Premium

Janusz, co się procedurom nie kłaniał

Janusz Cieszyński próbował odejść z Ministerstwa Zdrowia kilkukrotnie. Udało się dopiero za trzecim razem. Pomógł mu w tym Zbigniew Ziobro oraz cecha, która do tej pory była największą zaletą zdolnego urzędnika – umiejętność niestandardowego rozwiązywania problemów uważanych za nierozwiązywalne. Czy właśnie to zaprowadziło go niemal trzy lata później na fotel ministra cyfryzacji?

Tekst został opublikowany po raz pierwszy 22 sierpnia 2020 roku. Przypominamy go, ponieważ 6 kwietnia 2023 roku Janusz Cieszyński został ministrem cyfryzacji.

Konrad Piasecki o powrocie Janusza Cieszyńskiego do rządu
Konrad Piasecki o powrocie Janusza Cieszyńskiego do rząduTVN24

***

Dzień po swoim odejściu z Ministerstwa Zdrowia Janusz Cieszyński dzwoni do dziennikarza tvn24.pl. Kilka godzin wcześniej opublikowaliśmy tekst o tym, że były handlarz bronią, który wciąż nie rozliczył się z milionów złotych za zakup respiratorów (umowę z nim podpisał właśnie Cieszyński), handlował maseczkami z państwowym gigantem PKN Orlen. Cieszyński nie ma żadnych zastrzeżeń do merytorycznych informacji w tekście. - Ale sam pan widzi, że Andrzej Izdebski (były handlarz bronią - red.) jednak miał doświadczenie w branży medycznej – mówi poważnym głosem były już wiceminister. 

Ciężko wyczuć, czy w tak kuriozalny sposób próbuje bronić jednej z najgorszych decyzji w swoim życiu, czy to forma żartu. Dzwonimy do kolegi Cieszyńskiego, by zapytać, o co mogło chodzić byłemu wiceministrowi. - Ech, Janusz słynie z takiego mocno przyciężkiego poczucia humoru – wzdycha nasz rozmówca. W trakcie zbierania opinii do tego tekstu z rosnącym zaskoczeniem zauważaliśmy, że specyficzne poczucie humoru może być jedną z niewielu wad, jakie u Cieszyńskiego widzą ludzie, którzy się z nim zetknęli. Patriota, świetny menadżer, zdolny urzędnik, doskonały partner do rozmów. "Ochy" i "achy" sypały się zarówno od zwolenników, jak i przeciwników politycznych.

- Pomimo tego, że byliśmy po różnych stronach i nie zawsze zgadzaliśmy się, stwierdzam, że Janusz Cieszyński to osoba, która pchnęła ochronę zdrowia tak mocno do przodu, że złego słowa pan ode mnie o nim nie usłyszy. Ma wyjątkową umiejętność wypracowywania konsensusu wśród ludzi o naprawdę odległych stanowiskach – uważa Tomasz Zieliński, wiceprezes reprezentującego lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego. Najdalej w pochwałach posunął się Piotr Woźny, były wiceminister cyfryzacji. "Zastał służbę zdrowia w PL papierową, zostawił cyfrową. Nietzscheański wyczyn. Moje serdeczne gratulacje dla Janusza Cieszyńskiego" – napisał na Twitterze. Czy gdyby jednak rzeczywiście było aż tak różowo, Janusz Cieszyński zrezygnowałby w poniedziałek z posady wiceministra zdrowia? 

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam