Dziennikarz skazany za szpiegostwo, ale nie wiadomo na jak długo

Korespondent amerykańskiego dziennika "Washington Post" w Iranie Jason Rezaian, zatrzymany w 2014 roku za szpiegostwo, został skazany na więzienie - poinformował rzecznik wymiaru sprawiedliwości w Teheranie. Nie powiedział jaką dokładnie karę otrzymał Amerykanin.

Rosja bierze odwet za Krym. Ukraińskim elektrowniom zabraknie węgla?

- Rosja wstrzymała dostawy węgla na Ukrainę - informuje portal lb.ua powołując się na przywódcę Tatarów krymskich Mustafę Dżemilewa, który spotkał się w niedzielę z prezydentem Petrem Poroszenką. W związku z całkowitym odcięciem dostaw prądu z Ukrainy na zaanektowany przez Rosję Krym poniedziałek będzie na półwyspie dniem wolnym od pracy – oświadczyły w niedzielę krymskie władze okupacyjne.

Coś spadło na pole w Iranie. Oficjalnie to dron, ale cyrylica nie kłamie

Irańskie władze zapewniają, że tajemniczy obiekt znaleziony na polu niedaleko miasta Susa, to ich dron, który „uległ awarii”. Na rzekomym bezzałogowcu widnieją jednak wyraźne rosyjskie napisy, a jego kształt i różne elementy nie pozostawiają wątpliwości, że to rakieta manewrująca Ch-101. Irańczycy wyraźnie „kryją” Rosjan, którzy od kilku dni masowo odpalają pociski na Syrię z ich przestrzeni powietrznej.

Nie tylko Państwo Islamskie. Oni też chcą zniszczyć cywilizację Zachodu

Do przeprowadzenia ataków terrorystycznych w Paryżu przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Ta siejąca grozę organizacja jest obecnie najgroźniejszym na świecie ugrupowaniem dżihadystycznym. Ale od czasów arabskiej wiosny w całym świecie muzułmańskim pojawiają się kolejne organizacje terrorystyczne, które przez walkę zbrojną i ataki terrorystyczne dążą do ustanowienia kalifatu lub wprowadzenia prawa szariatu. To wynik wzrostu popularności salafizmu - nurtu, który odwołuje się do "czystego" islamu na wzór praktykowanego w pierwszych wiekach istnienia religii. Oto najważniejsze ze światowych organizacji dżihadystycznych.

Krym odcięty prądu. Stan wyjątkowy, odłączenia wody i ogrzewania

Zaanektowany przez Rosję Krym został w sobotę wieczorem pozbawiony prądu. Nieznani sprawcy wysadzili w powietrze wszystkie słupy energetyczne znajdujące się w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podała agencja TASS, na którą powołują się agencje Reuters i dpa.

Grecja spełnia warunki eurogrupy. Dostanie kolejne miliardy

Przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że Grecja spełniła warunki umożliwiające wypłacenie jej kolejnej transzy pomocy. Dlatego będzie mogła już teraz otrzymać 2 mld euro do budżetu z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). Przewidywana jest też dalsza pomoc.

Sankcje na Rosję przedłużone o pół roku

USA, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Francja uzgodniły podczas niedawnego szczytu przywódców G20, że przedłużą do lipca 2016 roku sankcje nałożone na Rosję za rolę w konflikcie na Ukrainie - poinformował Reuters, powołując się na wysokie rangą źródło w dyplomacji UE. To znaczy, że przywódcy pięciu krajów porozumieli się, by przedłużyć obowiązywanie sankcji o pół roku.

Amazon zmusza firmy do wysyłki towarów przez Polskę

Amerykańska sieć wysyłkowa Amazon wywiera naciski na firmy niemieckie, aby wysyłały swoje towary za pośrednictwem placówek w Polsce i Czechach nawet wtedy, gdy odbiorcami są klienci w Niemczech - pisze "Der Spiegel" nazywając takie praktyki absurdem.

Chiny dofinansują poszukiwania zaginionego Boeinga

Premier Chin Li Keqiang obiecał dofinansowanie sumą około 14 milionów euro poszukiwań Boeinga 777 linii Malaysia Airlines, który 8 marca 2014 roku znikł z radarów podczas lotu z Kuala Lumpur do Pekinu - poinformowała agencja Xinhua.

Cichocki: Putin wpycha Zachód w pułapkę, kreuje się na "niezbędnego koalicjanta"

Rosjy marzy się "rola nieodzownego sojusznika do rozwiązywania wielkich konfliktów", jednak wojnę domową w Syrii Zachód powinien rozwiązać bez jej udziału - ocenił w programie "Horyzont" w TVN24 dr Marek Cichocki z Centrum Europejskiego Natolin. Zgodził się z nim prof. Roman Kuźniar z Uniwersytetu Warszawskiego, który stwierdził, że problem Syrii należy rozwiązać wspólnie, "co nie oznacza, że z pomocą Rosji".

Kim Jong Sam nie żyje

Były prezydent Korei Południowej Kim Jong Sam (Kim Young-sam) zmarł w wieku 87 lat. O jego śmierci poinformował w sobotę (czasu polskiego) przedstawiciel szpitala w Seulu.

Chciał reanimować terrorystę. "Wyglądał jak zwykły klient"

Francuski pielęgniarz cudem uniknął śmierci, kiedy próbował reanimować jednego z terrorystów z Paryża. Niczego nieświadomy mężczyzna był pewien, że ratuje jednego z klientów kawiarni rannego po tym, jak - w jego przekonaniu - w lokalu doszło do wybuchu gazu. Historię opisuje brytyjski dziennik "The Telegraph".

Arsenał broni w Molenbeek, "kluczowy podejrzany" w areszcie. "Zagrożenie zamachami" w Brukseli

W imigracyjnej dzielnicy Molenbeek antyterroryści odkryli w jednym z mieszkań arsenał broni, substancje chemiczne i ładunki wybuchowe - podają w sobotę belgijskie media. To właśnie dlatego władze zdecydowały się podnieść stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego. Belgijskie służby nieoficjalnie przyznają, że terroryści szykowali się do zamachów na taką skalę jak te w Paryżu. W sobotę w Brukseli nie działa metro, zamknięte są centra handlowe i niektóre muzea.

20 lat od porozumienia z Dayton. Bośnia jest karykaturą państwa

Zaczęło się 4 kwietnia 1992 roku od strzałów w Sarajewie. Przez kolejne 3,5 roku wojna w Bośni pochłonęła ponad 100 tys. ofiar, a setki tysięcy zostały ranne, wypędzone z domów i na zawsze ich pozbawione. 21 listopada 1995 roku koszmar nie dobiegł końca, ale podpisane tamtego dnia w Dayton porozumienie pokojowe zamknęło najstraszniejszą kartę historii współczesnej Europy. 20 lat później podzielona wtedy między trzy zamieszkujące ją narody Bośnia wciąż jednak cierpi.