Co najmniej czterech Tybetańczyków próbowało się podpalić w Chinach na dzień przed rozpoczętym w czwartek w Pekinie zjazdem Komunistycznej Partii Chin - poinformowały władze tybetańskie na wygnaniu w indyjskiej Dharamśali.

Podejrzany o morderstwo pilot linii lotniczych SkyWest próbował ukraść samolot na lotnisku St. George w stanie Utah (USA). Maszyna ścięła jednak po drodze latarnie i uderzyła w budynek terminalu. Do zdarzenia doszło w lipcu, jednak dopiero teraz udostępniono nagranie.

Polak mieszkający w Chicago przyznał się do wygłaszania gróźb wysadzenia mostu kolejowego podczas majowego szczytu NATO, który odbywał się w tym mieście. Sędzia okręgu Cook skazał 24-letniego Sebastiana S. na cztery lata więzienia.

Mieszkający w USA domniemany autor antyislamskiego filmu "Niewinność muzułmanów", który wywołał oburzenie wśród mahometan na całym świecie, na rok trafi do więzienia. Złamał warunki zawieszenia kary - uznał amerykański wymiar sprawiedliwości. Sprawa nie dotyczyła jednak produkcji i rozpowszechniania kontrowersyjnego filmu, lecz oszustw, których mężczyzna się dopuścił.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle zapowiedział, że po reelekcji prezydenta USA Baracka Obamy będzie z jeszcze większą determinacją niż dotychczas zabiegał o wycofanie z terytorium Niemiec amerykańskiej broni atomowej.

Ponad stu portugalskich intelektualistów i artystów uznało kanclerz Niemiec Angelę Merkel za osobę niepożądaną w ich kraju. Szefowa niemieckiego rządu ma przyjechać w najbliższy poniedziałek do Lizbony, stolicy kraju pogrążonego w głębokim kryzysie.

Podczas gdy Amerykanie decydowali, kto będzie prezydentem przez najbliższe cztery lata, mieszkańcy Portoryko głosowali nad tym, czy chcą stać się pełnoprawną częścią USA. Mieszkańcy karaibskiej wyspy powiedzieli "TAK" i niedługo USA będą być może liczyć 51 stanów.

- Nie da się już w Stanach Zjednoczonych wygrać wyborów mobilizując jedno plemię na zasadzie jedności ideowo-etnicznej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski komentując przegraną Mitta Romneya z Barackiem Obamą.

Łódź z około 70 nielegalnymi imigrantami zatonęła w środę w Zatoce Bengalskiej u wybrzeży Bangladeszu. Uratowano 23 osoby, trwają poszukiwania 50 - poinformowały władze. Większość pasażerów stanowili muzułmanie z prześladowanej mniejszości Rohingya.

Według ekspertów, wśród najważniejszych wyzwań drugiej kadencji Baracka Obamy będą: pobudzenie gospodarki, bezrobocie, klif fiskalny, kwestia programu nuklearnego Iranu oraz konflikt w Syrii.

W ciągu 20 miesięcy od początku kontestacji wobec reżimu prezydenta Baszara el-Asada w Syrii zginęło ponad 37 tys. ludzi, w większości cywilów - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Mija 80 lat od złamania kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej tajne informacje. Podwaliny pod złamanie tego kodu na początku lat 30. położyło trzech pracowników polskiego Biura Szyfrów Sztabu Generalnego: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Zdaniem ekspertów, to jeden z największych sukcesów polskich służb wywiadowczych.

Chociaż po tym, jak wygrana nowego-starego prezydenta USA Baracka Obamy stała się faktem, kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy poszybowały w górę, dobry nastrój nie trwał zbyt długo. Na otwarciu handlu na Wall Street główne indeksy znalazły się pod kreską. Po dwóch godzinach Dow Jones tracił już 2,2 proc. Według analityków, inwestorów bardziej zainteresowały niepokojące głosy z Europy niż wyborcze rozstrzygnięcie w kraju.