Nawet 15 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, zatrzymanym w sprawie kradzieży z włamaniem do bankomatów. Wiadomo, że sprawcy zastosowali nową metodę.
Wielkopolska policja poinformowała o zatrzymaniu dwóch osób podejrzanych o kradzieże z włamaniem do bankomatów. Młodszy inspektor Andrzej Borowiak tłumaczy, że dotychczas sprawcy takich włamań wysadzali bankomaty za pomocą specjalnej mieszaniny gazów. Tym razem sprawcy sięgnęli po materiały wybuchowe.
- Do pierwszych eksplozji bankomatów z użyciem materiałów wybuchowych doszło 20 czerwca w Zbąszyniu, 26 lipca w Dopiewie, a ostatnie w nocy z 3 na 4 września w miejscowości Podczele w województwie zachodniopomorskim – wylicza Borowiak.
Policjanci udostępnili nagranie z monitoringu, na którym widać kradzież w Zbąszyniu w Wielkopolsce.
Nawet 15 lat pozbawienia wolności
Wiadomo, że podejrzani za każdym razem doprowadzali do wybuchu bankomatu, kradli pieniądze, a następnie uciekali. - Z każdym kolejnym włamaniem do bankomatu, szczegółowymi oględzinami miejsc przestępstw, kryminalni posiadali coraz więcej informacji na temat sprawców. Policjanci, dokładnie analizując posiadane informacje, wytypowali pojazdy używane przez przestępców oraz miejsca, w których pomieszkiwali. Mężczyźni często zmieniali miejsca przebywania, ukrywając się zarówno w Polsce jak i za granicą. Efektem wszystkich ustaleń było zatrzymanie dwóch mężczyzn - przekazał Borowiak.
Podejrzani to mieszkańcy Głogowa, ale zostali zatrzymani w Zielonej Górze, gdzie aktualnie mieszkają. - Przy zatrzymanych policjanci zabezpieczyli akcesoria, które są używane podczas tego typu włamań. Zabezpieczono również banknoty. Okazało się, że są one zabarwione, bo bankomat był wyposażony w specjalny system zabezpieczający. Policjanci cały czas sprawdzają czy zatrzymani mężczyźni nie mają na koncie innych tego typu przestępstw. Śledztwo ma charakter rozwojowy – dodał rzecznik wielkopolskiej policji.
Zatrzymani mężczyźni usłyszeli już w Prokuraturze Krajowej zarzuty kradzieży z włamaniem. W związku z tym, że dopuścili się tych czynów w warunkach recydywy grozi im do 15 lat pozbawienia wolności. Prokuratura wnioskowała o areszt tymczasowy, a sąd przychylił się do tego wniosku.
Zielone banknoty
System barwienia banknotów działa w ten sposób, że każda ingerencja w urządzenie powoduje to, że z automatu plami wszystkie banknoty farbą. Jest to specjalny środek, który jest bezpieczny i nieusuwalny. Wymóg zainstalowania takiego systemu w części urządzeń to efekt rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2021 roku.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Wielkopolska policja