanego podrzucić pod gmach francuskiego sądu. Niemcy odmówiły jego ekstradycji do Francji, gdzie ścigany był listem gończym.

27 lat patrzył na papieża przez obiektyw

Przez kilkadziesiąt lat był osobistym fotografem papieży. Większość tego czasu, bo 27 lat, pracował przy Janie Pawle II. Sześć lat po śmierci papieża-Polaka Arturo Mari opowiada Dagmarze Kaczmarek-Szałkow o tych latach, a także o 2. kwietnia 2005.

Strasburg staje za Polakiem przeciw Ukrainie

Polak miał być bity i przypalany przez ukraińskich milicjantów podczas przesłuchania. Ukraiński wymiar sprawiedliwości nie chciał jednak zająć się jego sprawą. Piotr N. z sprawą poszedł do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który przyznał mu rację i polecił wypłatę odszkodowania.

11 tysięcy ofiar. Żywi zmagają się z zniszczeniami

11532 - tyle ofiar kataklizmu, który nawiedził Japonię 11 marca, zdołały znaleźć i zidentyfikować władze. Ci, którzy przeżyli nadal zmagają się z skutkami trzęsienia ziemi i tsunami. Setki tysięcy domów na północy kraju są pozbawione wody i zasilania.

"Game over Gbagbo"

Już tylko godziny dzielą uzurpatora Laurenta Gbagbo od obalenia - odgrażają się zwolennicy uznanego przez społeczność międzynarodową za prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane'a Ouattary. Wczoraj postawili oni Gbagbo ultimatum - jeśli nie chce walk w Abidżanie, musi ustąpić. Dziś miasto jest otoczone przez siły Ouattary. - Gra się skończyła - mówią jego ludzie.

Wolność zgromadzeń kontra rosyjska policja

W Rosji opozycja po raz kolejny próbowała zorganizować protesty w obronie prawa do zgromadzeń, jak czyni każdego 31 dnia miesiąca. Skończyło się to (też jak zwykle) zdecydowaną reakcją policji, która rozbiła niektóre demonstracje, które nie otrzymały zezwoleń od władz i aresztowała ponad 100 osób.

Europarlament zaprosi Miedwiediewa

Konferencja przewodniczących grup politycznych Parlamentu Europejskiego zdecydowała w czwartek, by PE zaprosił prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do odwiedzenia tej instytucji - podaje PAP, powołując się na źródła w PE. Inicjatorami zaproszenia Miedwiediewa byli chadecy.

Ciężarówką staranował bramę elektrowni atomowej

Mężczyzna kierujący ciężarówką przez pół dnia jeździł po strefie zamkniętej wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I. Próbował też bezskutecznie dostać się na jej teren. Później wdarł się do elektrowni Fukushima II, po tym jak staranował bramę w jej ogrodzeniu. Mężczyznę po długiej pogoni ujęła policja. Nie wiadomo, jaka była jego motywacja i co chciał osiągnąć.

Harry: Myśleliśmy, że się nigdy nie ożeni

Już niespełna miesiąc do wielkiego ślubu, a brat pana młodego ogłasza, że królewska rodzina zwątpiła już czy książę William poprosi Kate Middleton o rękę: - Myśleliśmy, że to się nigdy nie stanie. Ale się stało. Jesteśmy z niego dumni - mówi książę Harry. O pannie młodej wypowiada się w superlatywach: - To świetna dziewczyna. Naprawdę - mówi.

Niemcy dostaną więcej placebo?

Niemieckie Stowarzyszenie Medyczne doszło do wniosku, że placebo - neutralne pigułki - działa czasem lepiej niż farmaceutyki, na przykład w przypadku łagodnej depresji i chronicznego bólu. Zaleca, by częściej przepisywać je pacjentom - pisze PAP, powołując się na agencję AP. W USA i Wielkiej Brytanii, gdzie stosowanie placebo bez informowania o tym pacjentów uznano za nieetyczne.

Rocznie w Indiach rodzi się pół Polski

Populacja Indii w ciągu ostatniej dekady zwiększyła się o 181 milionów ludzi, czyli rocznie w kraju pojawiało się niemal pół Polski. Jeśli obecny trend wzrostu utrzyma się, to około roku 2030 Hindusów będzie więcej niż Chińczyków. Władze Indii właśnie zaprezentowały wyniki wielkiego spisu powszechnego, który rozpoczęto jeszcze w ubiegłym roku.

Ziemniak czy Ziemia? Tak wygląda grawitacja

Po dwóch latach na orbicie satelita GOCE zdobył wystarczająco dużo danych, by można było stworzyć wyjątkowo precyzyjną mapę grawitacji ziemskiej - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). I prezentuje model Ziemi ze zróżnicowanymi polami grawitacji. "Wygląda jak gigantyczny ziemniak w Kosmosie" - komentuje serwis BBC.

Tysiąc napromieniowanych zwłok. 10 tys. razy powyżej norm

Promieniowanie radioaktywne w kanale wodnym na zewnątrz reaktora nr 2 w elektrowni Fukushima przekroczyło 10 tys. razy dopuszczalne normy - cytuje agencja Kyodo operatora elektrowni, firmę TEPCO. Skażenie wykryto także w wodach gruntowych w pobliżu reaktora nr 1. Wcześniej Kyodo podała szokujące informacje o tysiącach ciał, jakie leżą w pobliżu elektrowni od prawie 3 tygodni. Władze ich nie usuwają, "ponieważ zostały one bardzo poważnie napromieniowane".

Uciekł od Kaddafiego, żeby trafić przed sąd?

Po ucieczce do Wielkiej Brytanii, były libijski minister spraw zagranicznych nie może liczyć na spokojny azyl. Brytyjskie władze oświadczyły, że nie zagwarantowały Moussa Koussie immunitetu. Szkoci już ogłosili, że chcieliby przesłuchać dyplomatę i byłego szefa libijskiego wywiadu, w sprawie zamachu nad Lockerbie.

Zakaz lotów to "zasłona dymna". Cel to obalenie Kaddafiego

- Prawdziwym celem ataków koalicji jest przeważenie szali w walkach na korzyść rebeliantów. Strefa zakazu lotów to "zasłona dymna" - miał powiedzieć anonimowo agencji Reuters "europejski dyplomata". To jak do tej pory jedyne tak szczere - choć wciąż anonimowe - wyznanie przedstawiciela władz krajów koalicji atakujących Libię.

"Moje życie zależało od 50 papierosów"

Milczał przez ponad 60 lat. Teraz brytyjski weteran Denis Avey opowiada w swojej książce, jak dwukrotnie przedostał się do obozu koncentracyjnego Auschwitz, by na własne oczy zobaczyć horror holokaustu. - Moje życie zależało od 50 papierosów - 25, by wejść i 25, by wyjść - relacjonuje Avey. Do brytyjskich księgarń książka "The man who broke into Auschwitz" trafi 1 kwietnia.