Rosjanie przekazali kolejne akta ws. Smoleńska

Prokuratura generalna Rosji przekazała Polsce kopie kolejnych materiałów śledztwa prowadzonego w sprawie katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku - podał w środę ITAR-TASS, powołując się na biuro prasowe prokuratury rosyjskiej.

Kuczma nie odpowie za zabójstwo dziennikarza

Sąd kijowskiej dzielnicy Peczersk uznał za niezgodną z prawem i uchylił decyzję Prokuratury Generalnej Ukrainy o wszczęciu śledztwa przeciwko byłemu prezydentowi Leonidowi Kuczmie, oskarżanemu o doprowadzenie do śmierci dziennikarza Georgija Gongadzego.

"Rosja musi ograniczyć dostęp do internetu"

Rosja przewiduje "rozsądne" ograniczenia internetu ze względów bezpieczeństwa - zapowiedział w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, były wieloletni szef FSB Nikołaj Patruszew.

"Polska sympatyzuje z chcącymi demokratyzować swoje kraje"

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w środę w Moskwie, że Polska, która sama walczyła o wolność, sympatyzuje z tymi, "którzy chcą demokratyzować swoje kraje". Na konferencji prasowej po rozmowach z Siergiejem Ławrowem polski minister pytany był m.in. o powyborczą sytuację w Rosji. Jeszcze w środę spotka się z przedstawicielami rosyjskiej opozycji.

Amerykanie stracili kolejnego drona

Amerykańska armia straciła kolejny w ostatnim czasie samolot bezzałogowy. Dron typu MQ-9 Reaper roztrzaskał się na Seszelach na Oceanie Indyjskim. W ubiegłym tygodniu Iran przechwycił maszynę RQ-170 Sentinel, zwaną też "Bestią z Kandaharu".

Wymuszali haracz na planie serialu o mafii

Włoska policja aresztowała 28 mafiosów w wyniku operacji w rejonie Palermo - podały włoskie media. Gangsterzy z cosa nostra byli m.in. zamieszani w wymuszanie haraczu na planie popularnego serialu telewizyjnego o walce z mafią.

Egipcjanie głosują w drugiej turze

Druga tura wyborów w Egipcie. W pierwszej części głosowania znaczną większość uzyskały partie islamskie. Na skutek skomplikowanego systemu, wybory w Egipcie potrwają do połowy stycznia przyszłego roku.

Sześć staruszek zginęło w pożarze

Tragedia w Marsylii. W pożarze, który wybuchł w nocy z wtorku na środę, zginęło sześć pensjonariuszek domu spokojnej starości. Wszystkie ofiary prawdopodobnie zatruły się dymem.

Gorbaczow: "Papież o stanie wojennym: słuszna decyzja"

- Zapytałem, co Pan myśli o stanie wojennym. Papież powiedział: To była słuszna decyzja - wspomina Michaił Gorbaczow w dokumencie Ewy Ewart. W swoich publicznych wypowiedziach i pismach Jan Paweł II nigdy nie użył takich słów. Mówił za to, że "siła i powaga władzy wyraża się w dialogu, a nie w użyciu przemocy". Podkreślał, że "nie może być przelewana polska krew".

Polscy bombiarze nie działali sami

Dwaj Polacy podkładający ładunki wybuchowe w sklepach szwedzkiej sieci meblowej IKEA w kilku miastach Europy najprawdopodobniej nie działali sami - wynika z relacji ludzi, do których dotarli reporterzy "Superwizjera" TVN. Przez niemal pół roku ścigali ich policjanci z pięciu krajów Europy Zachodniej oraz Polski.

"Walczyła o więcej Europy". Barroso chwali Polskę

Polska prezydencja była "bez żadnych wątpliwości" najlepszą w ostatnich latach - powiedział w Strasburgu lider socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim i przyszły przewodniczący PE Martin Schulz. Wcześniej, podczas debaty podsumowującej pół roku polskiego przewodnictwa Jose Manuel Barroso mówił, że "polska prezydencja pracowała w sposób profesjonalny i z wielkim entuzjazmem". I dodał: - Polska walczyła o więcej Europy. Polską prezydencję chwalili też liderzy największych frakcji w Parlamencie Europejskim.

Napastnik z Liege zabił się strzałem w głowę

Napastnik z Liege popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę - potwierdziła dziś belgijska prokuratura. Wcześniej belgijska policja znalazła ciało kobiety w magazynie, używanym przez napastnika. To prawdopodobnie jego piąta ofiara. Wczoraj mężczyzna w centrum miasta zastrzelił cztery osoby, a potem sam się zabił.

"Stoimy na rozdrożu. Przed nami bardzo poważny wybór"

Kryzys w UE i potrzeba głębokich zmian we Wspólnocie - te zagadnienia zdominowały wystąpienie Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim, mające być podsumowaniem polskiej prezydencji w UE. - Stoimy na rozdrożu. Przed nami jest bardzo poważny wybór (...) czy pójdziemy drogą wspólnotową, czy też pójdziemy drogą egoizmów narodowych i państwowych - mówił w Strasburgu premier Tusk. Zaapelował do przywódców europejskich o wzmacnianie Wspólnoty.

Na tropie "boskiej cząstki"

Co w praktyce oznacza wczorajsze stwierdzenie naukowców z CERN, że są o krok od udowodnienia istnienia tzw. "boskiej cząstki", czyli bozonu Higgsa? To, że są oni krok od potwierdzenia teorii opisującej działania wszechświata. Bez "boskiej cząstki" wyglądałby on zupełnie inaczej, z naszej perspektywy zupełnie niewyobrażalnie - cząstki byłyby pozbawione masy, a Ziemia prawdopodobnie nigdy by nie powstała.

Iran może ukryć centra wzbogacania uranu

Jeśli okoliczności nas do tego zmuszą, przeniesiemy zakłady wzbogacania uranu w bezpieczniejsze miejsce - powiedział wysoki rangą dowódca elitarnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Umowa z Rosją podpisana. Będzie łatwiej na granicy

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podpisali w Moskwie umowę o małym ruchu granicznym. Ułatwienia wizowe obejmą mieszkańców obwodu kaliningradzkiego oraz części Pomorza, Warmii i Mazur. Umowa może zacząć obowiązywać od lata. - To jedno z osiągnięć naszej prezydencji - powiedział Sikorski. Ławrow zaś wyraził nadzieję, że umowa z Polską będzie "zwiastunem rychłego przejścia do otwartej wymiany i przyjazdów Rosjan (do UE) oraz obywateli Schengen do Rosji w ramach ruchu bezwizowego".

Ambasada Korei Płd. w Pekinie ostrzelana

Ambasada Korei Południowej w Pekinie została ostrzelana we wtorek z broni pneumatycznej - poinformowały w środę media południowokoreańskie. W następstwie ataku niezidentyfikowanych napastników na jednym z kuloodpornych okien budynku powstało pęknięcie.

Z Moskwy do Paryża w 37 godzin

Pierwszy raz od 17 lat trasę z Moskwy do Paryża znów można pokonać jednym pociągiem. Choć jedzie on przez Polskę, w naszym kraju pasażerów nie weźmie.

Rzymianie wypowiedzieli wojnę gumie

Władze Rzymu wypowiedziały wojnę gumie do żucia. Codziennie w całym mieście wyrzucane są ich tysiące. Ich usunięcie kosztuje majątek.

"Zmierzch demokracji pozorów" w Rosji?

Po upadku arabskiego tyrana Kaddafiego, przyszedł czas na rosyjskiego autokratę, premiera Władimira Putina - prognozuje na łamach "Le Monde" znany francuski intelektualista Andre Glucksmann. W ostrych słowach krytykuje Putina, nazywając go "największym globalnym protektorem wszystkich despotów, od Iranu po Koreę Północną".

Tusk przyleciał do Strasburga na kolację

Premier Donald Tusk rozpoczął we wtorek wieczorem wizytę w Strasburgu, gdzie w środę przed południem na forum Parlamentu Europejskiego podsumuje polskie przewodnictwo w Radzie UE. Jeszcze na wtorkowy wieczór szef polskiego rządu zaplanował spotkanie z polskimi europosłami z grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL), z którymi miał zjeść kolację.

123 rannych, dwoje nastolatków wśród ofiar śmiertelnych

Cztery osoby - w tym napastnik - zginęły, a 123 zostały ranne w strzelaninie w Liege na wschodzie Belgii - poinformowała prokuratura. Ministerstwo spraw wewnętrznych zaznaczyło, że strzelanina nie była atakiem terrorystycznym. Do ataku doszło na centralnym placu miasta, obok budynku sądu. Jak poinformowała prokuratura, mężczyzna strzelaninę wywołał w drodze na komisariat policji, dokąd został wezwany na przesłuchanie.

Szaleńcy z bronią na ulicach i w szkołach. Dziesiątki ofiar

Strzelanina w Liege, w której zginęło 5 osób, a 123 zostały ranne, to drugie w tym roku krwawe wydarzenie tego typu w Europie. W lipcu w Norwegii Anders Breivik zastrzelił 69 osób, a osiem zginęło w eksplozji podłożonej przez niego bomby. W ciągu ostatnich 20 lat na naszym kontynencie wielokrotnie dochodziło do krwawych ataków na niewinnych ludzi. Nie zawsze ich sprawcami byli chorzy psychicznie. W większości przypadków zabójcy po dokonaniu zbrodni popełniali samobójstwo.

Nowe państwa UE na łasce Paryża i Berlina?

Brytyjskie weto na ostatnim szczycie w Brukseli zmieniło układ sił wewnątrz UE na niekorzyść nowych państw członkowskich, przyjętych w 2004 r. - uważa dyrektor ds. polityki zagranicznej i obronnej w ośrodku badawczym Centre for European Reform (CER) Tomas Valasek.

Ma być szybki i groźny. Nowy "drapieżnik" Pentagonu

Amerykańskie lotnictwo wojskowe ogłosiło, że zdecydowało się na zakup pierwszego bezzałogowego drona nowej generacji, Predatora C. Maszyna nazywana też Avenger (mściciel - ang.), ma zostać na początku przyszłego roku wysłana do Afganistanu. W walce z rebeliantami dron ma przejść pierwsze testy bojowe, które posłużą do przygotowania produkcji seryjnej.

Masy ziemi i żwiru zabiły 15 osób

Co najmniej 15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza po długotrwałych deszczach w Kolumbii, przy granicy z Ekwadorem. W ostatnich trzech miesiącach na skutek ulewnych deszczów, typowych o tej porze roku w Kolumbii, zginęło już ponad 140 osób.

Sikorski jedzie do Moskwy. Niepokoją go Iskandery

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski wyraził we wtorek zaniepokojenie z powodu planowanej militaryzacji graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego, a zwłaszcza rozmieszczenia tam rakiet Iskander. Polski minister mówił o tym w wywiadzie dla agencji Interfax, poprzedzającym jego wizytę w Moskwie.

"Uzbrojony w rasizm" Włoch zastrzelił imigrantów

Zwolennik włoskiej skrajnej prawicy zastrzelił na ulicy we Florencji dwóch Senegalczyków, a trzech ciężko zranił. Na widok policjantów napastnik popełnił samobójstwo. Policja mówi o rasistowskim podłożu ataku. Rodacy zabitych Senegalczyków zorganizowali manifestację pod florencką katedrą. Lider wspólnoty senegalskiej we Włoszech, socjolog Aly Baba Faye powiedział, że morderca był "uzbrojony w rasizm".

Coraz więcej Szkotów chce niepodległości

Poparcie Szkotów dla oderwania się od Zjednoczonego Królestwa sięgnęło 38 proc. wobec 35 proc. w sierpniu - wynika z sondażu ośrodka Ipsos MORI. 57 proc. jest przeciw, a 5 proc. nie ma zdania - donosi Press Association.

Za tę okładkę posypały się głowy dziennikarzy

W holdingu medialnym Kommiersant zwolnienia dziennikarzy za krytyczne publikacje w tygodniku "Kommiersant-Włast" na temat kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja i fałszerstw podczas wyborów parlamentarnych z 4 grudnia. Właściciel holdingu wydającego pismo, zbliżony do Kremla oligarcha Aliszer Usmanow, zwolnił jego dyrektora generalnego Andrieja Galijewa oraz redaktora naczelnego "Kommiersanta-Włast" Maksima Kowalskiego.