120 specjalnych pochylni powstało wzdłuż trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Będą służyć jeżom, które wielokrotnie wpadały do rowów odwadniających i nie potrafiły się z nich wydostać.
Poznańskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne razem z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza od kilku lat pomagają jeżom, które na teren przechadzek wybrały sobie trasę PST.
Po kładkach wyjdą z rowów
- Zwierzątka często wpadały do rowów odwadniających, skąd nie mogły się wydostać. To już przeszłość. Dzięki zaangażowaniu pracowników i współpracowników UAM, powstała koncepcja betonowych kładek, które po przeprowadzeniu testów, zostały na stałe zamontowane w rowach odwadniających - wyjaśnia Iwona Gajdzińska z MPK Poznań.
Trwają właśnie odbiory 120 specjalnych pochylni, które zostały zamontowane na całej trasie szybkiego tramwaju. Na ich budowę MPK ma otrzymać 75-procentowe dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
- Tego typu konstrukcje przy torowisku powstawały z inicjatywy UAM już wcześniej, jednakże było ich zdecydowanie za mało. Z pozostałych miejsc wyjmowali je więc wolontariusze, którzy co roku regularnie patrolowali trasę PST, w okresie od kwietnia do listopada - mówi Gajdzińska.
Skuteczny ratunek dla jeża
Około połowę jeży udawało się dzięki temu uratować. Według relacji wolontariuszy, przez ponad tydzień od kiedy zamontowano pochylnie, nie znaleziono ani jednego jeża. Wygląda więc na to, że, przynajmniej w tym miejscu, uda się uratować te sympatyczne i prawnie chronione zwierzęta, zapewniając im bezpieczną drogę w poszukiwaniu pożywienia.
Autor: FC/b / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: MPK Poznań | J. Ruszkowski