Premium

Willa plus. Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie dotacji ministra Czarnka

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie programu grantowego willa plus. Bada, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień i działania funkcjonariusza publicznego na szkodę interesu publicznego. A my sprawdzamy, co z - uznanymi przez NIK za nielegalne - dotacjami ministra Czarnka na kwotę 6 mln zł między innymi dla Fundacji Wolność i Demokracja założonej przez ministra Michała Dworczyka.

W poniedziałek, 31 lipca, mija pół roku od ujawnienia przez tvn24.pl afery willa plus. Chodzi o rozdysponowanie przez ministra Przemysława Czarnka 40 milionów złotych na zakup, remont lub wyposażenie nieruchomości dla wybranych organizacji pozarządowych. Pieniądze trafiły przede wszystkim do organizacji bliskich Prawu i Sprawiedliwości. I jak dziś już wiemy - często wbrew opinii opłaconych przez ministra ekspertów. WILLA PLUS. PUBLICZNE DOTACJE DLA ORGANIZACJI BLISKICH PIS. LISTA >>>

Obozowi rządzącemu nie udało się wyciszyć afery, regularnie opisujemy w tvn24.pl jej kolejne odsłony. Wiele wskazuje na to, że sprawa wciąż jest rozwojowa.

Dlaczego?

  • Potwierdziliśmy, że postępowanie w sprawie dotacji wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
  • Miażdżąca dla MEiN okazała się kontrola Najwyższej Izby Kontroli, prezes NIK Marian Banaś zapowiedział w czwartek w TVN24 złożenie do prokuratury kolejnego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.
  • Część dofinansowanych organizacji - w tym założona przez ministra Michała Dworczyka Fundacja Wolność i Demokracja - nadal nie wydała pieniędzy na nieruchomości, o które wnioskowały. WiD ma na to coraz mniejsze szanse, bo willa, którą fundacja wybrała, właśnie wróciła do ofert sprzedaży… i to o milion droższa, niż zakładali wnioskodawcy.
  • Do tego jedna instytucja już musiała zwrócić ministerstwu przyznane środki, a jak wynika z ustaleń kontroli poselskiej - to jeszcze nie koniec.

NIK pisze do prokuratury 

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam