Przyrodnicy zaobserwowali w Wielkopolsce rysie. To spora sensacja, bowiem te drapieżniki zniknęły z terenów zachodniej części Polski około 250 lat temu.
Przyrodnicy ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", dwukrotnie zarejestrowali obecność rysia w Puszczy Noteckiej. Dorosłego osobnika obserwowano także na drodze leśnej na terenie Nadleśnictwa Wronki. Tropy drapieżnika odkryto również 35 km dalej na terenie Nadleśnictwa Karwin.Pomimo dużej odległości dzielącej obie obserwacje przyrodnicy nie wykluczają, że mogą pochodzić od jednego osobnika. Wskazują na to badania radiotelemetryczne prowadzone w Puszczy Białowieskiej, gdzie rysie dziennie potrafiły pokonać 25 km.Lubią spacerowaćRysie to amatorzy bardzo długich wędrówek. Z Puszczy Białowieskiej potrafiły zawędrować do lasów oddalonych o 129 km. a w Skandynawii zarejestrowano przechodzenie młodych rysi na odległość nawet 428 km.W ostatnich latach rysie widywano m.in. w Borach Tucholskich i Słowińskim Parku Narodowym. Przyrodnicy liczą, że teraz znów wrócą do zachodniej Polski.
- Rysie, pierwotnie zamieszkujące lasy w całej Polsce, z zachodniej części kraju zaniknęły już w drugiej połowie XVIII wieku. Nowe obserwacje dają jednak nadzieję na powrót tego drapieżnika do zachodnich rubieży kraju - zauważa dr Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".19 lat pod ochronąObecnie rysie żyją głównie w rozległych kompleksach leśnych wschodniej i północno-wschodniej Polski oraz Karpat. Powodem wycofania się drapieżnika z obszarów położonych na zachód od Wisły była przede wszystkim utrata siedlisk oraz polowania na ten gatunek. Rysia objęto ścisłą ochroną dopiero w 1995 roku, w wyniku ogólnopolskiej kampanii prowadzonej przez organizacje pozarządowe.Rozprzestrzenianie się rysi w Polsce jest utrudnione ze względu na fragmentację lasów i występowanie barier, takich jak obszary zabudowane oraz ogrodzone drogi ekspresowe i autostrady. Równie istotna jest jakość środowiska. Drapieżniki te lubią tereny o wysokiej lesistości, niewielkim udziale zabudowy oraz niskim zagęszczeniu dróg. Jednak kluczowa jest dla nich zróżnicowana struktura lasów, szczególnie sprzyja im obecność podrostów, podszytów, wykrotów i leżących drzew, wykorzystywanych przez rysie jako naturalne osłony podczas polowania oraz w trakcie wychowu potomstwa.Puszcza Notecka leży na północ od Poznania:
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań / naukawpolsce.pap.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Keven Law