Premium

Kto "meblował" polski Kościół?

Niezwykle mocna sieć znajomości, zależności i krzyżujących się biografii najważniejszych polskich hierarchów, w której centrum są m.in. kard. Stanisław Dziwisz i abp Józef Kowalczyk, kiedyś najbliżsi współpracownicy Jana Pawła II. Zobacz na interaktywnych grafikach, jak wygląda "purpurowa sieć", o której opowiada reportaż "Czarno na białym".

OGLĄDAJ 1. CZĘŚĆ REPORTAŻU "PURPUROWA SIEĆ" >>>

OGLĄDAJ 2. CZĘŚĆ REPORTAŻU "PURPURPOWA SIEĆ" >>>

Czym jest "purpurowa sieć" z tytułu najnowszego reportażu Marcina Gutowskiego? - To sieć znajomości, sieć towarzyskich, zawodowych i instytucjonalnych powiązań polskich hierarchów, którzy - jak mówią nasi rozmówcy - przez kilkadziesiąt lat meblowali polski Kościół i doprowadzili go do dzisiejszego stanu - wyjaśniał autor na antenie TVN24. To stan "niespotykanego dotąd dygotu, kryzysu", dodał, zwracając uwagę, że zaledwie w ciągu ostatniego roku aż 11 polskich biskupów zostało ukaranych przez Watykan za to, że dopuszczali się bądź ukrywali nadużycia seksualne w Kościele.

To właśnie ta sieć decydowała o awansach w polskim Kościele. Stoi za nominacjami wielu duchownych, także obecnego Episkopatu, oraz nominacjami duchownych, na których właśnie coraz częściej padają bardzo poważne oskarżenia.

- Papież miał Polskę zawsze w sercu i miał bardzo wysoki pułap. On uważał, że wszyscy muszą mieć ten sam pułap. I oddał rządy w Polsce ludziom, którzy nie powinni tego robić - mówi w rozmowie z Gutowskim ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat zaangażowany jest w ujawnianie nadużyć seksualnych w polskim Kościele. Kim byli ci ludzie? Rozmówcy Gutowskiego - to także m.in. prof. Tomasz Polak (dawniej ks. Tomasz Węcławski) czy Artur Nowak, pełnomocnik ofiar pedofilii - wspominają m.in. abp. Józefa Kowalczyka, kard. Stanisława Dziwisza, abp. Mariana Gołębiewskiego czy abp. Marka Jędraszewskiego. Tłumaczą czym jest "mechanizm Paetza" i kim byli "chłopcy Gulbinowicza".

Zobacz na interaktywnych grafikach, o kim opowiada reportaż "Purpurowa sieć".

Reportaż "Purpurowa sieć" jest częścią cyklu "Bielmo" o nadużyciach seksualnych w Kościele katolickim. Zobacz pozostałe materiały Marcina Gutowskiego:

"KRÓLestwo" w Orchard Lake. "To skandal Kościoła katolickiego" >>>

KRÓLestwo. Postscriptum >>>

Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza >>>

Don Stanislao. Postscriptum >>>

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam