Do końca dekady Stany Zjednoczone staną się największym światowym producentem ropy i gazu, deklasując Arabię Saudyjską i Rosję - ogłosiła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). USA mają za dwie dekady stać się niezależne energetycznie, co będzie mieć wielkie znaczenie dla globalnej geopolityki.

W odpowiedzi na ostrzał syryjskiego wojska, ogień otworzyły nasze czołgi. Uzyskano bezpośrednie trafienia - poinformowało izraelskie wojsko, relacjonując kolejny incydent na Wzgórzach Golan. Od niedzieli, po raz pierwszy od dekad, izraelskie i syryjskie wojsko strzela do siebie przez sporny odcinek granicy.

Kenijscy złodzieje bydła przy pomocy ciężkiej broni zaatakowali ścigającą ich policję. Podczas intensywnej wymiany ognia zginęło 31 funkcjonariuszy - podała policja z północy Kenii. Wcześniej informowano o 26 ofiarach śmiertelnych.

Dyrektor generalny koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin - Christopher Kubasik podał się w ubiegły piątek do dymisji z powodu romansu, w jaki wdał się ze swoją podwładną. Na stanowisku zastąpiła go Marillyn Hewson. Dzień po dymisji Kubasika firma dostała od Pentagonu zielone światło na gigantyczną sprzedaż samolotów do Arabii Saudyjskiej.

- Przybywam do was jako biskup Rzymu, ale także jako starzec składający wizytę swym rówieśnikom - powiedział Benedykt XVI do pensjonariuszy domu spokojnej starości w Wiecznym Mieście, który odwiedził w poniedziałek. - Pięknie jest być starym - mówił.

Przebywający z wizytą w Indiach prezydent Afganistanu Hamid Karzaj wezwał indyjskie firmy do inwestowania w jego kraju. Z kolei przebywający z wizytą w Afganistanie minister obrony Niemiec Thomas de Maiziere wyraził zadowolenie z dotychczasowego przebiegu szkolenia afgańskich sił bezpieczeństwa.

Premier Australii Julia Gillard poinformowała o otwarciu publicznego śledztwa prowadzonego przez Komisję Królewską, a dotyczącego przestępstw seksualnych wobec dzieci, po serii skandali, w które zamieszani są księża katoliccy.

W Witebsku pod budynkiem lokalnego KGB (Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego) eksplodował wieczorem w niedzielę ładunek wybuchowy - podały białoruskie portale internetowe. Informację potwierdzili przedstawiciele KGB. Zatrzymano trzy osoby.

Z ostrą krytyką polityków spotkała się w weekend decyzja zarządu BBC, by zdymisjonowanemu szefowi BBC George'owi Entwistle wypłacić roczną pensję, choć po zaledwie dwóch miesiącach pracy podał się on do dymisji w związku z emisją nierzetelnego materiału.

Na przywódcę poszerzonej, zjednoczonej konfederacji opozycyjnych ruchów syryjskich wybrany został w niedzielę aktywista i islamski kaznodzieja Moaz al-Chatib. Wybrano też dwoje jego zastępców - biznesmena Riada Seifa i popularną aktywistkę Suhair al-Atassi.

Sondaż exit poll wskazuje, że w Słowenii potrzebna będzie druga tura wyborów prezydenckich, w której były socjaldemokratyczny premier Borut Pahor zmierzy się z obecnym prezydentem Danilo Tuerkiem, wspieranym przez opozycyjną Pozytywną Słowenię.

FBI odkryło romans dyrektora CIA przez przypadek - piszą amerykańskie media. Na ślad związku wpadło, gdy kochanka Petraeusa Paula Broadwell zaczęła wysyłać e-maile z pogróżkami do kobiety, którą uznała za potencjalną rywalkę. Zidentyfikowano ją jako Jill Kelley, określaną jako "znajomą" szefa agencji.