Premium

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Zdjęcie: codewithpope.com

Chciał śledzić miliony Chińczyków z dokładnością do jednego metra. Dane o nich kupował od tamtejszych firm technologicznych. Zdarza mu się przesadzić z liczbami albo zalegać z zapłatą. Niedawno namówił wicepremiera Gawkowskiego, żeby powołał zespół doradców do spraw sztucznej inteligencji, a jego mianował przewodniczącym. - Podpiął się pod wizerunek ministerstwa, zawłaszczył go sobie - mówi tvn24.pl jeden z urzędników.

- Jak trafiłeś do ministerstwa? - pytam Mirona Mironiuka, przewodniczącego nowego zespołu doradczego "PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski". Powołany przez wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego zespół ma doradzać rządowi, jak sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence - AI) może usprawnić administrację publiczną i "poprawić życie Polaków".

Rozmawiamy na pustym piętrze jednej z warszawskich restauracji. Mironiuk jest w Polsce na chwilę, w biegu między spotkaniami ułożonymi przez agencję PR. Przychodzi objuczony wielkim plecakiem. Następnego dnia wraca do Singapuru, gdzie mieszka i prowadzi firmę Cosmose AI, która - jak twierdzi - jest wyceniana na 500 milionów dolarów i zajmuje się "sztuczną inteligencją w handlu".

- Chwilę wcześniej zebraliśmy nowe finansowanie i obiecałem sobie, że czas oddać Polsce to, co od niej dostałem, i zaangażować się społecznie - wyjaśnia.

Cieszyński: nie interesowałem się

Tak trafia do Janusza Cieszyńskiego, wtedy ministra cyfryzacji, dzisiaj posła PiS.

- Chciał rozkręcić projekt nauki programowania w polskich szkołach - mówi o Mironiuku były minister. - Pomysł mi się spodobał i zaproponowałem, że dla tych nauczycieli, którzy wezmą w nim udział, NASK [Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - państwowy instytut badawczy, podległy resortowi cyfryzacji - red.] ufunduje stypendia - wyjaśnia Cieszyński w rozmowie z tvn24.pl.

Czy wiedział, czym zajmuje się biznes Mironiuka w Azji? Na stronie inicjatywy, o której mówi Cieszyński, sprawdzam, że Cosmose AI podpisany jest jako organizator akcji, a Ministerstwo Cyfryzacji i NASK - jako jej partnerzy.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam