Wyjechała do Indii leczyć trędowatych. "Mamą i tatą jest doktor Helena"

Misja życia
Misja życia
tvn24
W Jeevodaya znalazła swoje miejsce na ziemitvn24

Lekarka zostawiła pracę w Polsce i na początku swojej drogi zawodowej wyjechała do Indii. Do kraju, w którym lekarz na każdym kroku styka się z trądem. Ona o trędowatych nie wiedziała wtedy nic, cierpiących jednak doskonale rozumiała. Sama w wieku dziesięciu lat przestała chodzić. To była choroba Heinego Medina. Materiał "Czarno na Białym".

Jeevodaya to w języku hindi świt życia. To jedno z niewielu takich miejsc w Indiach, gdzie trędowaci mogą liczyć na pomoc i nowy dom, bywa, że na całe życie. Lekarka Helena Pyz usłyszała o tym miejscu po raz pierwszy 30 lat temu na imieninach u koleżanki. Opowiadał o nim znajomy misjonarz.

- Jedno takie zdanie naprawdę zapamiętałam z całej opowieści - aż się wstydzę, bo mówił (misjonarz- red.) o wielu ciekawych rzeczach. Mnie w uszach zabrzmiało, że kiedy umrze założyciel tego miejsca, który był lekarzem, to kilkanaście tysięcy trędowatych zostanie bez opieki. Dodał, że lekarz indyjski nie dotknie się trędowatego - wspomina lekarka w rozmowie z Brygidą Grysiak.

Kolejnego dnia była chętna do wyjazdu. Była już wtedy lekarzem, ale - jak sama przyznaje - o trądzie nie wiedziała prawie nic.

Kiedy Helena Pyz po raz pierwszy poleciała do Indii, w Polsce trwały obrady Okrągłego Stołu. - Nie miałam się czego bać, bo nic nie wiedziałam. Nie było internetu, nie było wujka Google, nie miałam kogo spytać. Geografię znałam, więc wiedziałam, dokąd jadę, ale jakie tam są warunki? Skąd mogłam wiedzieć - mówi.

Jej miejsce na ziemi

Lekarka nie znała języka. Założyciel Jeevodaya umarł, więc wszystkiego uczyła się od miejscowych paramedyków. Jak mówi, leczenie trędowatych nigdy nie było marzeniem jej życia, ale po dwóch miesiącach już wiedziała, że to jest jej miejsce na ziemi.

W Polsce była internistą, w Indiach jest pediatrą, ginekologiem-położnikiem, dermatologiem oraz psychologiem. Pozwala zacząć żyć od nowa trędowatym i ich rodzinom. Tam się leczą, pracują, a także zakładają nowe rodziny.

W Jeevodaya działa też szkoła z internatem, w której uczy się 400 dzieci z rodzin dotkniętych trądem. Poza ośrodkiem nie miałyby szans na edukację. Wiele z nich musiałoby żebrać na ulicy.

70 proc. trędowatych żyje w Indiach

Trąd jest przewlekłą choroba zakaźną. Objawy może dawać nawet po 20 latach od zakażenia. Zarazić się można przez bezpośredni i długi kontakt z osobą chorą, nawet drogą kropelkową.

Najczęściej chorują ludzie żyjący w ubóstwie. Aż 70 proc. trędowatych żyje właśnie w Indiach. Mieszkają w gettach porzuceni przez najbliższych. Do lekarza przychodzą najczęściej wtedy, gdy są już mocno okaleczeni.

Trąd jest w 100 procentach wyleczalny. Rany w psychice zostają jednak na lata, dlatego w Jeevodaya nie tylko się leczy, ale daje także trędowatym dach nad głową i pracę.

Tak było z Jeetramem Jatwarem, którego rodzina wyrzuciła z domu. Do ośrodka przyszedł po leki i został. - Byłem chory. Miałem już rany na nodze, znaki na ciele, ręce mocno zniekształcone, ale wyzdrowiałem. Dostałem pracę, znalazłem żonę - opowiada. - Mówimy do niej (Heleny Pyz - red.) mamo. Kiedy popełniamy błędy, to się złości, ale kocha nas bardzo - mówi Jeetram.

Helena nigdy nie chciała wracać, ale przyznaje, że czasami nie było łatwo. Zwłaszcza wtedy, kiedy któryś z jej podopiecznych kradł i oszukiwał.

Jej siostra Aleksandra Szukalska opowiada, że w listach nigdy nie narzekała. Raczej opisywała fakty.

Członkinie Instytutu

Jeszcze kilka lat temu Helena Pyz poruszała się o kulach, teraz jeździ na wózku. Gdy miała 10 lat przestała chodzić. To był wirus Heinego Medina. Gdy miała 23 lata wstąpiła do instytutu - dziś nazywanego Instytutem Prymasa Wyszyńskiego. Kard. Wyszyński - jak wspomina - na początku jej tam nie widział.

- Uważał, że osoba niepełnosprawna nie będzie mogła tego życia apostolskiego tak pełnić dokładnie (...) Na wiadomość, że jestem studentką medycyny powiedział: "jak sobie poradziła z medycyną, to sobie poradzi ze wszystkim - wspomina Helena Pyz.

Instytut jest jednym z pierwszych w Polsce instytutów życia konsekrowanego świeckich. Jego członkinie nie zakładają rodzin, ale żyją i pracują wśród ludzi. Na początku - jeszcze w czasie II wojny światowej - było ich osiem - jak osiem błogosławieństw. Stąd nazwa "ósemka". Ich duchowym ojcem był kard. Stefan Wyszyński. Kiedy został prymasem, one stały się dla niego najbliższym i najbardziej oddanym wsparciem. Dlatego, tak jak on, były mocno inwigilowane. Niektóre - jak on - siedziały w więzieniach. W aktach IPN jest informacja o "Operacji o kryptonimie apostołki", do których dotarła reporterka "Czarno na Białym". Helenie Pyz oficerowie SB nadali pseudonim "Kulawa".

Helena Pyz śluby wieczyste składała jeszcze na ręce prymasa Wyszyńskiego. Większość zdjęć z uroczystości została zrobiona przez agenta Służb Bezpieczeństwa.

Z Heleną od lat przyjaźni się Anna Sułkowska, która też jest członkinią instytutu. Teraz, gdy kobieta choruje na raka, Helena jest dla niej dużym wsparciem - choć na co dzień jest kilka tysięcy kilometrów stąd.

Tłumaczą, że wspólnota, czyli członkinie instytutu są ich rodziną, że mają dużo wolności, inaczej niż w zakonach.

"Dla mnie mamą i tatą jest doktor Helena"

W ośrodku Jeevodaya Helena Pyz jest jedynym lekarzem. Pracuje tak od 27 lat. W tych najbiedniejszych regionach przyjmuje czasami nawet 300 pacjentów dziennie.

- Ona to robi z naprawdę wielką miłością - mówi jej siostra Aleksandra Szukalska.

- Od dzieciństwa mieszkam w Jeevodaya. Nie znam swoich rodziców. Dlatego dla mnie mamą i tatą jest doktor Helena. Ona mnie wychowała - mówi Jayantrii Dhrur. - Doktor z Jeevodaya to matka, która się mną opiekowała tyle lat i zawsze jest przy mnie - dodaje Manoj Bastia.

Ośrodek utrzymuje się z tego, co wypracuje, np. w polu oraz z datków od ludzi, głównie z Polski. W Warszawie pomoc koordynuje sekretariat misji, który prowadzi Anna Sułkowska. Osoby pragnące pomóc, mogą przelać środki na konto podane na stronie internetowej jeevodaya.org.

Autor: js/ / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Donald Trump podpisał rozkaz wysłania 1500 żołnierzy na granicę z Meksykiem, by przeciwdziałać "inwazji". Pentagon poinformował, że wojsko wyśle samoloty i śmigłowce, by wesprzeć deportację imigrantów. Władze Meksyku, by przygotować się na napływ migrantów wydalanych z USA, rozpoczęły stawianie olbrzymich obozów namiotowych w mieście Ciudad Juarez - podał Reuters. Władze Meksyku twierdzą, że są przygotowane na możliwość masowej deportacji, ale niezależni komentatorzy mają co do tego wątpliwości.

"Bezprecedensowe" prace przy granicy z USA

"Bezprecedensowe" prace przy granicy z USA

Źródło:
PAP

Prezydent Panamy zapewnia, że nie obawia się inwazji wojsk amerykańskich. Jose Raul Mulino podkreślił, że przekazanie kontroli nad kanałem "nie było ustępstwem ani prezentem od Stanów Zjednoczonych" i zapewnił, że kanał "należy i będzie należał do Panamy".

"Bądźmy poważni". Prezydent Panamy nie obawia się inwazji USA

"Bądźmy poważni". Prezydent Panamy nie obawia się inwazji USA

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że prezydent USA Donald Trump zawiesił pracowników biur programów różnorodności, równości i integracji (DEI) w rządzie federalnym i wysłał ich na płatne urlopy.

Wszyscy federalni pracownicy biur równości i różnorodności wysłani do domów

Wszyscy federalni pracownicy biur równości i różnorodności wysłani do domów

Źródło:
PAP

Brytyjski resort obrony informuje o wytropieniu przez marynarkę wojenną rosyjskiego okrętu szpiegowskiego w kanale La Manche. Minister obrony John Healey zapewnił, że Wielka Brytania będzie nadal eksponować szkodliwą działalność Putina i zwalczać rosyjską "flotę cieni", by zapobiec finansowaniu nielegalnej napaści na Ukrainę.

Wytropili rosyjski okręt szpiegowski w kanale La Manche

Wytropili rosyjski okręt szpiegowski w kanale La Manche

Źródło:
PAP

1064 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Około tysiąca żołnierzy z Korei Północnej zginęło już w walkach z siłami ukraińskimi w obwodzie kurskim Rosji – poinformowała BBC, powołując się na zachodnich urzędników, którzy zastrzegli sobie anonimowość. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Żołnierze Kim Dzong Una masakrowani w walkach

Żołnierze Kim Dzong Una masakrowani w walkach

Źródło:
PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump zagroził wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski udowadnia, że za salę dla "kandydata obywatelskiego" płaci biuro poselskie PiS. Z kolei Iga Świątek zagra dziś o finał Australian Open. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 23 stycznia.

Trump grozi Rosji, walka o finał Australian Open, faktura Nawrockiego

Trump grozi Rosji, walka o finał Australian Open, faktura Nawrockiego

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przez prawie 200 dni miał zajmować luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym oddalonym o pięć kilometrów od jego domu. Według posła PiS Kazimierza Smolińskiego jego pobyt mógł być spowodowany utrudnioną komunikacją po mieście. - W Gdańsku pięć kilometrów to podobnie jak w Warszawie, jest duży ruch przecież - powiedział w "Kropce nad i". - Nigdy bym nie wpadł na to, żeby wynająć hotel pięć kilometrów od swojego miejsca zamieszkania i żeby Sejm za ten hotel zapłacił - mówił z kolei Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "kocha Rosjan" i ma "dobre stosunki z prezydentem Putinem" i dlatego zamierza zrobić Rosji "wielką przysługę". "Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę" - zaapelował Trump. Zagroził też wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pożar składowiska odpadów w Płoszowie niedaleko Radomska. Jak poinformowali strażacy, palą się niebezpieczne odpady. Ratownicy zaapelowali, by mieszkańcy nie otwierali okien.

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski pokazał na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie fakturę za wynajęcie sali na spotkanie z Karolem Nawrockim, którą uregulowało biuro poselskie Czesława Hoca (PiS). - Oni się niczego nie nauczyli. Dlatego musimy zamknąć sprawę rozliczeń jak najszybciej - mówił Trzaskowski. Powiedział też, co zrobi pierwszego dnia prezydentury, gdy wygra wybory.

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Źródło:
TVN24, PAP

Na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu z kandydatem PiS na prezydenta RP Karolem Nawrockim sympatycy prawicy znów skandowali okrzyki wymierzone w premiera. - Nie boimy się Tuska, a jak ktoś ma problemy ze słuchem, to do laryngologa - stwierdził prezes IPN, reagując na hasło wykrzykiwane przez publiczność.

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Już w niedzielę na ulicach zarówno wielkich miast, jak i małych miejscowości w Polsce, ale także w wielu zakątkach świata po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pokazaliście już nam, jak bardzo jesteście #SercemZaWOŚP. W tym roku finał odbywa się pod hasłem: "Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej!". Pokażcie, jak przygotowujecie się do tego pięknego dnia i jak gracie z Orkiestrą. Czekamy na wasze relacje!

33. Finał WOŚP. Pokażcie, jak gracie z Orkiestrą

33. Finał WOŚP. Pokażcie, jak gracie z Orkiestrą

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula, odnosząc się publikacji portalu Strefa edukacji na temat kontrowersji wokół jej wykształcenia, oświadczyła, że ma wykształcenie wyższe licencjackie. - Nie jestem magistrem i nigdy nie ubiegałam się o stanowiska tego wymagające - podkreśliła.

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Źródło:
PAP

W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które zalegalizowały małżeństwa nawet 9-letnich dziewczynek. O aprobowaniu takich ślubów będą teraz decydować duchowni poszczególnych odłamów islamu. - Dotarliśmy do końca praw kobiet i końca praw dzieci w Iraku - skomentował prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Do największej ilości turbulencji w Europie dochodzi podczas lotów, których trasy rozpoczynają się lub kończą w Szwajcarii, wynika z danych portalu Turbli. Najbardziej obfitująca w turbulencje okazuje się trasa z Nicei do Genewy. Przyczyną są okoliczne alpejskie szczyty.

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Kto i po co osłupkowuje gotowe miejsca parkingowe? Takie pytanie zadała lokalnej grupie w mediach społecznościowych mieszkanka Saskiej Kępy. Za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu stoją stołeczni drogowcy, którzy wyjaśnili, jaki jest ich powód.

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Muzyk disco polo Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, miał 39 lat. Zginął w wypadku w Werbkowicach (Lubelskie), gdzie zderzył się czołowo z wojskową ciężarówką. Muzyka żegna zespół Energy Girls, z którym grał w latach 2017-22.

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko, zginęły w wyniku ataku nożownika w parku w bawarskiej miejscowości Aschaffenburg - poinformowała w środę niemiecka policja. Kilka osób zostało rannych, w tym dwie poważnie. Podejrzany mężczyzna został zatrzymany. To 28-latek z Afganistanu, który - jak donosi "Spiegel" - mieszkał w ośrodku dla azylantów.

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Reuters, Bild
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę, 26 stycznia, zagra już po raz 33. Na błoniach Narodowego stanęła scena, miasteczko i główne studio. Dzień wcześniej, w sobotę, wystartują stamtąd uczestnicy Biegu "Policz się z cukrzycą". Organizacja Finału WOŚP i towarzyszących wydarzeń spowoduje zmiany w ruchu i parkowaniu.

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę, 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę, wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24