Lidia Dudziak z Prawa i Sprawiedliwości, po której interwencji rozdzielono dwa kopulujące osły z poznańskiego zoo, ponownie zasiądzie w radzie miasta Poznania. W swoim okręgu zdobyła 2650 głosów, zostawiając daleko w tyle konkurencję. Jeszcze lepszy wynik w swoim okręgu uzyskał także Michał Grześ z PiS, który z kolei podejrzewał jednego z poznańskich słoni o homoseksualizm.
O Lidii Dudziak głośno zrobiło się we wrześniu, gdy para osłów, za nic mając spojrzenia zwiedzających, kopulowała na wybiegu, na oczach dzieci. Oburzone takim widokiem matki interweniowały u radnej PiS. Dudziak zwróciła się do dyrektora zoo, który obiecał, że nikt już więcej nie będzie świadkiem takich zachowań i rozdzielił zwierzęta. Ta decyzja wywołała prawdziwą burzę.
Skrytykowana przez Hofmana
Interwencję radnej skrytykowały nawet władze PiS w Warszawie. - Są takie sprawy, że rzecznik partii czasem zamyka oczy i mówi: nie widziałem tego. Jest jakiś poziom absurdu. Tu został tak mocno przekroczony, że nie chcę o tym nawet czytać i wiedzieć. To jest poza moim poziomem percepcji - mówił Adam Hofman, ówczesny rzecznik PiS.
Niefortunna decyzja radnej mogła zakończyć się nawet utratą "jedynki" w wyborach. W jej obronie stanęli wówczas nawet radni PO i SLD. Miejsce na liście zachowała i dziś wiadomo, że zostaje w polityce.
Radna kandydowała w okręgu obejmującym Łazarz, Jeżyce, Ogrody i Stary Grunwald. Wygrała w nim zdecydowanie. Uzyskała 2650 głosów, wyprzedzając o ponad tysiąc głosów Katarzynę Kretkowską z SLD. Jej dobry wynik spowodował, że mandat zdobył Janusz Kapuściński, na którego zagłosowało ledwie 341 osób (to radny, który uzyskał najmniejszą liczbę głosów w Poznaniu).
Z Lidią Dudziak nie udało nam się skontaktować.
Wyniki w okręgu wyborczym nr 2 (pogrubione osoby, które uzyskały mandat radnego):1. Lidia Dudziak (PiS) - 2650 głosów2. Katarzyna Kretkowska (SLD) 1621 głosów3. Krzysztof Skrzypinski (PO) - 1519 głosów4. Łukasz Mikuła (PO) - 1409 głosów5. Wojciech Wośkowiak (TW) - 1184 głosów6. Agnieszka Kapitan-Szymańska (PO) - 688 głosów7. Anna Wilczewska (PO) - 632 głosów8. Aleksandra Sołtysiak-Łuczak (PdM) - 556 głosów9. Mariusz Domański (NP) - 454 głosów10. Janusz Kapuściński (PiS) - 341 głosów
Zrobił wszystkich w trąbę
Jeszcze lepszym wynikiem może pochwalić się Michał Grześ, który kandydował z okręgu obejmującego Naramowice, Chartowo, Antoninek, Śródkę, zawady i Szczepankowo. Dotychczasowy wiceprzewodniczący rady miasta z ramienia PiS zdobył 2737 głosów. Sukces jest tym większy, że startował on z drugiego miejsca na liście. Swojego partyjnego konkurenta z "jedynki" wyprzedził o blisko 1600 głosów.
- Oczywiście cieszę się z sukcesu, tym bardziej, że kampania była ciężka i wyczerpująca. Mam zamiar być takim samym radnym, jak byłem dotychczas. Skoro tyle ludzi ponownie mi zaufało, to znaczy, że cenią moją pracę. Nie chcę sprawić im zawodu - mówi Grześ w rozmowie z tvn24.pl.
Radny dał się poznać szerszej publice, kiedy pięć lat temu oskarżył on jednego ze słoni z Nowego Zoo o homoseksualizm. – Nie po to wydawaliśmy 37 mln zł na największą w Europie słoniarnię, aby mieszkał w niej słoń gej – rzucił radny na posiedzeniu miejskiej rady. – Mieliśmy mieć stado słoni, a skoro Ninio woli kolegów od koleżanek, to w jaki sposób spłodzi potomstwo? – pytał na sesji rady miasta.
Swoje wątpliwości co do orientacji seksualnej słonia uzasadniał jego zachowaniem w poprzednich ogrodach zoologicznych. W warszawskim zoo Ninio miał bić trąbą słonice i spychać je do basenu. Interesował się za to samcami.
Znany jako "słoń gej"
Zoo zaprzeczyło rewelacjom radnego PiS. Rok później 10-letni Ninio zaczął interesować się samicami. Dojrzałość płciową słonie osiągają w wieku ok. 14 lat.
Wyniki w okręgu wyborczym nr 4 (pogrubione osoby, które uzyskały mandat radnego):1. Michał Grześ (PiS) - 2737 głosów2. Marek Sternalski (PO) - 2567 głosów3. Monika Danelska (PO) - 1282 głosów4. Joanna Frankiewicz (TW) - 1200 głosów5. Adam Pawlik (PiS) - 1140 głosów6. Anna Wachowska-Kucharska (AWK) - 1125 głosów7. Beata Urbańska (SLD) - 1090 głosów
Zobacz archiwalny reportaż o poznańskim słoniu:
Autor: FC/i / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań, UMP