Rosjanie "będą zmuszeni zadbać o swoje interesy"

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow nie wykluczył, że Moskwa podejmie posunięcia o charakterze wojskowo-techniczym, jeśli - jak to ujął - jej stanowisko w sprawie obrony przeciwrakietowej nadal będzie ignorowane przez USA i NATO.

Zmarła matka Hillary Clinton

W wieku 92 lat zmarła w Waszyngtonie Dorothy Howell Rodham, matka szefowej amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton.

"Kurier Wileński" się nie zwija

Dzięki obiecanemu wsparciu finansowemu polskiego MSZ jedyny polski dziennik na Litwie "Kurier Wileński" od listopada nadal będzie ukazywał się pięć razy w tygodniu, a nie trzy, jak wcześniej zapowiadano.

Polityk wypił wodę z Fukushimy

Japoński polityk partii rządzącej wypił wodę zebraną na terenie elektrowni atomowej Fukushima I po tym, gdy dziennikarze zażądali dowodu, że po oczyszczeniu jest ona bezpieczna.

"NYT": Groźba fali uderzeniowej z Grecji

Ogłoszenie przez premiera Grecji referendum ws. przyjęcia pakietu pomocowego i programu drastycznych oszczędności było potężnym ciosem dla rynków finansowych w USA - napisał w poniedziałek NYT. Według dziennika, fala uderzeniowa z Grecji grozi walutom i globalnej gospodarce.

"Żyjemy na Facebooku". Izrael rekordzistą

Mieszkańcy Izraela poświęcają na korzystanie z portali społecznościowych średnio 11,1 godzin miesięcznie. To rekord świata. Za nimi znajdują się Argentyńczycy, a po nich Turcy.

Świat bez nich

W ciągu ostatniego roku światem wstrząsnęły informacje o śmierci takich legend jak niezapomniana aktorka Elizabeth Taylor czy twórca sukcesu firmy Apple Steve Jobs. Przedwcześnie odeszła wielka gwiazda i utalentowana wokalistka - Amy Winehouse. Rok 2011 to również śmierć Osamy bin Ladena, przywódcy Al-Kaidy, zabitego w operacji amerykańskich sił specjalnych oraz wieloletniego dyktatora libijskiego, Muammara Kaddafiego.

30 mln dolarów miesięcznie. Meksyk przegrywa z gangami

Od pięciu lat Meksyk prowadzi wojnę z kartelami narkotykowymi, wypowiedzianą przez prezydenta Felipe Calderona. Mimo kilku głośnych sukcesów, walki przynoszą też porażki - liczne ofiary wśród żołnierzy i policjantów, a także ludności cywilnej.

"Cień" zabił stewarda

Meksykańska policja aresztowała męską prostytutkę pod zarzutem morderstwa amerykańskiego stewarda. Młody mężczyzna został uduszony w hotelowym pokoju w Mexico City podczas przerwy w lotach.

Zombie na Manhattanie

Duchy, zombie, dynie i tysiące ludzi na ulicach - tak wyglądała poniedziałkowa noc na ulicach Manhattanu. Parada z okazji obchodzonego hucznie w Stanach Zjednoczonych Halloween przyciągnęła tłumy. Na miejscu był też Reporter 24 Piotr_Sobilo, który w serwisie Kontaktu zamieścił fotografie i nagrania - prosto z tej "przerażającej" parady.

Do szkoły tylko cztery dni w tygodniu

Coraz więcej uczniów w USA chodzi do szkoły tylko cztery dni w tygodniu - wszystko z powodu budżetowych restrykcji. Jak przyznają nauczyciele, musi się to odbić na poziomie wiedzy uczniów.

Musi zapłacić 2,4 mln dol. podatku

2,4 mln USD zaległych podatków i grzywien ma zapłacić firma, dla której pracuje słynny artysta i dysydent Ai Weiwei - zażądały we wtorek władze podatkowe w Pekinie. To kolejna próba uciszenia krytyków chińskich władz - podkreślają zwolennicy artysty.

Strategia 31 rozpędzona

Co najmniej 130 osób zatrzymanych w Moskwie i Petersburgu. Policja rozpędziła manifestacje członków opozycji domagającej się większej swobody zgromadzeń.

26 tysięcy lotów. Koniec operacji

NATO zakończyło misję w Libii. Zgodnie z decyzją wydaną po śmierci Kaddafiego, Sojusz Północnoatlantycki - po siedmiu miesiącach - wycofał swoich żołnierzy z tego kraju.

Rozpaczliwa walka skazańca

Skazany na karę śmierci za potrójne morderstwo Hank Skinner prosi władze stanu Teksas o przeprowadzenie testów DNA. Te jednak odmawiają. Tymczasem Skinner utrzymuje, że testy wykażą jego niewinność.

Inżynier przejmie władzę

Abdel Rahim al-Kib, pochodzący z Trypolisu inżynier, wykładowca akademicki, został w poniedziałek wieczorem wybrany przez członków Narodowej Rady Libijskiej premierem tymczasowego rządu Libii.

Kaddafi atakował NATO bezzałogowymi pontonami

- Podczas operacji w Libii siły morskie NATO udaremniły 20 prób ataków na swoje jednostki, dokonanych przy pomocy bezzałogowych, sterowanych drogą radiową libijskich pontonów z materiałami wybuchowymi - ujawnił admirał włoskiej marynarki wojennej Rinaldo Veri podczas konferencji informującej o zakończeniu operacji Sojuszu w Libii.

Chce być prezydentem. Pogrąży go seksafera?

Republikański kandydat do nominacji prezydenckiej w przyszłorocznych wyborach w USA, biznesmen Herman Cain, stanowczo odrzucił oskarżenia, że kilkanaście lat temu molestował seksualnie dwie kobiety.

Straciła pracę za "namiętny związek" z synem Kaddafiego

Utratą pracy zapłaciła włoska modelka Vanessa Hessler za miłość do syna libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego. Spółka telekomunikacyjna Telefonica poinformowała w poniedziałek w Monachium o zerwaniu kontraktu z byłą partnerką Mu'tasima Kadafiego.

USA nie da na UNESCO

Amerykański Departament Stanu poinformował w poniedziałek, że USA nie zapłaci w listopadzie swojej składki na UNESCO w wysokości 60 mln USD. To reakcja na przyjęcie przez agendę ONZ Palestyny na swego członka.

Hakerzy atakowali serwery polskiego MSZ

- Serwery polskiego MSZ były celem ataków cybernetycznych, ale jako jedne z najnowocześniejszych, ponieważ zostały kupione niedawno, są bezpieczne - powiedział w poniedziałek w Londynie minister Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji będzie uczestniczył w międzynarodowej konferencji cybernetycznej.

NATO do Syrii się nie wybiera

- Nie mamy najmniejszego zamiaru interweniować w Syrii - stwierdził Anders Fogh Rasmussen w dniu zakończenia operacji NATO w Libii, która została przez wielu polityków i dyplomatów okrzyknięta jako "modelowa". Szef NATO potępił jednocześnie represje "syryjskich służb bezpieczeństwa wobec cywilów".

Skarb z Bengazi zniknął podczas wojny

Bezcenny skarb składający się z około siedmiu tysięcy starożytnych monet został zrabowany podczas wojny domowej ze skarbca w Bengazi. Kilkaset z nich miało według Narodowej Rady Libijskiej zostać znalezionych w Egipcie. Nie wiadomo gdzie jest reszta.

Palestyna zdobywa uznanie. Od "zaplecza"

UNESCO przyznała Palestynie pełnoprawne członkostwo. To pierwszy udany krok Palestyńczyków w stronę uznania istnienia ich niepodległego państwa przez ONZ. Działaniom władz Autonomii Palestyńskiej zdecydowanie sprzeciwia się Izrael i wspierające go Stany Zjednoczone.

Hakerzy zaatakowali satelity USA

- Hakerzy zdołali pokonać wszelkie zabezpieczenia i byli w stanie przejąć kontrolę nad satelitą NASA - twierdzi komisja przygotowująca raporty dla Kongresu USA. Atak na dwa amerykańskie urządzenia NASA miał zostać przeprowadzony w 2007 i 2008 roku. Amerykanie o wrogie działania oskarżyli Chiny. Pekin zdecydowanie odrzucił zarzuty. - Tego nie warto komentować - stwierdził rzecznik chińskiego MSZ.

Światowa kłótnia o  7-miliardowe dziecko

Kilka państw świata rozpoczęło prestiżowy spór o to, w którym narodził się symboliczny 7-miliardowy obywatel kuli ziemskiej. Pierwsze swoje roszczenia do tego tytułu zgłosiły Filipiny z dziewczynką Danica. Dłużna nie pozostała Rosja z małymi Aleksandrem i Piotrem, oraz Indie z Nargis.

Wielki Mur Chiński się sypie

Wielki Mur Chiński, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i ogłoszony jednym z siedmiu cudów świata, rozpada się. Zagrożony jest przez nielegalne wydobycie miedzi i żelaza nieopodal słynnej fortyfikacji niemal na całej jego długości, bo puste tunele niszczą jego stabilność – alarmują chińskie media.

Berlusconi na liście handlarzy ludźmi

Silvio Berlusconi został wymieniony w raporcie amerykańskiego rządu opisującego proceder handlu ludźmi na świecie. Włoski premier jest niemal na pewno jedynym europejskim politykiem, który dostąpił takiego "zaszczytu". Berlusconi trafił do dokumentu przygotowanego przez Departament Stanu za głośną sprawę "Bunga bunga".

Milioner prezydentem. Hasło: Budujemy

Biznesmen-milioner najprawdopodobniej zostanie nowym prezydentem Bułgarii. Rosen Plewnelijew, kandydat rządzącej centroprawicowej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) po przeliczeniu 98 proc. głosów otrzymał 52,2 proc. ważnych głosów - poinformowało bułgarska CKW. Rywal zwycięzcy Iwajło Kałfin, kandydat lewicy, otrzymał 47,4 proc. poparcia.