Władze Ukrainy podpisały w czwartek umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa i długoterminowego wsparcia z Czechami i Słowenią. Od początku rosyjskiej inwazji Republika Czeska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości około 400 milionów euro i będzie nadal utrzymywać tę samą dynamikę w ciągu 10 lat obowiązywania dokumentu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Czech Petr Fiala podpisali w czwartek w Woodstock umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa i długoterminowego wsparcia. Zełenski i premier Słowenii Robert Golob również podpisali umowę o bezpieczeństwie między Ukrainą i Słowenią.
Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Republika Czeska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości około 400 milionów euro i będzie nadal utrzymywać tę samą dynamikę w ciągu 10 lat obowiązywania dokumentu. Republika Czeska przeanalizuje również możliwości dostarczenia dodatkowego sprzętu wojskowego, biorąc pod uwagę potrzeby Ukrainy.
Znaczna część umowy poświęcona jest wzmocnionej współpracy w sferze wojskowo-technicznej, przede wszystkim amunicji małego i dużego kalibru, możliwości produkcji broni strzeleckiej i lekkiej, a także bezzałogowych statków powietrznych, walki elektronicznej i ciężkiego sprzętu.
W dokumencie napisano, że Republika Czeska będzie nadal pomagać Ukrainie w ramach inicjatywy dostarczania pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm i 122 mm przy wsparciu krajów partnerskich. Ponadto Ukraina i Czechy wzmocnią zdolności przemysłowe do produkcji amunicji na swoich terytoriach i utworzą wspólne przedsiębiorstwa.
Kraje te będą kontynuować wspólne coroczne szkolenia około 4000 ukraińskich obrońców - w tym roku i później - w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE na Ukrainie (EUMAM).
Słowenia będzie pomagać Ukrainie w szkoleniach
Słowenia, w imieniu której umowę podpisał premier Robert Golob, dostarczyła już Ukrainie 13 pakietów pomocy wojskowej od początku inwazji Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z umową Słowenia będzie pomagać Ukrainie w szkoleniach w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE na Ukrainie (EUMAM). Kraje będą również współpracować w znalezieniu źródeł finansowania, aby pomóc w realizacji ukraińskich projektów przemysłu obronnego.
W szczególności Słowenia przeznaczy dodatkowe pięć milionów euro dla Ukrainy na pomoc humanitarną, odbudowę gospodarczą i program humanitarny "Ziarno z Ukrainy".
Umowa przewiduje również pogłębienie współpracy w obszarach bezpieczeństwa informacji i cyberbezpieczeństwa, zwalczania przestępczości zorganizowanej, wywiadu i kontrwywiadu oraz rozminowywania.
W sumie Ukraina podpisała już 25 umów bezpieczeństwa z krajami partnerskimi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/ZelenskyyUa