Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej

TVN24

tvn24Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej

W sobotę 16 listopada po raz pierwszy wręczono Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Laureatami zostali ex aequo Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz.

Kandydatów do nagrody mogły zgłaszać wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o literackim charakterze, członkowie kapituły oraz inne osoby.

Celem nagrody jest popularyzowanie poezji. Chcemy nie tylko przyciągnąć do niej uwagę czytelników, ale też wydawców, zachęcić ich do drukowania polskich autorów oraz publikowania tłumaczeń poezji obcej, wciąż nie dość obecnej na polskim rynku księgarskim. Sprzeciwiając się pośpiechowi, powierzchownemu uczestnictwu w kulturze, dominacji literatury masowej, pragniemy dowartościować poezję jako rodzaj sztuki trudnej, lecz ważnej. Nagradzamy twórców, którzy potrafią zachować niezależność, kreują swój własny, niepodatny na zewnętrzne koniunktury świat, operują mistrzowsko słowem.

Kapituła nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Jakub Ociepa

Laureat nagrody wyłaniany jest w dwóch etapach: wiosną wskazuje się nominacje, jesienią wybiera zwycięski tytuł.

Spośród prawie dwustu tomów wydanych w 2012 roku i zgłoszonych do konkursu kapituła nagrody wybrała 5 nominowanych książek. Ich autorami są: Justyna Bargielska, Krystyna Dąbrowska, Łukasz Jarosz, Krzysztof Karasek, Jan Polkowski. W tym roku nominacji nie otrzymał żaden autor zagraniczny, ale też zgłoszono jedynie siedem tomów tłumaczonych, podczas gdy polskich dopuszczono do konkursu 176.

Laureatów ogłoszono podczas uroczystej gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Zostali nimi ex aequo Krystyna Dąbrowska za tomik "Białe krzesła" wydany nakładem Wydawnictwa Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, a Łukasz Jarosz za książkę "Pełna krew" wydaną przez Znak.

Wyklejanka Wisławy Szymborskiej, która stała się inspiracją dla stworzenia statuetki

Trwa już nabór tomów poetyckich do II edycji nagrody, która zostanie rozstrzygnięta w listopadzie 2014 roku. Na zgłoszenia czekamy do 31 stycznia 2014 roku. Regulamin oraz wszelkie inne informacje dostępne są na stronie: www.szymborska.org.pl

Paulina Małochleb/TVN24.PL