Tryduum Paschalne szczególnie uroczyście obchodzone jest w Ziemi Świętej, tam, gdzie rozgrywały się wydarzenia, które upamiętniają chrześcijanie. W Jerozolimie otwarto rano Bazylikę Grobu Pańskiego, wzniesioną w prawdopodobnym miejscu złożenia ciała Jezusa. Uroczysta procesja weszła do świątyni.

Chcą przeżyć mękę Chrystusa jak najbardziej realistycznie. Dlatego biczują się, niosą krzyż i na koniec dają się do niego przybić. To stały element Tryduum Paschalnego na Filipinach. Zdaniem krytyków wydarzenie bardziej turystyczne niż religijne. Krwawych procesji zakazuje tamtejszy Kościół. Bez skutku.

Wyrok "bezpodstawny i stronniczy", wydany "na polityczne zamówienie". Takiej reakcji rosyjskich władz na skazanie Wiktora Buta w USA na 25 lat więzienia można się było spodziewać. W wydanym oświadczeniu MSZ Rosji nie zostawia suchej nitki na całym procesie handlarza bronią i zapowiada, że będzie walczyło o ekstradycję i powrót swego obywatela do ojczyzny.

Tuarescy powstańcy z separatystycznego Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (MNLA) ogłosili niepodległość swego samozwańczego państwa na północy Mali. Poinformowali też, że Azawad zachowa granice z sąsiadami.

Dwóch włoskich hakerów zostało skazanych przez sąd na Sardynii na rok nauczania młodzieży informatyki. Mężczyźni jeszcze jako nieletni popełnili przestępstwo kradzieży danych kont bankowych i okradli z pieniędzy dziesiątki osób w całych Włoszech.

Bośnia i Hercegowina obchodzi 20. rocznicę wybuchu krwawej wojny domowej, w której zginęło prawie 100 tysięcy ludzi. W Sarajewie w południe odbędzie się koncert ku czci ofiar oblężenia miasta, których przypominać będzie 11 541 pustych krzeseł. Jednym z symboli tragicznego losu miasta był konkurs na miss Sarajewa w 1993 roku. Jego zwyciężczyni, Inela Nogic, po raz pierwszy wróciła na scenę, gdzie odbył się pokaz.

Amerykańska straż przybrzeżna ostrzelała i zatopiła japoński statek-widmo, który po roku dryfowania po Pacyfiku znalazł się u wybrzeży Alaski. "Rykoun Maru" stał się zagrożeniem dla żeglugi.

Huk wyważanych drzwi, krzyki i zamaskowani mężczyźni z bronią. Tak co noc w Afganistanie budzi się niejedna rodzina. To element strategii NATO, która zakłada nocne rajdy i aresztowania domniemanych rebeliantów. Jednocześnie to front emancypacji afgańskich kobiet. Żołnierki są potrzebne podczas nocnych rajdów, aby łagodzić kulturowy szok.

250 tysięcy dolarów na lamborghini-Batmobil, pięć tysięcy na strój superbohatera i 25 tysięcy na prezenty. Lenny Robinson zainwestował w swoją misję niesienia radości dzieciom chorym na raka znaczne pieniądze. Były przedsiębiorca twierdzi, że było warto. Jego życiowa pasja stała się znana na całym świecie, dzięki rekordowo popularnemu filmikowi w internecie, przypadkowo nakręconemu przez policję.

Amerykański sąd skazał najsłynniejszego nielegalnego handlarza bronią. Wiktor But zwany "Handlarzem śmiercią" za próbę zaopatrzenia kolumbijskiej partyzantki w nowe uzbrojenia otrzymał karę 25 lat więzienia. Ma też zapłacić 15 milionów dolarów grzywny. Obrona byłego rosyjskiego wojskowego przez cały czas trwania procesu twierdziła, że jest on niewinny i padł ofiarą machinacji władz USA.

Siedem lat więzienia za opublikowanie na Facebooku karykatur proroka Mahometa - taki wyrok usłyszeli dwaj młodzi mężczyźni z miasta Mahdija (200 km na południe od Tunisu). O wyroku poinformowały w czwartek tunezyjskie źródła. Jednak same wyroki wydano pod koniec marca.

- Jesteśmy naprawdę wolni tylko wtedy, gdy jesteśmy w naszej prawdzie, kiedy jesteśmy zjednoczeni z Bogiem. Wtedy prawdziwie będziemy "jak Bóg" - mówił w rzymskiej bazylice świętego Jana na Lateranie Benedykt XVI. Papież przewodniczył w Wielki Czwartek Mszy Wieczerzy Pańskiej, inaugurującej uroczystości Triduum Paschalnego.

Elżbieta II na dorocznej uroczystości wielkoczwartkowej, tym razem w XII-wiecznej katedrze w Yorku w północnej Anglii, obdarowała 172 poddanych okolicznościowymi monetami, doceniając ich pracę dla społeczności.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaprezentował w czwartek przedwyborczy manifest, koncentrujący się na kwestiach gospodarczych. Przestrzegł w nim, że wybór jego socjalistycznego rywala zgotuje Francji los Grecji lub Hiszpanii.

O niesamowitym szczęściu mogą mówić kierowca i pasażer samochodu, który zjechał z 70-metrowego klifu. Ze śmiertelnego niebezpieczeństwa wyszli niemal bez szwanku. Wóz, staczający się w przepaść, zatrzymał się na skałach.

Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar, jaki wybuchł w czwartek po południu we wschodnim Londynie. Na blisko półtorej godziny bez prądu było 88 tysięcy ludzi. Pożar spowodował też utrudnienia w kursowaniu londyńskiego metra. Cztery stacje zostały zamknięte. Film z pożaru zamieścił w serwisie Kontaktu 24 internauta @Zbyszek.

Premier Izraela w ostrych słowach skrytykował zdobywcę literackiego Nobla Guenthera Grassa. Jego zdaniem dokonał on w swoim wierszu "haniebnego zrównania" irańskiego reżimu i władz Izraela. Zdaniem Grassa izraelska broń atomowa zagraża pokojowi.

We francuskiej elektrowni atomowej Penly w Normandii ogłoszono alarm pożarowy - poinformowały w czwartek francuskie media. Jeden z dwóch reaktorów wyłączył się automatycznie - poinformowała spółka EDF, operator elektrowni. Zapewniła jednocześnie, że nie doszło do żadnych negatywnych następstw dla środowiska.