Egipt wybiera pierwszy raz od 30 lat

Egipska Komisja Wyborcza ustaliła datę wyborów do niższej izby parlamentu na 21. listopada - podała telewizja Al Arabija. Będzie to pierwsze głosowanie w kraju od czasu obalenia reżimu Hosniego Mubaraka w lutym tego roku.

Celowo uderzył głową w piec?

Amerykańska para została uznana winną niezamierzonego morderstwa swojego siedmioletniego synka. Chłopczyk był adoptowaną rosyjską sierotą i według przybranych rodziców biegł i celowo uderzył głową w piec, w wyniku czego odniósł śmiertelne obrażenia. Postępowanie sądowe było bardzo skrupulatnie relacjonowane przez rosyjskie media. Przypadki brutalnego traktowania adoptowanych przez Amerykanów małych Rosjan wywołały w Rosji oburzenie.

Dla FBI każdy muzułmanin to potencjalny terrorysta

FBI uczy swoich agentów, że każdy muzułmanin to potencjalny terrorysta. Ponadto im bardziej wierzący wyznawca islamu, tym bardziej agresywny. Takie i inne stwierdzenia są zawarte w materiałach szkoleniowych agencji, które trafiły do mediów. FBI zapewniła, że już nie uczy swoich agentów takich rzeczy. Pomimo tego znalazła się pod ostrzałem senatorów.

Państwowe samoloty woziły panie na Bunga-Bunga?

Włoska opozycja domaga się dochodzenia, które miałoby wyjaśnić, czy państwowe samoloty woziły młode kobiety na przyjęcia Silvio Berlusconiego, zwane Bunga-Bunga. Mają na to wskazywać fragmenty podsłuchanych rozmów, których zapis przeciekł do mediów. W innej konwersacji premier miał się chwalić, że "zaliczył" osiem z 11 "przygotowanych" dla niego kobiet.

Libia nie może się doliczyć zabitych

Oficjalnie przedstawiciele opozycji, która obaliła Muammara Kaddafiego, twierdzą że z rąk reżimu zginęło od 30 do 50 tysięcy ludzi. Organizacje humanitarne i dziennikarze twierdzą jednak, że to zdecydowanie przesadzone wartości. Dla przykładu w samym Trypolisie do kostnic od początku walk o miasto w sierpniu trafiło "tylko" około 700 ciał.

Kosmiczny "as w rękawie" amerykańskiego wojska

Jedna z najtajniejszych organizacji w USA, Narodowe Biuro Zwiadu (NRO), z okazji swoich 50 urodzin uchyliła rąbka szczelnej kurtyny otaczającej jej działania. Okazało się, że Amerykanie stworzyli "Program Obrony Przestrzeni Kosmicznej"(JSPP), który zajmuje się obroną satelit USA. Ma to być "as w rękawie" amerykańskiego wojska.

Tysiąc nagusów w kąpieli nad Morzem Martwym

Tysiąc nagich Izraelczyków wzięło udział w sesji zdjęciowej zorganizowanej o świcie na plaży nad Morzem Martwym. Nie zabrakło gapiów, choć dokładne miejsce wydarzenia było utrzymywane w tajemnicy.

"W Meksyku są jeszcze dobrzy ludzie"

Meksyk z wielką pompą świętuje swoją 201 rocznicę uzyskania niepodległości. Centralnym elementem uroczystości jest wielka parada wojskowa w Mexico City. W zamierzeniu władz pokazuje ona siłę państwa, które od lat bez powodzenia zmaga się z coraz potężniejszymi kartelami narkotykowymi.

Postrzelił kolegów z AK-47 w klasie

Uczniowi liceum w Dagestanie udała się nie lada sztuka, jednym nabojem wystrzelonym z popularnego Kałasznikowa ranił w klasie dwóch kolegów. Do wypadku doszło na lekcji na temat bezpieczeństwa, prowadzonej przez policjantów.

"Drogi przyjacielu, pragnę panu podziękować"

- Wielki wysiłek Chorwatów i waszego rządu opłaci się w przyszłości - powiedział Donald Tusk, po przekazaniu chorwackiej premier Jadance Kosor projektu Traktatu Akcesyjnego dla jej kraju. Chorwacja ma stać sie członkiem UE w lipcu 2013 roku. Traktat będący formalnym zatwierdzeniem akcesji ma zostać podpisany jeszcze w grudniu. - Szanowny panie premierze, drogi przyjacielu, pragnę panu podziękować - powiedziała po polsku Chrowatka.

Dwa tygodnie piwa, golonek i innych atrakcji

Bawarskie stroje, masa atrakcji, kilkanaście namiotów, a w nich przede wszystkim hektolitry piwa - w Monachium ruszył w sobotę Oktoberfest, czyli wielkie święto złocistego trunku. Co roku festyn odwiedzają miliony jego miłośników.

Masz ponad 700 tys. euro, masz kłopoty

Rząd Hiszpanii uchwalił w piątek dekret przywracający podatek od wielkich majątków. Ma on uzdrowić finanse publiczne w okresie głębokiego kryzysu, obowiązywać przez dwa lata i obciążyć osoby dysponujące fortunami powyżej 700 tys. euro - podała agencja EFE.

Pomyliła hamulec z gazem. Autem wjechała do sklepu

Wiele szczęścia mieli klienci jednego ze sklepów w Stanach Zjednoczonych. Samochód wjechał w budynek, zatrzymał się w jego środku - na półkach z towarem. Pojazdem kierowała 86-letnia kobieta, która pomyliła pedał hamulca z pedałem gazu.

"Tam, gdzie zaczyna się wojna, kończy się bezpieczeństwo"

Europa w czasach kryzysu potrzebuje wspólnych, rozsądnych i odważnych działań, a także silnego politycznego przywództwa, inaczej będzie tylko fasadą i zbiorową hipokryzją - mówił w piątek premier Donald Tusk na dorocznej Konferencji Ryskiej na Łotwie.

Gwinea jednak nie chce Kaddafiego

Prezydent Gwinei Bissau Malam Bacai zaprzeczył słowom swego premiera Carlosa Gomesa, który przed tygodniem zadeklarował gotowość udzielenia azylu libijskiemu dyktatorowi, Muammarowi Kaddafiemu.

Holandia kończy z burkami?

Holenderski rząd uchwalił w piątek całkowity zakaz noszenia muzułmańskich burek i innych okryć zasłaniających całą twarz. Uznał je za "sprzeczne z charakterem miejsc publicznych" - podano w komunikacie. Decyzja musi jeszcze uzyskać aprobatę obu izb parlamentu.

Guardian "będzie milczał"

Brytyjski dziennik "Guardian" powiedział "nie" Scotland Yardowi i odmówił ujawnienia źródeł informacji, które w lipcu dwojgu dziennikarzom gazety posłużyły za podstawę do nagłośnienia sprawy afery podsłuchowej. Dziennik zapowiedział, że będzie się energicznie przeciwstawiał tym żądaniom.

Połknął 72 woreczki kokainy

Brazylijskie władze złapały 20-letniego obywatela Iralndii, który połknął 72 pakunki kokainy (prawie kilogram narkotyku) chcąc przeszmuglować je poza granice kraju.

ONZ zdejmuje sankcje z Libii

Po upadku libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego Rada Bezpieczeństwa ONZ złagodziła w piątek sankcje, nałożone wiosną na Libię. Odblokowane zostaną między innymi konta dwóch libijskich koncernów naftowych.

Fotyga przyjęła wyzwanie Nowaka

Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga (PiS) zgodziła się na udział w debacie z ministrem w Kancelarii Prezydenta Sławomirem Nowakiem (PO). Fotyga i Nowak są "jedynkami" na listach swoich partii do Sejmu w okręgu gdańskim. Szczegóły spotkania zostaną dopiero ustalone.

Koniec nadziei, koniec akcji - wydobyli ciało ostatniego górnika

Smutny koniec akcji ratunkowej w zalanej kopalni Gleision na północ od Swansea w południowej Walii. W piątek wydobyto zwłoki czwartego i ostatniego z poszukiwanych górników. Tym samym trwająca od czwartku intensywna akcja ratunkowa zakończyła się niepowodzeniem.

Holandia nie chce Bułgarii i Rumunii w Schengen

Holandia w dalszym ciągu pozostaje przeciwna wejściu "nawet częściowo" Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen - zapowiedziała w piątek rzeczniczka prasowa ministerstwa ds. imigacji i polityki azylowej.

Mobilizują rezerwy, boją się buntu w Palestynie

Armia izraelska mobilizuje rezerwistów, aby wzmocnić swą obecność wojskową na Zachodnim Brzegu w przewidywaniu ewentualnych buntów po zapowiedzianym na 23 września złożeniu w ONZ wniosku o uznanie państwa palestyńskiego.

"Kwaśniewski mediuje ws. uwolnienia Tymoszenko"

Według gazety internetowej "Ukrainska Prawda" były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, jako specjalny wysłannik polskiej prezydencji w UE, zastanawia się wraz z władzami Ukrainy, jak wyjść z sytuacji związanej z aresztem byłej premier Julii Tymoszenko.

Zbojkotują papieża. "Kwestia zachowania"

Watykan oświadczył w piątek, że decyzja niektórych członków niemieckiego parlamentu, aby nie wysłuchać przemówienia papieża podczas jego wizyty w Bundestagu 22 września, to "kwestia zachowania" i gościnności.

Prowadząc autobus grał i pisał na tablecie

Kierowca miejskiego autobusu w Mediolanie podczas jazdy grał i pisał na tablecie. O kolejnym przypadku niebezpiecznej brawury poinformował dziennik "La Repubblica", który na swej stronie internetowej zamieścił nagranie wykonane przez pasażera.

Premier unika śledczych. Doprowadzą siłą?

Premier Silvio Berlusconi nie uda się do prokuratury, by złożyć zeznania w śledztwie dotyczącym domniemanego szantażowania go na tle afery z udziałem prostytutek w przyjęciach w jego domu. O decyzji szefa rządu poinformował w piątek jego adwokat Piero Longo.

Mówili im,  "że są zakładnikami i towarem"

Zwolniony niedawno z kolonii karnej białoruski opozycjonista Alaksandr Atroszczankau, skazany za protesty po wyborach prezydenckich, powiedział w piątek, że więźniom "mówiono otwarcie, iż są zakładnikami i towarem", który będzie wymieniany na kredyty.