"Oblężona twierdza" arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

TVN24 | Programy

Źródło:
TVN24
Czy arcybiskup Jędraszewski mówi głosem partii rządzącej?TVN24
wideo 2/2
TVN24Czy arcybiskup Jędraszewski mówi głosem partii rządzącej?

Arcybiskup Marek Jędraszewski bardzo często zabiera głos w sprawach politycznych. Jaki to głos i czy da się go pogodzić z chrześcijańskimi wartościami oraz nauczaniem papieża Franciszka? O tym Rafał Stangreciak. Zobacz reportaż "Czarno na białym".

Marek Jędraszewski to pierwszy od 1967 roku arcybiskup krakowski, który nie otrzymał kardynalskiej nominacji. Jest też pierwszym metropolitą, który bardzo często zabiera głos w sprawach politycznych.

- Arcybiskup Jędraszewski rzeczywiście ma wyraziste poglądy - przyznaje w rozmowie z "Czarno na białym" Tomasz Wiścicki, który jako jedyny publicysta zdecydował się bronić arcybiskupa przed kamerami TVN24. - Ja się wtrącam w politykę, pan się wtrąca, arcybiskup też się wtrąca, wypowiada swoje poglądy - mówi.

- Arcybiskupem metropolitą był Karol Wojtyła - przypomina Anna Niżegorodcew ze wspólnoty Wiara i Społeczeństwo, była wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Nagle tutaj przychodzi jakiś człowiek, który nie jest tego formatu - ocenia. Według niej, "przez taką postawę arcybiskupa Jędraszewskiego, Kościół katolicki traci wiernych".

- Jako pasterz ma taką wizję Kościoła, która jest oddalona od dialogu. Nie boję się powiedzieć, że to wizja oblężonej twierdzy - twierdzi dominikanin, ojciec Tomasz Dostatni. Zaznacza, że ta cecha to coś, co Jędraszewskiego "bardzo różni od poprzedników".

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24