"Kto, u diabła, zrobiłby to Ameryce?"

Kiedy porwane przez terrorystów samoloty uderzały w wieże WTC, prezydent Bush przebywał z wizytą w jednej ze szkół na Florydzie. Jego pierwsza, spokojna reakcja na wieści z Nowego Jorku, przez lata była obiektem krytyki. 10 lat później Bush tłumaczy, co wtedy czuł i dlaczego zachował kamienną twarz, gdy dotarło do niego, że Ameryka została zaatakowana.

Atak na bazę NATO, 50 żołnierzy rannych

Dwóch cywilów zginęło, a 89 osób, w tym ponad 50 amerykańskich żołnierzy, odniosło obrażenia, gdy zamachowiec-samobójca wysadził w powietrze wyładowany materiałami wybuchowymi samochód przy wjeździe do bazy NATO w środkowym Afganistanie. Do zamachu przyznali się talibowie.

"Uczynimy wszystko, żeby utrzymać kraj"

Rząd Grecji zrealizuje w tym roku ambitne zamierzenia oszczędnościowe, mimo pogłębiającej się recesji - zapewnił w sobotę premier Jeorjos Papandreu, wygłaszając w Salonikach doroczne przemówienie na temat gospodarki. Dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia, zagrożonej bankructwem Grecji jest to warunkiem dalszego otrzymywania pomocy międzynarodowej.

Ameryka odda hołd ofiarom zamachów

10 lat temu cały świat zamarł obserwując wydarzenia w USA. W tragicznych zamachach terrorystycznych zginęły 2973 osoby. Po dekadzie Amerykanie uroczyście obchodzą pierwszą okrągłą rocznicę tych wydarzeń, które na zawsze zmieniły ich kraj. Główne uroczystości rozpoczną się w miejscu gdzie stało WTC, o godzinie 14:35 czasu polskiego.

"To incydent godny pożałowania"

Dzień po wdarciu się demonstrantów do ambasady izraelskiej w Kairze premier Izraela Benjamin Netanjahu podkreślił, że jego kraj będzie się trzymał porozumienia pokojowego z Egiptem z 1979 roku. W opublikowanym w sobotę wieczorem w Brukseli oświadczeniu, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwała natomiast władze Egiptu do złagodzenia konfliktu z Izraelem

"Ofiarowali całemu krajowi bezcenny dar"

Około 7 tys. ludzi oddało w sobotę cześć ofiarom katastrofy porwanego samolotu United Airlines lot 93, który 11 września 2001 r. rozbił się pod Shanksville w stanie Pensylwania, kiedy pasażerowie podjęli bohaterską walkę z terrorystami.

11 września 2001. Koniec Pax Americana, początek chaosu

Truizmem jest powiedzenie, że 11 września 2001 r. zmienił świat i Amerykę. Ale nie powiedzenie tego zdania byłoby niepoważne. Dlatego swój komentarz zacznę standardowo, jak zaczyna się większość komentarzy na rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku, Pensylwanii i Waszyngtonie - pisze komentator TVN24 Jacek Stawiski.

Dym nad wieżowcem. Nowojorczycy zamarli

Na dzień przed dziesiątą rocznicą ataków terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton, mieszkańców Nowego Jorku przestraszył spory słup dymu nad jednym z wieżowców na Manhattanie. Dym zaczął się wydobywać w sobotę z budynku przy Madison Avenue. Świadkiem zdarzenia był nasz Reporter 24, który zamieścił na swoim profilu zdjęcie.

12 godzin, które zmieniły świat

Był 11 września 2001 roku, godz. 8:46 czasu lokalnego (14:46 w Polsce), gdy pierwszy samolot porwany uderzył w jedną z wież World Trade Center. O 20.30 prezydent George W. Bush wystąpił z orędziem do narodu, w którym zapowiedział wojnę z terroryzmem. 12 godzin, które dzieliły te dwa wydarzenia, zapisały się jako jedne z najbardziej dramatycznych w historii USA i całego świata.

Po 11 września "jesteśmy w sytuacji bezkrólewia"

- Jesteśmy w sytuacji "bezkrólewia". Skończyła się pewna era. Ludzie są gotowi zrezygnować ze znacznej części swoich swobód obywatelskich w zamian za zapewnienie im prawdziwego spokoju i bezpieczeństwa - tak o zmianach na świecie po ataku na USA 11 września 2001 mówi profesor Zygmunt Bauman. Socjolog, filozof, eseista był gościem Macieja Wierzyńskiego w programie "Horyzont".

Bush pod Pentagonem. Hołd dla ofiar ataku

W sobotę po południu polskiego czasu były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush złożył wieniec pod Pentagonem, by uczcić ofiary zamachów z 11 września 2001 roku.

11 września 2001 - koniec epoki wolności w Ameryce?

Po 11 września Amerykanie musieli wyrzec się gwarantowanych im przez konstytucję obywatelskich wolności. Najpierw podeszli ze zrozumieniem do wzmożonych kontroli na lotnisku i nagrywania rozmów, ale im dalej szły ograniczenia, tym więcej pojawiało się głosów sprzeciwu. Dla wielu symbolem ery po zamachach stało się więzienie Guantanamo na Kubie. - Jeśli tego nie odwrócimy, wrócimy do świata Orwella - ostrzegają.

MFW uznał powstańcze władze

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uznał powstańczą Narodową Radę Libijską za prawowitą władzę Libii. Szefowa MFW Christine Lagarde poinformowała o tym w sobotę w Marsylii.

Skażą i od razu ułaskawią Tymoszenko?

Ukraińskie władze, krytykowane przez Zachód za więzienie byłej premier Julii Tymoszenko, szukają sposobów na jej uwolnienie. Opozycyjna polityk najpierw zostanie skazana, po czym opuści areszt na mocy amnestii - stwierdził w sobotę tygodnik "Dzerkało Tyżnia".

Prom na dnie, prawie 200 ofiar

Do 192 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zatonięcia promu MV Spice Islander płynącego z Zanzibaru na wyspę Pemba. Jak podał Reuters, z jednostki uratowano 606 osób. - Pakują nas w te promy jak sardynki - komentują tragedię turyści korzystający z usług morskich przewoźników. W akcji ratunkowej uczestniczą rybacy i touroperatorzy, którzy wysłali w miejsce katastrofy swoje statki.

Brytyjczycy krytykują Guantanamo

Ustanowienie obozu dla wyjętych spod prawa domniemanych terrorystów w Guantanamo było jednym z głównych błędów tzw. wojny z terroryzmem - powiedział brytyjski premier David Cameron w wywiadzie dla telewizji Al-Dżazira w związku z 10. rocznicą zamachów 11 września.

NASA wraca badać Księżyc

Rakieta Delta II wyniosła w sobotę w przestrzeń kosmiczną dwie sondy księżycowe - Grail-A i Grail-B - poinformowała NASA. Ich zadaniem będzie m.in. dokładny pomiar księżycowej grawitacji.

NATO atakuje bastion Kaddafiego

Samolot NATO dokonał co najmniej 5 nalotów w okolicach Bani Walid, uważanego za jeden z ostatnich bastionów zwolenników Muammara Kaddafiego. Wcześniej pojawiły się sprzeczne doniesienia na temat tego, czy Sojusz nakazał wycofać się powstańcom z zajmowanych pozycji przed bombardowaniem.

"IPN może wzmacniać mit żydokomuny"

- Dyrektor Instytutu Janusz Kurtyka angażował do pracy w IPN urzędników i historyków, których można scharakteryzować jako coś pomiędzy skrajną prawicą a antysemitami – powiedział David Peleg, były ambasador Izraela w Polsce w rozmowie z jednym z urzędników ambasady amerykańskiej w Polsce 26 marca 2009 roku. Peleg zasugerował, że IPN może wzmacniać mit "żydokomuny". Depeszę z takimi informacjami ujawnił portal Wikileaks.

Nowy Jork dzień przed rocznicą zamachu

Zamknięte ulice, wzmożone kontrole i niespotykana dla Nowego Jorku atmosfera zadumy. Trwają ostatnie przygotowania do obchodów dziesiątej rocznicy największego w historii zamachu terrorystycznego. W sobotę i niedzielę tysiące ludzi odda hołd ofiarom zamachów na World Trade Center.

Polak ostatnią ofiarą 11 września

Ostatnią osobą zabitą 11 września w Nowym Jorku był Polak, 46-letni Henryk Siwiak - donosi dziennik "New York Times". Nie zginął jednak podczas ataków na World Trade Center, ale został zastrzelony z pistoletu kalibru 40, 18 minut przed północą. Sprawa do dziś pozostaje nierozwiązana.

Zalane miasta, 130 tys. ewakuowanych

Pięć ofiar, ulice pod wodą i ewakuacja ponad 130 tysięcy ludzi w stanach Pensylwania, Maryland, Nowy Jork i Wirginia. Wschód Stanów Zjednoczonych, po przejściu sztormu tropikalnego Lee, nawiedziła powódź. W jej wyniku rzeka Susquehanna została skażona przez 10 zalanych oczyszczalni ścieków.

Morze łez i kwiatów - Jarosław żegna ofiary katastrofy

W sobotę w hali sportowej w Jarosławiu Rosjanie żegnają ofiary katastrofy Jaka-42, który w środę rozbił się tuż po starcie z miejscowego lotniska. W tragedii śmierć poniosły 43 osoby, w tym prawie cała drużyna miejscowego Lokomotivu Jarosław. 2 osoby, technik pokładowy i jedyny ocalały hokeista, walczą o życie.

Castro śmieje się z siebie na katafalku

Tyle razy zostałem uśmiercony, że wiadomości ostatnich tygodni o mnie, leżącym na katafalku powodują już tylko mój śmiech - powiedział Fidel Castro, który nieoczekiwanie pojawił się jako gość w popularnym wenezuelskim talk-show, wyemitowanym w piątkowy wieczór.

"Nie mieliśmy go zestrzelić. Mieliśmy go taranować"

Atak terrorystów na WTC i Pentagon zaskoczył amerykańskie wojsko. Informacja o kolejnym porwanym samolocie zmierzającym w kierunku Waszyngtonu wywołała natychmiastową reakcję. Myśliwce otrzymały rozkaz przechwycenia Boeinga. Miały za wszelką cenę go zniszczyć. Nie było jednak czasu na uzbrojenie samolotów. Padł rozkaz: taranować.

"Wyglądał, jakby usłyszał najgorszą wiadomość na świecie"

11 września 2001 roku. Rano do klasy podstawówki na Florydzie wkracza G.W.Bush. Prezydent wraz z dziećmi czyta bajki, gdy jego współpracownik informuje go o zamachu na WTC. Informacja paraliżuje Busha na oczach dzieci i kamer. - On wyglądał, jakby właśnie usłyszał najgorszą wiadomość na świecie - wspomina jedna z obecnych w klasie uczennic, teraz już studentka.