"Wybór, a nie zakaz". Protest na rowerach, śpiewy i marsze ulicami miast całej Polski

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
W Łodzi protestujący wspólnie odśpiewali piosenkę
W Łodzi protestujący wspólnie odśpiewali piosenkęTVN24
wideo 2/24
W Łodzi protestujący wspólnie odśpiewali piosenkęTVN24

Poniedziałek był 12. dniem protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w przypadku ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu. W rękach protestujących pojawiły się transparenty, banery, ale także parasolki - symbol walki o prawa kobiet. Zdjęcia z wydarzeń pokazywały solidaryzujących się z manifestantami kierowców oraz motocyklistów. W TVN24 i tvn24.pl relacjonowaliśmy wydarzenia z całego kraju.

Trybunał Konstytucyjny, na czele którego stoi Julia Przyłębska, orzekł 22 października o niezgodności z konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Od tamtej pory codziennie w Polsce odbywają się protesty. Poniedziałek to kolejny, 12. dzień, w którym manifestanci wyszli na ulice.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Demonstrujący przeszli tego dnia między innymi ulicami Poznania, Kielc, Wrocławia, Katowic i Łodzi. W Białymstoku wykonali spacer wokół ronda Lussy, blokując je. Mieli transparenty, a także parasolki symbolizujące walkę o prawa kobiet. Poparcie dla protestujących wyrażali także kierowcy, w centrum miasta rozlegał się dźwięk klaksonów.

Symboliczne parasolki pojawiły się także w dłoniach protestujących w Toruniu. W Krakowie zaś demonstranci zgromadzili się przed budynkiem archidiecezji i zapalili tam znicze.

Protest w KrakowieTVN24

Z protestującymi - między innymi w Gdańsku - solidaryzowali się kierowcy, trąbiąc klaksonami i wystawiając z okien aut transparenty. We Wrocławiu odbył się również protest rowerowy. W Poznaniu akcję wsparli motocykliści.

Na ustach protestujących w poniedziałek pojawiały się często hasła: "myślę, czuję, decyduję", "rewolucja jest kobietą", "wybór, a nie zakaz". W Łodzi zgromadzeni odśpiewali piosenkę "Kocham wolność".

W Łodzi protestujący wspólnie odśpiewali piosenkęTVN24

Demonstracje odbyły się także w Zielonej Górze, w Suwałkach, Szczecinie, a także w innych miejscowościach.

Tak relacjonowaliśmy poniedziałkowe demonstracje na tvn24.pl:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:12

    Kończymy relację z poniedziałkowych protestów. Dziękujemy za uwagę.

    Zapraszamy do obejrzenia relacji z protestów w Warszawie >>>

  • 21:48

    Protest powoli zmierza ku końcowi także we Wrocławiu.

  • 21:45

    Niektóre poniedziałkowe protesty dobiegają końca. Zakończyła się między innymi demonstracja w Warszawie.

  • 20:45

    Późnym wieczorem rozpoczął się protest w Krakowie. Uczestników stale przybywa. Mają ze sobą znicze i chryzantemy. Zgromadzili się przed archidiecezją krakowską.

  • 20:38

    We Wrocławiu także protest samochodowy.

  • 20:34

    Manifestanci wyszli także na ulice Leszna. Uczestnicy marszu mieli ze sobą transparenty.

  • 20:26

    W poniedziałek protest odbywa się także w Bielsku-Białej. Manifestanci zgromadzili się na placu Ratuszowym.

  • 20:22

  • 20:13

  • 20:11

    Zobacz naszą galerię zdjęć z protestu w Szczecinie.

  • 20:03

    Protestujących w Poznaniu wspierają motocykliści.

  • 19:53

    Demonstranci wyszli tłumnie także na ulice Szczecina.

  • 19:41

    W Gdańsku manifestanci udali się przed lokalną siedzibę PiS. W proteście wspierają ich także kierowcy, którzy głośno trąbią przejeżdżając w pobliżu.

  • 19:35

  • 19:28

    W Łodzi protestujący połączyli się we wspólnym śpiewie. Wspólnie wykonują piosenkę "Kocham wolność" podskakując do jej melodii.

  • 19:17

    Kolumna protestujących idzie ulicami Wrocławia.

  • 19:11

    Ulicami Łodzi maszeruje szeroka kolumna protestujących, którzy trzymają przed sobą duży baner. Wznoszą między innymi okrzyki "chcemy wybór, a nie zakaz".

  • 19:08

    Protesty trwają także w Warszawie. Zobacz relację z demonstracji w stolicy >>>

  • 19:02

  • 18:59

    W Gdańsku do akcji przyłączyli się kierowcy. Z jadących bardzo wolno aut dobiega dźwięk klaksonów, przez okna wystawiane są transparenty.

  • 18:58

    W Suwałkach manifestujący mają ze sobą transparenty i parasolki. Idą przez miasto wznosząc okrzyki "myślę, czuję, decyduję" czy "demokracja".

  • 18:55

    Protesty zaplanowane są na poniedziałek także w Nowym Mieście Lubawskim czy Nowej Soli.

  • 18:43

    Demonstranci wyszli także na ulice Zielonej Góry.

  • 18:39

    Bortniczuk w "Tak jest": Orzeczenie TK zostało wydane na podstawie konstytucji. Jest oparte o prawo świeckie, o prawo międzynarodowe.

  • 18:38

    Protestujący pojawili się także na ulicach Torunia. Mają ze sobą między innymi parasolki - symbol walki o prawa kobiet.

  • 18:35

    Rosa: To jest 12. dzień masowych protestów organizowanych przez świadomych obywateli. Wychodzą, żeby bronić rzeczy dla nich najważniejszej - wolności.

  • 18:31

    Bortniczuk: organizacja tych protestów jest daleko idącą nieodpowiedzialnością w kontekście epidemii COVID-19

  • 18:30

    O sytuacji społecznej po orzeczeniu TK i trwających protestach rozmawiają w "Tak jest" posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa i poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk.

  • 18:25

    W Białymstoku zablokowane jest rondo Lussy. Protestujący chodzą tu dookoła niego przez przejścia dla pieszych, trzymają transparenty. Jak relacjonował reporter TVN24, uczestnicy mają ze sobą także parasolki symbolizujące walkę o prawa kobiet. Poparcie dla protestujących wyrażają także kierowcy, w centrum miasta rozlega się dźwięk klaksonów.

  • 18:18

    W Katowicach do akcji przyłączyli się kierowcy. Stoi rondo generała Jerzego Ziętka w pobliżu Spodka.

  • 18:17

    W Poznaniu protestujący zablokowali jeden z węzłów komunikacyjnych. Ustawili się na ulicy Głogowskiej i na moście Dworcowym przy wejściu na Międzynarodowe Targi Poznańskie, blokując przejazd samochodom i tramwajom. W okolicy tworzą się duże korki.

  • 18:13

  • 18:07

    Protesty trwają także w Warszawie. Ludzie zgromadzili się między innymi na placu Zamkowym. Zablokowane przez manifestantów są m.in. Trasa Łazienkowska i rondo de Gaulle'a.

  • 18:06

    Uczestnicy marszu w Kielcach skandują między innymi hasło "myślę, czuję, decyduję". Mają ze sobą także transparenty.

  • 18:03

    We Wrocławiu marsze idą od placu Powstań Śląskich, Ronda Reagana i ulicy Lotniczej. Jak relacjonował reporter TVN24 Tomasz Kanik, uczestnicy jednego z nich zorganizowali się w zwartą kolumnę. Przekazał, że marsz prowadzony jest przez przewodników, którzy między innymi pilnują porządku.

  • 17:57

    Protesty trwają już między innymi we Wrocławiu, Warszawie, Kielcach, Katowicach, Sopocie i Białymstoku.

  • 17:56

    Poniedziałek to kolejny, 12. dzień protestów po orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Tego dnia blokady rozpoczęły się w niektórych dużych miastach punktualnie o godzinie 16.

Autorka/Autor:FC, akr //now, adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mam apel do koleżanek i kolegów z rządu, żeby byli bardziej Eugeniuszami Kwiatkowskimi, niż Elonami Maskami. Więcej pracy, realizacji projektów, a mniej aktywności na portalu X - tak senator Krzysztof Kwiatkowski odniósł się w "Faktach po Faktach" do dyskusji pomiędzy minister Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz i ministrem Krzysztofem Paszykiem na portalu X na temat finansowania budownictwa społecznego w Polsce. 

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi. Co najmniej cztery osoby nie żyją. Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło z kolei Ukrainę o atak na internat.

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Po emisji filmu Wojciecha Szumowskiego "Rozproszona zagłada" rozmawiali o nim zaproszeni do studia "Superwizjera" goście. Blogerka i nauczycielka historii dr Agnieszka Jankowiak-Maik mówiła między innymi o tym, jak o Holokauście uczy się w polskich szkołach. - Jest pytanie, jak to dobrze robić, by dzieci i młodzieży nie straumatyzować - powiedziała. Autor reportażu stwierdził, że "jesteśmy na początku drogi z pracą, którą należy wykonać". - My żyjemy w tej przestrzeni, która jest naznaczona zagładą i jako społeczeństwo musimy sobie jakoś z tym poradzić - podkreśliła profesor Magdalena Saryusz-Wolska.

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl