We wtorek Rosjanie zadeklarowali, że w "sposób pełny" wycofują się z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE). Można powiedzieć, że w zasadzie zrobili to już po raz drugi, bowiem faktycznie traktat w pierwotnej swojej wersji nie funkcjonował już od 2007 roku, a swoje zadanie wypełnił na początku lat 90. XX wieku. Nie przeszkadza to Kremlowi wykorzystywać go do straszenia Zachodu i budowania nieprzejednanego wizerunku na potrzeby wewnętrzne.

Rządząca w Kazachstanie partia Nur Otan zaproponowała, by Nursułtan Nazarbajew został jej kandydatem w przedterminowych wyborach prezydenckich zaplanowanych na 26 kwietnia - ogłoszono w czasie transmitowanego na żywo kongresu partii w Astanie. Prezydent ochoczo się zgodził.

Burmistrz Ferguson w amerykańskim stanie Missouri został odwołany przez Radę Miejską po opublikowaniu przez federalny resort sprawiedliwości raportu, który ostro krytykuje funkcjonowanie policji w tym mieście. W ubiegłym roku było ono widownią gwałtownych protestów czarnej ludności wywołanych zabiciem przez białego policjanta nastolatka Michaela Browna.

Brytyjska Izba Gmin jednogłośnie przyjęła m.in. wprowadzenie możliwości zablokowania wjazdu do Wielkiej Brytanii oraz uniemożliwienia wyjazdu z kraju osobom podejrzanym o działalność powiązaną z terroryzmem.

Sąd Najwyższy Włoch oczyścił byłego premiera Silvio Berlusconiego z zarzutów korzystania z prostytucji nieletnich i nadużycia władzy. Wniosek prokuratury o anulowanie wyroku uniewinniającego wydanego przez sąd apelacyjny w tzw. sprawie Ruby, nieletniej prostytutki został odrzucony.

Czy w razie wojny hybrydowej Polska byłaby gotowa stawić czoła zielonym ludzikom? Najważniejszy wojskowy w Polsce, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, z całą odpowiedzialnością stwierdza, że tak - jak miałoby to się odbywać i czy rzeczywiście jesteśmy na to odpowiednio przygotowani?

Co najmniej 34 osoby zginęły na zatłoczonej ulicy handlowej w mieście Maiduguri na północnym wschodzie Nigerii, wiele osób jest rannych. Zamachu dokonała nastoletnia samobójczyni.

- W Sigma Alpha Epsilon nigdy nie będzie czarnucha. Możesz powiesić ich na drzewie, ale nigdy nie zaśpiewają razem ze mną - skandowali w czasie imprezy członkowie studenckiego bractwa z uniwersytetu w Oklahomie. Rasistowski incydent wywołał oburzenie w USA, doprowadził do zamknięcia bractwa i wyrzucenia ze szkoły dwóch studentów.

Rosja postanowiła wycofać się z prac wspólnej grupy konsultacyjnej do spraw Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE) - poinformowało we wtorek rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. W ten sposób zadeklarowane przez Rosję w 2007 roku opuszczenie układu CFE "staje się pełne".

Rosyjskie czołgi oraz inne pojazdy wojskowe znów przekroczyły w ostatnich dniach granicę z Ukrainą, łamiąc tym samym porozumienie z Mińska - oświadczyła we wtorek wysokiej rangi przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland. Występując przed senacką komisją spraw zagranicznych Nuland podkreśliła, że Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają "rządy terroru" na Krymie i na wschodzie Ukrainy, które zostały narzucone przez prorosyjskich separatystów oraz przez Moskwę.

Prowadzący popularny program "Top Gear" Jeremy Clarkson został zawieszony po awanturze z producentem. Stacja BBC już wcześniej krytykowała znanego z niewyparzonego języka dziennikarza. W maju miał otrzymać "ostateczne ostrzeżenie" za użycie zabarwionego rasistowsko słowa w czasie pracy nad programem.