Szef amerykańskiej dyplomacji zadzwonił do swojego rosyjskiego odpowiednika. John Kerry wyraził obawę i zaniepokojenie doniesieniami o obecności "czeczeńskich bojowników" na wschodniej Ukrainie. Amerykanin wezwał też Siergieja Ławrowa, aby Rosja zaprzestała wspierać separatystów.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas desygnował byłego premiera Ramiego Hamdallaha, który ustąpił w kwietniu, na szefa nowego rządu jedności narodowej. W skład gabinetu ma wejść prezydenckie ugrupowanie Fatah oraz radykalny Hamas. Na razie nie opublikowano listy członków rządu.

Turecki Trybunał Konstytucyjny uznał za nielegalną blokadę internetowej sieci udostępniania materiałów wideo YouTube, wprowadzoną dwa miesiące temu przez rząd premiera Recepa Tayyipa Erdogana - poinformowały tureckie media.

Na Morze Czarne wpłynęła francuska fregata Surcouf. W środę wykonano jej zdjęcia podczas przepływania przez Bosfor. Francuski okręt dołączył tym samym do dwóch innych jednostek NATO na Morzu Czarnym. W odpowiedzi Rosjanie deklarują, że rozpoczną wzmocnione loty patrolowe i demonstracyjne bombowców.

Na oczach ponad 7 tys. ludzi na stadionie w mieście Yining (Ining) w północno-zachodnich Chinach, gdzie w ubiegłym tygodniu ogłoszono operację antyterrorystyczną, 55 osób usłyszało wyroki m.in. za terroryzm i działania separatystyczne. Trzy osoby skazano na śmierć.

Według Siergieja Stiepaszyna, szefa Rosyjskiego Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej, syryjskie dzieci będą obowiązkowo uczyć się języka rosyjskiego. To pokłosie wizyty rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Rogozina, który spotkał się w Damaszku z prezydentem Baszarem Al-Asadem.

Redakcje trzech największych amerykańskich gazet krytykują przemówienie Baracka Obamy wygłoszone w Akademii Wojskowej w West Point, w którym przedstawił wizję polityki zagranicznej USA na ostatnie dwa lata swojej kadencji. "New York Times", "Washington Post" i "Wall Street Journal" uznały, że jego wizja polityki zagranicznej jest "niekompletna i nie odpowiada światowej pozycji USA".

Rosyjskie wojsko nie zaprzestanie rozbudowy bazy morskiej w Noworosyjsku - oznajmił dowódca floty czarnomorskiej, admirał Aleksander Witko. Oznacza to, że Rosjanie chcą mieć na Morzu Czarnym dwie duże bazy morskie. Wcześniej przypuszczano, że po zajęciu Krymu ponownie wystarczy tylko Sewastopol.

- Przeżył jeden z wojskowych, którzy lecieli zestrzelonym przez separatystów śmigłowcem - poinformowało biuro prasowe ukraińskiej Gwardii Narodowej. Jego stan jest bardzo ciężki. Na pokładzie Mi-8 było 13 żołnierzy. Od rana w rejonie Słowiańska i Kramatorska toczą się ciężkie walki. Z relacji świadków wynika, że pozycje separatystów bombardują ukraińskie samoloty i helikoptery. Część bojówkarzy ostrzeliwuje się z dzielnic mieszkalnych. To kolejny dzień ciężkich walk w obwodzie donieckim.