Pojawiła się szansa na odbudowę wyburzonej półtora roku temu kamienicy u zbiegu ulic Krysiewicza i Ogrodowej. Poznańscy architekci zaprezentowali wizualizacje nowego budynku, który ma być odwzorowaniem dawnego "Żelazka". Konserwator zabytków wstępnie ich projekt zaakceptował.
Projekt zakłada, że stara kamienica zostanie odwzorowana w możliwie jak największym stopniu. Zmienią się za to zupełnie jej zagospodarowanie i funkcja.
Na parterze znalazłyby się punkty handlowe i usługowe. Wejścia do nich znajdowałyby się od ulicy. Piętra mają zająć biura, a na poddasze - luksusowe apartamenty z tarasami.
Pod budynkiem miałby powstać dwukondygnacyjny podziemny parking.
Konserwator stawia warunki
- Spotkaliśmy się z projektantem, koncepcja została wstępnie zaakceptowana. Podstawą jest jednak wierne odtworzenie wysokości, gabarytów, opracowania i układu elewacji oraz dekoracji architektonicznej. Całe wnętrze może być nowoczesne, natomiast elewacje mają odtwarzać tę kamienicę, która uległa zniszczeniu - zaznacza Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejski konserwator zabytków.
Jak przyznaje Bielawska-Pałczyńska, jeśli zachowały się jakieś oryginalne elementy kamienicy, będą musiały zostać ponownie wykorzystane.
- Elementy elewacji muszą być wykonane tradycyjnymi metodami i z materiałów zgodnych z oryginalnymi. Detale nie mają być piankowe, ale wykonane z tego samego materiału, co w pierwowzorze. To nie ma być atrapa elewacji, a budynek w największym możliwym stopniu podobny do oryginału - mówi konserwator.
- Wołałbym, żeby ta kamienica nigdy nie była wyburzana, tylko porządnie wyremontowana, wtedy, kiedy było to jeszcze możliwe. Jednak spotkał ją inny los. Skoro teraz pojawia się możliwość wiernej rekonstrukcji chociażby jej fasady, aż skaczę z radości - komentuje Paweł Sowa ze stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.
Stare "Żelazko" nie przetrwało
Charakterystyczna kamienica z końca XIX wieku stała na skrzyżowaniu ulic Krysiewicza i Ogrodowej w Poznaniu. Swoją popularną nazwę, "Żelazko", zawdzięcza nietypowemu kształtowi. Budynek powstał na wąskiej, trójkątnej działce, stąd projektanci zdecydowali się na nietypowe zabudowanie narożnika.
Przez ostatnie lata istnienia kamienica była w złym stanie technicznym i czekała na remont, który nakazał właścicielowi nadzór budowlany. Wyburzono ją w połowie 2011 r. po tym, jak ucierpiała podczas wyburzania sąsiedniego budynku, w którym zawaliła się ściana.
Rozbiórce towarzyszyły liczne protesty mieszkańców i miłośników miasta.
Autor: FC/kk//mz / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: GuruMedia.pl