Syryjskie siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi ostrzelały w piątek rebeliantów w pobliżu tureckiej granicy - donosi agencja Reutera powołując się na działaczy opozycyjnych. Jak informuje Reuters, to pierwsze starcie od czasu wejścia w czwartek w życie rozejmu zaproponowanego przez wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana.

Pawiany rozpoznają czteroliterowe słowa na ekranie komputera i są w stanie odróżnić prawdziwe wyrazy od nonsensownych czteroliterowych kombinacji - twierdzą francuscy naukowcy, którzy opublikowali swoje ustalenia w magazynie "Science".

Północnokoreańska rakieta dalekiego zasięgu Unha-3, którą wystrzelono w nocy z czwartku na piątek polskiego czasu rozpadła się po kilku minutach lotu, a jej szczątki wpadły do Morza Żółtego. Najpierw o fiasku Phenianu poinformowały USA, Japonia i Korea Południowa, później potwierdziły to media Kima. Zapowiedź wystrzelenia rakiety wzbudziła powszechny sprzeciw społeczności międzynarodowej.

Rosja chce uniezależnić się od dzierżawionego przez siebie portu kosmicznego w Kazachstanie i buduje własny kosmodrom. Jego wzniesienie tylko w tym roku pochłonie ok. miliard dolarów.

Rada Bezpieczeństwa ONZ chce wysłać do Syrii obserwatorów, których zadaniem ma być monitorowanie zawieszenia broni. Jeszcze dziś Rada ma przyjąć rezolucję w tej sprawie.

Światowe władze hokeja na lodzie podczas swojego najbliższego kongresu przyjrzą się kwestii organizacji na Białorusi hokejowych mistrzostw świata. O odebranie turnieju krajowi rządzonego twardą ręką przez Aleksandra Łukaszenkę apelował Parlament Europejski. - Organizowanie mistrzostw świata na Białorusi jest wykorzystywaniem sportu jako narzędzia politycznego - podkreśla wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Jacek Saryusz-Wolski.

Poprzebierani za centurionów i gladiatorów mężczyźni, którzy zawodowo pozują z turystami do zdjęć przed Koloseum, próbowali okupować ten słynny rzymski zabytek. Domagają się od władz Rzymu gwarancji, że będą mogli tam pozostać i dalej zarabiać w taki sposób na życie. Policja wyrzuciła ich na zewnątrz, gdzie doszło do przepychanek i kłótni.

Pierwszy dzień, w którym było możliwe odpalenie północnokoreańskiej rakiety Unha-3 minął bez wydarzeń. Anonimowy przedstawiciel Phenianu stwierdził, że winna jest zła pogoda. Na start rakiety z napięciem czeka cały region. Korea Południowa i Japonia postawiły w stan gotowości swoją obronę przeciwrakietową. - Jesteśmy przygotowani na każdą możliwość - oświadczył japoński premier Yoshihiko Noda.

Oskarżony o zabójstwo 17-letniego Trayvona Martina, George Zimmerman, po raz pierwszy stanął przed sądem. Obrona nie zdecydowała się prosić o zwolnienie go za kaucją, z obawy przed reakcją społeczeństwa. Tą kontrowersyjną sprawę obserwują całe USA, które są również ostro podzielone w jej ocenie.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie irlandzkiego Stowarzyszenia Księży, zdecydowana większość katolików w Irlandii opowiada się za zniesieniem obowiązkowego celibatu księży i za udzielaniem święceń kapłańskich kobietom.

Przed madryckim sądem stanęła zakonnica oskarżona o kradzież noworodka i szantaż. Kobieta odebrała dziecko matce, ponieważ ta nie była zamężna, co czyniło ją "niemoralną". Jak przewidują hiszpańskie media, sprawa ta może zapoczątkować setki podobnych procesów dotyczących kradzieży dzieci motywowanej względami politycznymi i chęcią zysku.

Duński okręt wojenny uwolnił z rąk piratów dwunastu zakładników. Podczas akcji u wybrzeży Somalii zatrzymano szesnastu porywaczy. Podejrzani o piractwo pozostaną w areszcie. Władze duńskie zamierzają postawić ich w stan oskarżenia.

Dwa kilogramy ryżu, litr oleju sojowego, dwa kilogramy wieprzowiny - to część spisu prezentów, które mają dostać obywatele Korei Północnej z okazji wielkich uroczystości upamiętniających setną rocznicę urodzin założyciela kraju, Kim Ir Sena. Jak twierdzi portal "Daily NK" powołując się na swoich informatorów, Phenian wyznaczył władzom lokalnym kompletnie nierealne wymagania w dziedzinie "prezentów".

Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił pozew Jewgienija Dżugaszwilego, wnuka Józefa Stalina, przeciwko szefowi archiwów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) generałowi Wasilijowi Christoforowowi za jego wypowiedź dotyczącą Katynia.

Wyrok pięciu lat więzienia za przestępstwa gospodarcze usłyszał Wałerij Iwaszczenko, wiceminister obrony w rządzie skazanej wcześniej za nadużycia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. Zgodnie z decyzją sądu w Kijowie, Iwaszczenko został skierowany do kolonii karnej, stając się trzecim wysokiej rangi byłym podwładnym Tymoszenko, którego wtrącono za kraty za prezydentury Wiktora Janukowycza.

Trybunał nie potwierdza ani nie zaprzecza jakimkolwiek doniesieniom o orzeczeniu w tej sprawie - napisał w specjalnym oświadczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odnosząc się do doniesień dziennika "Moskowskije Nowosti". Rosyjska gazeta napisała, że Trybunał orzekł, iż Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku.

Skazany na 25 lat więzienia "Handlarz śmiercią", wezwał rosyjską Dumę do wstawienia się za nim. - Jestem przekonany, że gdyby Rosja wypowiedziała się w mojej sprawie zdecydowanie, to byłbym szybko w domu - powiedział Wiktor But w rozmowie telefonicznej z rosyjskimi dziennikarzami.

Rozpędzony minibus wjechał w gęsty tłum na przejściu dla pieszych w japońskim mieście Kioto. Kierowca samochodu z nieznanych przyczyn zignorował czerwone światło. Według niepotwierdzonych informacji, mężczyzna miał problemy z epilepsją. Na miejscu zginęło siedmiu pieszych. Kierowca zmarł w szpitalu. Kilka osób jest ciężko rannych.

Obie strony konfliktu w Syrii oskarżają się wzajemnie o pogwałcenie obowiązującego od rana w czwartek zawieszenia broni. Opozycja mówi o trzech zabitych przez siły bezpieczeństwa, rząd oskarża "terrorystów" o podłożenie bomby i śmierć oficera. Jednak oficjalnie zawieszenie broni nadal trwa.