Wkrótce rozpocznie się remont wiatraka kozłowego, stojącego na terenie zabytkowego parku w Grabonogu (woj. wielkopolskie). To unikat na polską skalę, jest o połowę mniejszy od innych wiatraków tego typu. Koźlak służył do mielenia śruty dla zwierząt.
Wiatrak stojący na terenie zabytkowego parku w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu już niedługo przejdzie renowację. Jest to drewniany wiatrak kozłowy - najprostszy typ wiatraka europejskiego. Egzemplarz znajdujący się w Grabonogu pochodzi z XIX wieku.
- Ten wyjątkowy wiatrak został w latach 80. ubiegłego wieku przeniesiony z pobliskiego Siedlca na teren muzeum przy naszej szkole - mówi Marcin Furman, nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu. - Jest unikatem na skalę polską, to wyjątkowa konstrukcja, mniejsza o połowę od oryginalnych koźlaków. Ma 4 metry wysokości - dodaje.
XIX-wieczny wiatrak nazywany jest również śrutownikiem. Określenie to pochodzi od funkcji jaką spełniał - służył do mielenia śruty, czyli rozdrabniania nasion roślin uprawnych, które później były paszą dla zwierząt.
Kompleksowy remont
- Obiekt wkrótce zyska nowe śmigi, schody, zostanie odbudowany zniszczony balkonik. Dodatkowo cały drewniany wiatrak zostanie zakonserwowany przeciw insektom i grzybom - wyjaśnia Furman.
W prace rewitalizacyjne nad koźlakiem zaangażowali się uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu oraz pracownicy ZSR w Grabonogu - Miłosz Mielczarek i Marcin Furman. Na remont przeznaczono ponad 8 tys. złotych.
Autor: hr / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Furman