"Księga Meldunkowa" to przede wszystkim poezja osobista, pozwalająca czytelnikowi na wtargnięcie w najbardziej intymne strefy podmiotu lirycznego, od poznania sposobu myślenia po głęboko skrywane emocje.
Łączące się ze sobą utwory ukazują historię zwyczajną, ale i niezwykle bolesną – rozdarcie między utraconym, strach przed tym, co nastąpi, a także świadomość konieczności egzystencji w świecie, w którym niegdyś wszystko było proste, a śmierć nie istniała.
[…] na jednej szali obecne są dwie sprzeczności: przemijalność łączy się z nieśmiertelnością, kruchość z trwałością, rozpad z trwaniem, a wewnętrzna rozpacz przeciwstawiana jest ludzkiej obojętności. Każde z tych doświadczeń ma swój własny cel, ponieważ, jak podkreśla podmiot liryczny w ostatnim utworze Księgi Meldunkowej: „Jestem bogatszy o to, czego mnie pozbawiono”.
Księga Meldunkowa to właśnie zbiór utworów pełnych uczuć i emocji, odniesień do otaczającej nas rzeczywistości i wydarzeń w niej zapisanych, które każdy z nas winien przeżyć i zinterpretować na swój własny sposób.
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja im. Wisławy Szymborskiej