- Staram się czytać w sposób estetyczny i to mi przynosi największą przyjemność - mówi pisarka Zośka Papużanka. W "Xięgarni" opowiadała m.in. o swojej najnowszej powieści zatytułowanej "On" oraz o tym, czy to prawda, że dzieci coraz mniej czytają.
Papużanka tłumaczy, że pisząc poddaje się pewnemu procesowi, którego do końca nie kontroluje, ale który sprawia jej przyjemność. Tak powstała jej niedawno wydana książka "On" i jej bohater Śpik, uczeń.
- To jest taki bohater, który więcej problemów przysparza niż radości daje. Jest bohaterem trudnym i mam nadzieję, że przez to będzie ciekawym bohaterem w lekturze - mówi Papużanka. Autorka dodaje, że celowo stworzyła postać, z którą trudno się utożsamić czytelnikowi.
- Jestem przeciwna czytaniu literatury w sposób przesadnie emocjonalny, albo licząc, że literatura nas czegokolwiek nauczy - podkreśla pisarka. - Nie mówię, że ktoś nie może tego robić. Ja tak nie czytam, ja jednak staram się czytać w sposób estetyczny i to mi przynosi największą przyjemność - mówi autorka.
Teatrolog i polonistka w jednym
Zaznacza przy tym, że nie ma misji społecznej, żeby uczyć ludzi czytać. - Chcę pisać tak, jak sama czytam, bo chyba tylko tak się pisać potrafi - wyjaśnia pisarka.
Jako polonistka podzieliła się też swoimi wrażeniami na temat czytelnictwa wśród swoich uczniów. Jej zdaniem dzieci chętnie sięgają po książki, wbrew obiegowej opinii, że jest inaczej.
- Jest cała masa dobrych książek, które są dla nich pisane. Licealiści są może zainteresowani najmniej, ale myślę, że to ze względu na propozycje, które są dla nich w kanonie lektur - mówi autorka, która - jak dodaje - "zmieniłaby w nim wszystko".
Zośka Papużanka jest z wykształcenia teatrologiem, na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego. W 2012 r. zadebiutowała powieścią "Szopka", za którą była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2013.
W drugiej części programu pojawił się Muniek Staszczyk. Muzyk i współzałożyciel zespołu T.Love opowiedział o swoich ulubionych lekturach. Do studia przyniósł ze sobą m.in. "Siódemkę" Ziemowita Szczerka, "Masakrę" Krzysztofa Vargi oraz "Hioba" Josepha Rotha.
Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".
"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30
Autor: ts / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24