Niemcy przywracają kontrole graniczne. "Sygnał pod adresem Europy"

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere poinformował w niedzielę w Berlinie, że niemiecki rząd przywrócił czasowo kontrole na swoich granicach. Punktem ciężkości kontroli będzie początkowo granica południowa z Austrią, choć władze nie wykluczają rozszerzenia działań na granice z innymi krajami. Ma to ograniczyć napływ imigrantów do Niemiec.

Rosja rozbudowuje lotnisko w Syrii. Dla większych samolotów

Rosjanie rozbudowują lotnisko w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu, przygotowując je prawdopodobnie do obsługi większych samolotów - poinformował w niedzielę szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdurrahman, powołując się na świadków.

Rosja będzie nadal pomagała Asadowi. Ławrow wskazał przyczynę wojny w Syrii

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow poinformował, że Rosja wciąż będzie dostarczać pomoc wojskową do Syrii. USA i kraje Zatoki Perskiej oskarżają ostatnio Moskwę o intensywne umacnianie swego potencjału wojskowego w Syrii. Ławrow wskazał też na przyczynę kryzysów w miejscach takich jak Syria i Ukraina, o których szerzej ma mówić na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Władimir Putin.

Australijczycy zrzucili pierwsze bomby, a Rosja krytykuje "narzucanie" rozwiązań

Samoloty lotnictwa australijskiego dokonały pierwszego ataku na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii - poinformował premier Australii Tony Abbot. Australijscy wojskowi mają też prowadzić działania w Iraku. Rosja podchodzi do takich działań sceptycznie. Kreml po raz kolejny oświadczył, że narzucanie narodowi Syrii jakichkolwiek rozwiązań z zewnątrz jest „niedopuszczalne i niebezpieczne”.

"To jest kryzys, który może rozwalić Unię Europejską"

- Kryzys związany z napływem imigrantów do Europy bardzo szybko stanie się kryzysem w relacjach transatlantyckich - ocenił w programie "Horyzont" Andrew Michta. Jak wyjaśnił, w swojej strategii wobec Bliskiego Wschodu, skąd ucieka do UE najwięcej osób, Europa polega bowiem w dużej mierze na działaniu USA. Aleksander Smolar wskazywał z kolei, że obecny kryzys jest tak poważny, iż "może rozwalić Unię Europejską".

Uchodźcy masowo przekraczają granicę. Zanim zmieni się prawo

W sobotę 4330 uchodźców i imigrantów przekroczyło granicę Węgier od strony Serbii - poinformowała w niedzielę węgierska policja. Ten rekord jest związany z zapowiadanym na wtorek wejściem w życie zaostrzonych przepisów antyimigracyjnych. Poprzedni rekord - 3601 osób - padł w czwartek.

Drugie podejście do niepodległości. Szkoccy nacjonaliści zmieniają zdanie

Szkocka Partia Narodowa (SNP) zmienia zdanie w sprawie kolejnej próby oderwania się od Wielkiej Brytanii. Po przegranej w głosowaniu w 2014 roku zapowiadali, że jedno głosowanie w tym pokoleniu wystarczy. Teraz szkocka premier Nicola Sturgeon oznajmiła, że ogłosi terminarz możliwego kolejnego referendum w swym manifeście przed wyborami do parlamentu w Edynburgu w przyszłym roku.

Dom z widokiem na największe tajemnice USA. Wojsko chce zamknąć "okno" na Strefę 51

Amerykańskie wojsko po dekadach bezowocnych negocjacji sięgnęło po argumenty ostateczne w sporze o jedną z najbardziej niezwykłych nieruchomości w USA. Prawnicy Pentagonu złożyli do sądu wniosek o zajęcie prywatnego terenu z resztkami kopalni i niewielkim domkiem, z którego ganku można oglądać jeden z najtajniejszych obiektów wojskowych w USA - Strefę 51.

Atak bombowy w Turcji. Nie żyje dwóch policjantów

Kurdyjscy bojownicy w niedzielę zdetonowali bombę umieszczoną w samochodzie przy punkcie kontrolnym policji na południowym wschodzie Turcji. Zginęło dwóch policjantów, a pięciu zostało rannych - poinformowały źródła w siłach bezpieczeństwa.

Król Saudów na miejscu katastrofy dźwigu. Nowy bilans tragedii

W Arabii Saudyjskiej król Salman odwiedził w sobotę miejsce katastrofy w Wielkim Meczecie w Mekce, gdzie w wyniku przewrócenia się dźwigu budowlanego zginęło 107 osób. Król zapowiedział zbadanie przyczyn wypadku i podanie wyników do wiadomości publicznej.

Rosja "jest duszą i sercem za Donbasem", ale jego problemu nie rozwiąże

Władimir Putin oświadczył podczas wizyty na Krymie, że jego kraj "jest duszą i sercem za Donbasem", jednak to "nie Rosja rozwiązuje ten poważny problem". Z drugiej strony wysoka rangą przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland pochwaliła władze Ukrainy za realizowane reformy i oświadczyła, że USA będą nadal wspierały Kijów.

Monachium pęka w szwach, Niemcy się buntują. "Z solidarnością nie jest najlepiej"

Burmistrz Monachium zaapelował do kanclerz Angeli Merkel i władz innych krajów związkowych o pomoc w zakwaterowaniu uchodźców napływających od tygodnia do miasta. - Doszliśmy do ściany - stwierdził Dieter Reiter. Część bawarskich polityków coraz silniej krytykuję decyzję Merkel o otwarciu granicy dla uchodźców, ale ona jest przekonana, że postąpiła słusznie.

Oligarcha o Saakaszwilim: uśpić psa. Ukraińska wojna na górze

Bezpardonowym atakiem na rząd Arsenija Jaceniuka uczcił Micheil Saakaszwili pierwsze sto dni na stanowisku gubernatora Odessy. Jeszcze ostrzej Saakaszwilego zaatakował w odpowiedzi Ihor Kołomojski. Znów głośno o „premierze z Gruzji”, a swoją grę w cieniu prowadzi Petro Poroszenko.

Manifestacje poparcia dla uchodźców. Od Londynu do Bratysławy

Około 30 tys. osób manifestowało w sobotę w Kopenhadze na rzecz otwartej polityki wobec uchodźców. W Londynie w marszu uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób, a w Hamburgu w podobnym zgromadzeniu udział wzięło około 7,5 tys. ludzi. Demonstracje poparcia dla uchodźców miały też miejsce w Bratysławie i Wenecji.

Świadkowie: to ojciec Aylana Kurdiego wywrócił łódź

Ojciec trzyletniego Aylana Kurdiego, którego ciało wyrzucone na brzeg morza znalazło się na słynnym zdjęciu, kierował łodzią w momencie, gdy zatonęła wraz z jego rodziną - przekazała agencja prasowa Reuters, powołując się na innych uchodźców obecnych wówczas na pokładzie. Ich zeznania różnią się od relacji samego Abdullaha Kurdiego, który mówił mediom, że inny człowiek kierował łodzią.

Arabia Saudyjska: przyjęliśmy 2,5 miliona Syryjczyków

Od początku konfliktu w Syrii Arabia Saudyjska przyjęła ok. 2,5 mln obywateli tego kraju - podały państwowe media. To pierwsza reakcja na pojawiające się ostatnio głosy, że bogate monarchie znad Zatoki Perskiej są obojętne wobec fali uchodźców z Syrii.

Rząd upadł po roku. Kolejny dostanie miesiąc

Premier Egiptu Ibrahim Mehleb złożył w sobotę dymisję swego rządu na ręce szefa państwa Abd el-Fataha es-Sisiego, który ją przyjął - poinformowała kancelaria prezydenta. Nie podano powodów rezygnacji.