Zamach stanu w raju. "Przyłożyli mi broń do głowy"

W małym wyspiarskim państwie, kojarzącym się do tej pory głównie z rajskimi widokami, doszło do zamachu stanu. Zwolennicy byłego autorytarnego prezydenta Malediwów przy wsparciu policji zmusili do ustąpienie obecnego przywódcę kraju. Według obalonego Mohameda Nasheeda zbuntowani funkcjonariusze przyłożyli mu broń do głowy. Nasheed twierdzi, iż jego przeciwnicy zapowiedzieli, że resztę życia spędzi w więzieniu.

Amerykański dron zabił szefa Al-Kaidy w Pakistanie

- Szef operacji Al-Kaidy w Pakistanie, Badar Mansur zginął w nocy ze środy na czwartek w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego - poinformował pakistański wywiad. Do nalotu miało dojść na północnym zachodzie kraju, w Miranshah, głównym mieście Północnego Waziristanu, bastionu pakistańskich talibów.

Chcesz aborcję? Najpierw masz zobaczyć płód

Każda kobieta, która zażyczy sobie aborcji, będzie musiała uprzednio zobaczyć na ultrasonografie obraz płodu i posłuchać bicia jego serca. Takie prawo wejdzie w życie w Teksasie. Jego przeciwnicy przegrali batalię w sądach.

Rosjanie przyznali: Ich najnowszy okręt to "porażka"

Dowódca rosyjskiej floty przyznał, że w "obecnej formie" nie przyjmie do służby najnowszego nieatomowego okrętu podwodnego typu Lada. Jak podały wcześniej rosyjskie media, budowana od ponad dekady jednostka prototypowa Sankt Petersburg, podczas testów sprawowała się zdecydowanie poniżej oczekiwań i jest "porażką". Między innymi nowy system napędowy miał osiągnąć tylko połowę zakładanej mocy.

7-latka nie dała się porywaczowi

Próbował porwać dziecko w sklepie, ale 7-latka obroniła się głośnym krzykiem i kopniakami. Zajście zarejestrowały kamery monitoringu. 25-latek kilka godzin później został ujęty przez policję.

Sławią imię wodza ryjąc je w skale

Imię Kim Dzong Ila stało się "wieczne". W Korei Północnej w skalnej ścianie wyryto długi na 120 metrów napis sławiący zmarłego wodza. To jeden z elementów przygotowań do obchodów rocznicy urodzin Kim Dzong Ila 16 lutego. Tego dnia ma się też odbyć spektakularny pokaz fajerwerków nad górą Pektu-san, na zboczach której, według oficjalnej propagandy, przyszedł na świat Kim Dzong Il.

Brytyjczycy "błagali" USA o miejsce we flocie

- Londyn musiał praktycznie błagać Waszyngton, aby pozwolili Royal Navy dołączyć się do ich floty krążącej u wybrzeży Iranu - twierdzi "Daily Telegraph", powołując się na źródła rządowe. Podobnie mieli zrobić Francuzi. Amerykanie mieli oceniać, iż floty sojuszników będą większym problemem niż pomocą. Jednak Londyn wraz Paryżem miały bardzo chcieć się zaangażować, aby podkreślić swoją rangę międzynarodową.

Wyliczyli, ile kosztowały skandale pedofilskie w kościele

Ponad dwa miliardy dolarów - tyle kosztował Kościół na całym świecie skandal pedofilii wśród księży. Takie dane przedstawili amerykańscy eksperci podczas trwającego w Rzymie sympozjum na temat walki z dewiacjami seksualnymi w szeregach duchowieństwa.

Celował w posłów, zabił 9 przechodniów

W centrum Mogadiszu, w pobliżu hotelu w którym zbierają się somalijcy parlamentarzyści, wybuchła silna bomba zdetonowana przez samobójcę. Zamachowiec najprawdopodobniej chciał zabić polityków, co mu się nie udało. Zabił jednak co najmniej dziewięciu przypadkowych przechodniów.

W Waszyngtonie mężczyzna wyjdzie za mężczyznę

Waszyngton dołączy do sześciu innych stanów USA, które oficjalnie zezwalają na małżeństwa osób tej samej płci. Stosowne prawo uchwaliła Izba Reprezentantów stanu. W najbliższych dniach ma je podpisać gubernator Christine Gregoire, zadeklarowana zwolenniczka małżeństw homoseksualnych.

Ładniejsze otoczenie domu kongresmena? Podatnik zapłaci

Wielu członków amerykańskiego Kongresu zgłasza lub popiera projekty ustaw, z których odnoszą prywatne korzyści materialne - pisze "Washington Post". Jak podał dziennik, 33 członków obu izb Kongresu uchwaliło projekty inwestycji znajdujących się w pobliżu ich domów lub firm. Projekty budowlane miały kosztować budżet ponad 300 mln dolarów.

Misja specjalna. Odnaleźć misia

Nurkowie penetrujący wrak Costa Concordii w poszukiwaniu ofiar katastrofy otrzymali misję specjalną. Odszukać pluszowego misia, którego zostawił w kabinie mały pasażer feralnego rejsu. Zabawka już trafiła w ręce chłopca, który nie mógł bez niej żyć.

"W Syrii ranni i lekarze są prześladowani"

- W Syrii ranni i lekarze są prześladowani, a ze strony służb bezpieczeństwa grożą im aresztowania i tortury. Opieka medyczna w szpitalach jest w dramatycznym stopniu niewystarczająca. Aparat bezpieczeństwa wykorzystuje medycynę jako instrument prześladowań" - powiedziała w środę na konferencji prasowej Marie-Pierre Allie, szefowa organizacji Lekarze bez Granic (MSF).

Samoloty NATO nad Bałtykiem bezterminowo

NATO postanowiło w środę przedłużyć bezterminowo operację ochrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii przy użyciu myśliwców - poinformowali przedstawiciele Sojuszu. Operacja nosząca nazwę Baltic Air Policing stanowi jeden z głównych celów polityki bezpieczeństwa tych trzech krajów, a wszystko dlatego, że nie posiadają one własnych sił powietrznych.

Sikorski z córką Tymoszenko. Julia"nie może chodzić"

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w trakcie wizyty na Ukrainie spotkał się m.in. z córką Julii Tymoszenko - Jewhenią. Do rozmowy doszło w polskiej ambasadzie w Kijowie kilkadziesiąt minut po spotkaniu ministra z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. W rozmowie z dziennikarzem PAP córka byłej premier stwierdziła, że jej matka jest poddawana "psychicznym torturom" i w dalszym ciągu cierpi z powodu braku dostępu do odpowiedniej opieki medycznej.

Wojskowi piszą list. Grożą buntem

Grożą wojsku - wojsko odpowiada. Oficerowie portugalskiej armii napisali w liście otwartym do ministra obrony narodowej, że jeżeli rząd nie wycofa się z polityki mającej na celu likwidowanie etatów w armii, ta wypowie posłuszeństwo władzom cywilnym. W ich słowa świetnie wpasowuje się listopadowe wystąpienie legendarny przywódcy rewolucji goździków z 1974 r. Otelo Saraiva de Carvalho, który stwierdził wtedy, że obecna sytuacja w kraju daje większe niż przed 40 laty przesłanki do przeprowadzenia zamachu stanu.

Efekt DSK. Pokojówki z alarmem

Seksafera z szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominiquiem Strauss-Kahnem w roli głównej otwiera kolejny rozdział za oceanem. Tym razem chodzi o bezpieczeństwo pokojówek. Nowojorskie hotele porozumiały się właśnie w sprawie wyposażenia swych pracowników w osobiste urządzenia alarmowe, które mają im zagwarantować bezpieczeństwo przed potencjalnymi napastnikami.

CIA w miejsce wojska. Irak i Afganistan pełne agentów

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) będzie działała w Iraku i Afganistanie długo po wycofaniu się stamtąd wojsk amerykańskich. Jak podaje w środę "Washington Post", będzie chronić interesy USA, współpracując z amerykańskimi siłami specjalnymi.

Kimowie wizytują poligony. Phenian pokazuje archiwalia

"Ukochany Przywódca" i "Król Porannej Gwiazdy" znowu razem. Tak wyglądają materiały, jakie 8 lutego przedstawiła Północnokoreańska Telewizja Państwowa swoim obywatelom. Na nich zmarły 17 grudnia Kim Dzong Il i jego następca Kim Dzong Un wizytują poligony i obserwują manewry marynarki wojennej.

Benedykt XVI w Teheranie?

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zaprosił Benedykta XVI do tego kraju - oznajmił irański ambasador przy Stolicy Apostolskiej Ali Akbar Naseri, cytowany przez włoską agencję Ansa. - Gdyby Ojciec Święty zdecydował się na taką podróż, będziemy gotowi przyjąć go w sposób znakomity i z entuzjazmem - zapewnił dyplomata podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie z okazji 33. rocznicy rewolucji islamskiej.

"Nie jestem w Mińsku mile widziany"

Pełnomocnika rządu Niemiec ds. praw człowieka Markusa Loeninga nie wpuszczono w środę na Białoruś - poinformowało niemieckie MSZ. W czasie trzydniowej wizyty Loening miał spotkać się w Mińsku z wieloma dysydentami.

Sąd: Polska może wydać Rosji byłego prokuratora

Jest zgoda sądu na ekstradycję do Rosji byłego wysokiego rangą prokuratora Aleksandra Ignatienki. Rosjanin jest w swoim kraju oskarżony o korupcję. Został zatrzymany przez ABW 1 stycznia koło Zakopanego.

Uchodźcy zamieszkali w pałacu króla. Za darmo

W letniej rezydencji króla Belgów Alberta II od trzech lat za jego zgodą nieodpłatnie mieszka rodzina uchodźców z Bałkanów - podał w środę dziennik "Het Laatste Nieuws". Kólewski pałac potwierdził te doniesienia.

"Wojna totalna" z londyńskimi gangami

Aresztowaniem ponad 120 osób zakończył się w środę pierwszy dzień wielkiej policyjnej ofensywy przeciwko londyńskim gangom. Członków zorganizowanych grup przestępczych obwinia się w dużej mierze za zamieszki, jakie wybuchły latem w wielu brytyjskich miastach.

Jezioro jak puszka Pandory. Bakterie 4 km pod lodem?

Rosyjski Instytut Badań Arktycznych i Antarktycznych potwierdził dziś oficjalnie, że członkowie ekspedycji dowiercili się do jeziora Wostok, ukrytego blisko 4 km pod lodem Antarktydy. - Nikt nie wie, co tam jest - mówi jeden z rosyjskich naukowców o tajemniczym jeziorze. Biolodzy nie wykluczają, że żyją tam bakterie, choć - jak twierdzą - nie powinny one zagrażać zdrowiu ludzi. Czy jest tam życie? Na odpowiedź na to pytanie trzeba czekać co najmniej rok.

Seria egzekucji, głównie terrorystów

W Iraku stracono 14 osób, które skazano na śmierć za terroryzm i działalność przestępczą - poinformował w środę przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości. Od początku roku liczba wyroków śmierci wykonanych w Iraku wzrosła do 65; w całym 2011 r. było ich 68.

"Portal skarg i zażaleń" na imigrantów. Także Polaków

Znane z niechęci do imigrantów holenderskie ugrupowanie PVV Geerta Vildersa uruchomiło portal, na którym można zgłaszać skargi i zażalenia na zachowanie imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej, w większości Polaków. Ambasada RP w Hadze ostro skrytykowała tę inicjatywę, uznając portal za szkodliwy i nieuzasadniony.

Rosja chce sądzić zmarłego prawnika

Rosyjska policja zamierza po raz drugi wnieść do sądu sprawę Siergieja Magnitskiego, prawnika walczącego z korupcją, mimo że w 2009 roku zmarł on w niewyjaśnionych okolicznościach w areszcie śledczym - informuje amerykański dziennik "New York Times". Tymczasem Polska zapowiada starania, żeby UE "zdecydowanie" zabrała głos w sprawie Magnitskiego, m.in. wzywając Rosję do transparentnego śledztw ws. śmierci prawnika. Polskie MSZ postanowiło zareagować po kolejnym już wystąpieniu w tej sprawie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Twitter pozwany za informacje o radarach

Rząd Brazylii złożył w sądzie pozew przeciwko Twitterowi. Domaga się od serwisu usunięcia kont, na których brazylijscy kierowcy znajdują odświeżane na bieżąco informacje o fotoradarach i blokadach drogowych. Władze podkreślają, że w ten sposób utrudnia się walkę z jedną z największych plag w Brazylii - jazdą po pijanemu.

"Zamach" na Romney'a

Za republikańskimi politykami walczącymi o nominację prezydencką kolejny ciężki dzień - prawybory w trzech stanach jednocześnie. Największe powody do smutku musi mieć faworyt Mitt Romney, który przegrał z kretesem. Na dodatek, krótko po wystąpieniu w Denver (Kolorado) został zaatakowany przez jednego z uczestników spotkania... niebieskim brokatem. To nie pierwszy tego typu "zamach". W ubiegłym tygodniu ten sam mężczyzna zrobił to samo.