Dwie korporacje górnicze zawarły z rządem Brazylii ugodę, na mocy której mają zapłacić równowartość 30 miliardów dolarów odszkodowań za zawalenie się tamy na terenie kopalni. Do zdarzenia doszło w 2015 roku i była to jedna z największych katastrof ekologicznych w historii kraju.
Tama Fundao na terenie kopalni rudy żelaza należącej do Samarco - spółki joint-venture powołanej przez australijską BHP i brazylijską Vale - zawaliła się w listopadzie 2015 roku. W wyniku katastrofy zginęło 19 osób, setki straciły dach nad głową, doszło do zanieczyszczenia rzeki.
Korporacje zapłacą 30 miliardów dolarów
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva uczestniczył w piątek w uroczystości z okazji podpisania ugody zawartej z BHP, Vale i Samarco. Firmy mają zapłacić łącznie 170 miliardów brazylijskich reali (około 30 miliardów dolarów amerykańskich 30 mld amerykańskich), przy czym pierwsza rata w wysokości pięć miliardów reali oczekiwana jest w ciągu 30 dni - poinformował brazylijski rząd.
Firmy twierdzą, że wydały już 38 miliardów reali na usuwanie skutków katastrofy i odszkodowania dla ofiar. W ramach ugody na te cele przeznaczonych mają zostać kolejne 32 miliardy reali. Pozostałe 100 miliardów określono jako "nowe zasoby", które mają trafić do kasy publicznej w ciągu 20 nadchodzących lat.
- Te zasoby pozwolą nam zapewnić sprawiedliwość w ramach zadośćuczynienia rodzinom bezpośrednio dotkniętym katastrofą. Ich wpływ będzie odczuwalny w kilku obszarach, nie tylko w odbudowie środowiska, ale też we wznawianiu działalności gospodarczej, sferze zdrowia i infrastruktury - powiedział prokurator generalny Jorge Messias.
Źródło: PAP