Premium

"Matematyka jest nieubłagana". Droższe ferie, ograniczone remonty. Polski Ład uderza w oświatę

W polskich szkołach zdarza się, że uczniowie płacą za kserowanie sprawdzianów, a nauczyciele z własnej pensji wyposażają klasy w gry i pomoce dydaktyczne. Kwota, którą państwo przeznacza na oświatę cały czas rośnie, ale w coraz mniejszym stopniu pokrywa realne wydatki edukacyjne. - Z powodu Polskiego Ładu będzie jeszcze gorzej - twierdzą samorządowcy.

W Warszawie jako pierwsi konsekwencje zmian podatkowych odczują ci, którym marzy się, że ich dzieci aktywnie spędzą ferie w mieście, które w województwie mazowieckim rozpoczną się 31 stycznia.

W stołecznym ratuszu słyszymy, że wzrost opłat dla uczestników miejskiej akcji "Zima w Mieście" to właśnie pierwsze odczuwalne skutki Polskiego Ładu. W ubiegłym roku rodzice warszawskich uczniów płacili za opiekę i wyżywienie dzieci 20 złotych dziennie. W tym będą musieli zapłacić już 50 złotych.

Co mają wspólnego miejskie półkolonie z Polskim Ładem? Miasto skierowało oficjalne komunikaty na ten temat do rodziców uczniów i uczennic już w grudniu. Trafiły do nich przez e-dzienniki, można je też znaleźć na szkolnych stronach internetowych. Na przykład na stronie SP nr 42 na warszawskim Bródnie czytamy: "Warszawa straci ponad 1 mld zł swoich dochodów, co wiąże się z koniecznością wprowadzania radykalnych oszczędności i cięć w budżecie miasta. (...) Dotychczas miasto przeznaczało na Akcję 'Lato/Zima w Mieście' ponad 10 mln zł rocznie. Jednak z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej ubytkami dochodów samorządów terytorialnych, jesteśmy zmuszeni w przyszłym roku podnieść opłaty za udział dzieci w Akcji i prosić rodziców o partycypację w kosztach jej realizacji". 

Lista planów, inwestycji czy projektów, które samorządy w Polsce zmieniają z powodu Polskiego Ładu, jest znacznie dłuższa. Wiele z przeprowadzanych teraz zmian - o których rodzice dopiero będą informowani - już uderza w oświatę. Dlaczego właśnie w nią? Bo edukacja stanowi w budżetach samorządów jedną z największych pozycji.

Czytaj bez ograniczeń

premium

Uzyskaj dostęp do tego artykułu i innych treści specjalnych. Za darmo