105 lat Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Miał być symbolem germańskiej potęgi, jest centrum kultury

Poznań w okupacji i dziś
Poznań w okupacji i dziś
P. Ciesielski | TVN 24 Poznań
Zamek w Poznaniu - ostatnia zbudowana dla panującego władcy rezydencja cesarska w Europie. Podczas II wojny światowej budynek był przygotowywany dla Adolfa HitleraP. Ciesielski | TVN 24 Poznań

Zamek w Poznaniu - ostatnia zbudowana dla panującego władcy rezydencja cesarska w Europie świętuje swoje 105. urodziny. W czasach II wojny światowej miała być przykładem nazistowskiego splendoru, później stała się siedzibą władz miasta. Dzisiaj mieści się tam Centrum Kultury i przyciąga koncertami, teatrem oraz bogatą ofertą kina pałacowego.

Zamek został wzniesiony w latach 1905-1910 jako rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II. 21 sierpnia 1910 roku obiekt uroczyście otworzył sam władca.

Cesarz był niepełnosprawny, więc zlecił dostosowanie kamiennych przestrzeni do własnych potrzeb. Sień przejazdowa pod Wieżą Zegarową skonstruowano tak, by mogło tam wjechać auto przywódcy. - Części pomieszczeń nadano modny wówczas styl nawiązujący do istniejących europejskich zabytków, w innych postawiono na monumentalną przestrzeń, masywność ścian, wielkie okna - mówi Martyna Łokuciejewska z Centrum Kultury Zamek.

Nowe czasy, nowy władca

Niecałe trzy dekady później zamkiem zainteresował się inny niemiecki przywódca. Podczas II wojny światowej budynek był przygotowywany dla Adolfa Hitlera.

Na ulicach Poznania powiewały swastyki, a całe miasto było dostosowywane do iście nazistowskiego planu stworzenia modelowego germańskiego miasta. "Posen" miał być wizytówką niemieckiej architektury, wzorcową stolicą okręgu III Rzeszy. Najistotniejszym założeniem planu było stworzenie najdalej na wschód wysuniętej rezydencji Hitlera własnie w Zamku Cesarskim. Przebudowa miała potrwać do końca 1941 r. Wtedy już całe miasto miało mieć germański charakter.

Bogusław Wołoszański o poznańskim Zamku Cesarskim
Bogusław Wołoszański o poznańskim Zamku CesarskimPaweł Zabel / CK ZAMEK

Podgrzewany balkon

Już w listopadzie 1939 r. w Poznaniu zameldował się osobisty architekt Hitlera - Albert Speer. Do dyspozycji wódz miał mieć całe pierwsze piętro, które wcześniej należało do cesarza Wilhelma II. Najważniejszym miejscem miał być gabinet. Urządzono go w dawnej kaplicy cesarskiej. Przygotowano nawet podgrzewany balkon, z którego dyktator miał podziwiać defilady. Choć gabinet powstał, niemiecki przywódca z niego nie skorzystał.

- Nie ma wątpliwości, że Hitler przejeżdżał przez Poznań. Być może to wiązało się z jakimś postojem jego specjalnego pociągu, którym się poruszał. Nie ma jednak żadnych potwierdzonych informacji, że Hitler miałby tu (w Zamku - przyp. red.) być w 1939 r. To mało prawdopodobne. Gdyby był, pewnie powstałyby materiały, podobne do propagandowych kronik z jego wizyty w Łodzi - tłumaczy Janusz Pazder, konsultant ds. konserwatorskich w Centrum Kultury Zamek.

Zamek Cesarski w Poznaniu. Jedyna ocalała rezydencja Hitlera
Zamek Cesarski w Poznaniu. Jedyna ocalała rezydencja HitleraTVN 24 Poznań

Rządzący Poznaniem Arthur Greiser nigdy nie śmiał na wejść na balkon przygotowany dla fuehrera. Przemarsze wojsk obserwował z innych balkonów lub z limuzyny. W Zamku miał z kolei do dyspozycji drugie piętro. W wieży nad gabinetem Hitlera znajdowała się sala narad (dziś Sala Pod Zegarem).

Arthur Greiser przed zamkiem. Listopad 1939 r.Bundesarchiv/Wikipedia

Całą przebudowę Zamku, przerwano ostatecznie pod koniec 1944 r., gdy niemieckie oddziały ponosiły klęski na froncie wschodnim. Pochłonęła niebotyczną wówczas kwotę ponad 25 mln marek. Kosztowała ponad pięć razy więcej niż początkowo planowano.

Ukłon w stronę kultury

Dziś z majestatycznych zamiarów pozostały już tylko wspomnienia, a budynek wznoszący się w samym centrum miasta przyciąga miłośników filmu, tańca i muzyki. - Obiekt był świadkiem całej bogatej, brutalnej, ale i niezwykłej historii XX wieku. Był rezydencją niemieckiego cesarza i polskich prezydentów, mieściły się tu instytucje państwowe i naukowe. Teraz jest to przede wszystkim miejsce kultury, które niezmiennie służy ludziom - mówi Łokuciejewska, rzeczniczka Centrum Kultury "Zamek".

Kalendarz zamkowych wydarzeń jest pełen spektakli, wykładów i koncertów. Można więc przyjść na film o Amy Winehouse, wyszaleć się na festiwalu Ethno Port przy wschodnich rytmach, posłuchać chórku SKOWRONKI, i przyprowadzić dziecko na warsztaty tworzenia makiet.

Dziedziniec zamku latem staje się miejscem imprez pod gołym niebemMiasto Poznań

Będzie feta

W ramach urodzinowego świętowania w dniach 20 - 21 sierpnia, w zamku zaplanowano gry, zabawy i historyczne prezentacje, a także słodki poczęstunek. Przez dwa dni odbywać się będzie zamkowa gra miejska. Urodzinową promocję ogłosiło też mieszczące się w zamku kino. - Oficjalne otwarcie zamku miało miejsce 21 sierpnia 1910 roku, jednak już dzień wcześniej zjechali tu wszyscy oficjele, dlatego postanowiliśmy rozpocząć świętowanie urodzin już w czwartek - planuje rzecznik.

Spokojniejsze lata

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, obiekt stał się jedną z siedzib Prezydenta RP. Część pomieszczeń udostępniono Uniwersytetowi Poznańskiemu. Po wojnie pojawiły się propozycje zburzenia lub przebudowania zamku. Jak przypomniała rzeczniczka, wówczas właśnie postanowiono obniżyć wieżę zegarową, symbolicznie pozbawiając budowlę dominującego charakteru w architekturze Poznania.

Przez pierwsze powojenne lata zamek nadal służył Uniwersytetowi, później stał się siedzibą władz miasta. Od 1962 roku służy już kulturze. Działające w historycznych murach Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu to jedna z największych tego rodzaju instytucji w kraju.

Zamek współtworzy dziś wiele projektów artystycznych. Zobacz świetlnego "snake'a" pędzącego po ścianach fasady:

Świetlny "snake" na ścianach zamku
Świetlny "snake" na ścianach zamkuAla Leszczyńska / Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Wybierz się na wirtualny spacer po historycznym zamku.

Autor: ww / Źródło: TVN 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 3.0

Pozostałe wiadomości

"Haniebna scena" w Paryżu obraziła nie tylko świat katolicki, nie tylko świat chrześcijański, ale też nas - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Zapowiedział, że będzie dzwonić w tej sprawie do papieża Franciszka. Chodzi o fragment ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich, który między innymi francuskiemu Episkopatowi skojarzył się z "Ostatnią wieczerzą", a drag queens z Jezusem i apostołami.

"Haniebna scena"? Erdogan też się czuje obrażony. Mówi, że zadzwoni do Franciszka

"Haniebna scena"? Erdogan też się czuje obrażony. Mówi, że zadzwoni do Franciszka

Źródło:
PAP

Trzy kąpieliska na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku zostały zamkniętych z powodu wysokich fal oraz silnych prądów wstecznych - podał Urząd Miejski w Gdańsku na miejskim portalu. Powodem wysokie fale.

Trzy plaże z zakazem kąpieli. Woda może "podciąć nogi i porwać człowieka"

Trzy plaże z zakazem kąpieli. Woda może "podciąć nogi i porwać człowieka"

Źródło:
PAP

Małopolskie władze PiS odwołały dotychczasowego szefa krakowskich struktur Michała Drewnickiego i zastąpiły go byłą kuratorką oświaty Barbarą Nowak. W obronie byłego pełnomocnika wystąpiła Beata Szydło, a do jej słów odniósł się prezes partii Jarosław Kaczyński. Powiedział, że "radykalnie nie zgadza się" z byłą premier. Wpis na ten temat dodał też były szef klubu PiS Ryszard Terlecki. "Nie pofatygowała się na zebranie, które teraz krytykuje" - napisał.

Wrze w sprawie Krakowa. Terlecki o "lamentach" Szydło, Kaczyński "radykalnie się z nią nie zgadza"

Wrze w sprawie Krakowa. Terlecki o "lamentach" Szydło, Kaczyński "radykalnie się z nią nie zgadza"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pożary szaleją w Macedonii Północnej od ponad dwóch tygodni. - Na skutek żywiołu we wsi Kokošinjac zginęła jedna osoba - poinformował we wtorek dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego Stojancze Angelow. To pierwsza ofiara śmiertelna pożarów w tym roku.

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP, Reuters

Węgry zostaną wezwane do wyjaśnień przez Komisję Europejską w sprawie zakresu ułatwień wizowych dla Rosjan i Białorusinów oraz ich zgodności z unijnymi przepisami - zapowiedziała rzeczniczka KE Anitta Hipper. Według przepisów Węgry nie mogą wpuszczać osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa UE. Ułatwienia dla Rosji i Białorusi zostały wprowadzone w lipcu.

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

Piękne wykoszone trawniki stały się standardem dobrego utrzymania posesji. Tymczasem może to negatywnie wpływać na środowisko naturalne - mówi botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak podkreśla, cierpią na tym nie tylko rośliny.

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Źródło:
PAP

Dzisiejszej nocy warto spojrzeć w niebo, bo może na nim pojawić się zorza polarna. Prognozowane są dobre warunki do obserwacji tego zjawiska, nawet w południowej Polsce. Sprawdź, czy aura sprzyjać będzie obserwacjom.

"Dziś w nocy popatrzmy w niebo". Co z zorzą polarną w Polsce?

"Dziś w nocy popatrzmy w niebo". Co z zorzą polarną w Polsce?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBK PAN, "Z głową w gwiazdach"

Policja publikuje zdjęcia z miejskiego monitoringu Katowic, na którym widać mężczyznę z rowerem. Jest on podejrzewany o zgwałcenie młodej kobiety. Do przestępstwa doszło w nocy w centrum miasta.

Gwałt w centrum miasta. Podejrzewany odjechał rowerem pod okiem kamer

Gwałt w centrum miasta. Podejrzewany odjechał rowerem pod okiem kamer

Źródło:
tvn24.pl

Trwają poszukiwania dwóch osób, które na przesmyku Przeczka między Jeziorem Mikołajskim a Jeziorem Bełdany wyskoczyły z łódki za dzieckiem. Dziewczynce, dzięki kapokowi, nic się nie stało, ale dwie dorosłe osoby nie wypłynęły.

4-latka wypadła z łodzi. Dwie osoby wyskoczyły za dzieckiem. Trwają poszukiwania

4-latka wypadła z łodzi. Dwie osoby wyskoczyły za dzieckiem. Trwają poszukiwania

Źródło:
TVN24,PAP

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała we wtorek pracownika Wojskowego Biura Historycznego, zarazem wykładowcę Akademii Sztuki Wojennej. Znaleziono u niego tysiące teczek personalnych żołnierzy ze służb specjalnych, a także pornografię dziecięcą - wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl.

Tysiące teczek żołnierzy i dziecięca pornografia u historyka wojskowości

Tysiące teczek żołnierzy i dziecięca pornografia u historyka wojskowości

Źródło:
tvn24.pl

Żandarmeria Wojskowa odstąpiła od dalszych czynności w sprawie incydentu z podpułkownikiem Piotrem Szymańskim, ponieważ trzy osoby poszkodowane nie złożyły skarg. Żandarmeria tłumaczy, że ściganie czynów, przedstawionych na nagraniu z restauracji, następuje z oskarżenia prywatnego.

Komunikat Żandarmerii Wojskowej w sprawie wulgarnego zachowania oficera

Komunikat Żandarmerii Wojskowej w sprawie wulgarnego zachowania oficera

Źródło:
PAP

Do skandalicznej sytuacji doszło na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Do sieci trafił film, na którym widać, jak przerażony pies wyskakuje z kolejki linowej z wysokości kilku metrów. Z tyłu w innym wagoniku miał jechać jego właściciel z dwoma innymi czworonogami. Sprawą zajmuje się policja, a zarządca wyciągu zapowiada wyjaśnienie sprawy i wyciągnięcie konsekwencji. Nie wiemy, w jakim stanie jest zwierzę.

Pies jechał wyciągiem narciarskim. W pewnym momencie skoczył

Pies jechał wyciągiem narciarskim. W pewnym momencie skoczył

Źródło:
tvn24.pl

Pracujemy nad wprowadzeniem zmian w przepisach regulujących zasady pracy w trakcie upałów - ogłosiła we wtorek ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Resort rozważa między innymi wprowadzenie przerw na schłodzenie, skrócenie czasu pracy albo montaż klimatyzacji w biurach.

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Źródło:
PAP

Czy samochody elektryczne rzeczywiście nie mają wpływu na obniżenie globalnej temperatury? Według rozpowszechnianej w sieci informacji właśnie tak jest, a potwierdzić to miała Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Tylko że ten przekaz jest manipulacją. Tłumaczymy dlaczego.

Auta elektryczne a globalna temperatura. "Kompletne farmazony"

Auta elektryczne a globalna temperatura. "Kompletne farmazony"

Źródło:
Konkret24

Zmarło trzecie dziecko zaatakowane w czasie zabawy w domu kultury w Southport. Napastnika zatrzymano. To 17-latek. Premier Wielkiej Brytaniii, król Karol III i królowa Kamila w osobnych oświadczeniach napisali, że są "głęboko wstrząśnięci" zbrodnią. Książę William i księżna Kate w swoim oświadczeniu dodali, że jako rodzice nie potrafią sobie wyobrazić tej tragedii.

Atak nożownika w Southport na Wyspach. Troje dzieci nie żyje, pięcioro w stanie krytycznym

Atak nożownika w Southport na Wyspach. Troje dzieci nie żyje, pięcioro w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, PAP, BBC, tvn24.pl

Policjanci odnaleźli wystraszoną i wyczerpaną 22-latkę, która zgubiła się w lesie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Młoda kobieta wracała z przyjęcia urodzinowego, straciła orientację w terenie i zabłądziła. Po drodze w błotnistym terenie zgubiła buty. Z lasu na rękach wynieśli ją policjanci.

Policjanci odnaleźli kobietę, która po imprezie zabłądziła w lesie

Policjanci odnaleźli kobietę, która po imprezie zabłądziła w lesie

Źródło:
tvn24.pl

Chcieli kupić mieszkanie, liczyli na zapowiadane w kampanii wyborczej wsparcie państwa. Teraz okazuje się, że nowego programu tanich kredytów może w ogóle nie być. A frustracja rośnie. Ale są też tacy, których cieszy potencjalne fiasko kredytu #naStart. - Dzięki temu, że go nie uchwalili, właśnie kupujemy mieszkanie - mówi nam jedna z rozmówczyń.

Sieroty po kredycie #na Start. "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii"

Sieroty po kredycie #na Start. "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii"

Źródło:
tvn24.pl

Tysiące fanów przyjadą na koncerty Taylor Swift w Warszawie. Wokalistka wystąpi 1, 2 i 3 sierpnia na PGE Narodowym – w ramach światowej trasy "The Eras Tour". W tych dniach w stolicy będą odbywały się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, co wiąże się z zamkniętymi ulicami i zakazami parkowania. Stołeczny ratusz zachęca, by w związku z kumulacją utrudnień na koncerty Swift wybrać się komunikację miejską. Metro dowiezie pod sam stadion, podobnie tramwaje i autobusy czy kolej.

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 80. rocznicy zrywu z 1944 roku. - 80 lat temu Warszawa stanęła do walki w obronie wolności. Powstańcy walczyli nie tylko o swoją ukochaną stolicę, ale o wolność Rzeczpospolitej - mówił podczas uroczystości dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24, opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wnioski o uchylenie immunitetów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zostały przesłane przez prokuratora generalnego do Parlamentu Europejskiego. Co teraz się stanie, jak wygląda dalsza procedura? Wyjaśniamy.

Immunitety Kamińskiego i Wąsika. Co dalej z wnioskami?

Immunitety Kamińskiego i Wąsika. Co dalej z wnioskami?

Źródło:
TVN24
Śmierć zawodowa za śmierć dziecka i matki na drodze?

Śmierć zawodowa za śmierć dziecka i matki na drodze?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia mija 80 lat od dnia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji dodatek do "Gazety Wyborczej" "Ale Historia" wydrukował rozmowę byłego wiceszefa gazety Jarosława Kurskiego ze Zbigniewem Gluzą, szefem Ośrodka Karta. Rozmowa dotyczy sensu Powstania, a jej tytuł "Kto jest winien godziny W" wskazuje, że będą to głosy w toczącym się od lat sporze o sens najtragiczniejszego wydarzenia naszej współczesnej historii.  

Rocznica

Rocznica

Źródło:
tvn24.pl

Ewa Bem potwierdziła udział w tegorocznym Top of the Top Sopot Festival, publikując emocjonalny wpis w mediach społecznościowych. Pierwsza Dama Polskiego Jazzu zapowiedziała także powrót do koncertowania po dłuższej przerwie.

Ewa Bem wraca na scenę. Wystąpi na Top of the Top Sopot Festival

Ewa Bem wraca na scenę. Wystąpi na Top of the Top Sopot Festival

Źródło:
tvn24.pl

Jeszcze tej jesieni na ekrany trafi kolejna produkcja z uniwersum Diuny - serial "Diuna: Proroctwo". Na antenie HBO i platformie Max pojawi się on w listopadzie. Opowie o wydarzeniach rozgrywających się 10 tysięcy lat przed historią ukazaną w ostatnich filmach Denisa Villeneuve'a.  

Nadchodzi "Diuna: Proroctwo". Gdzie i kiedy będzie można obejrzeć serial?

Nadchodzi "Diuna: Proroctwo". Gdzie i kiedy będzie można obejrzeć serial?

Źródło:
tvn24.pl