Poznańskie susły ruszają w Polskę

Susły moręgowane wyginęły w Polsce w latach 70-tych XX wieku
Susły moręgowane wyginęły w Polsce w latach 70-tych XX wieku
Źródło: TVN 24 Poznań
W piątek kilkadziesiąt susłów moręgowanych z poznańskiego zoo zostanie wypuszczonych na łąki w okolicach Rościsławic na Dolnym Śląsku. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra", które zajmuje się akcją, sprawdza dziś ich stan zdrowia.

Gatunek susła moręgowanego jest Polsce przywracany po tym, jak wyginął na naszym terenie w latach 70. XX wieku. Teraz poznańskie zoo i towarzystwo "Salamandra" pomagają w tym, aby Polacy znowu mogli oglądać te zwierzęta w naturalnym środowisku.

Charakterne zwierzątko

Susły potrafią zajść za skórę. Zanim zostaną wywiezione w nowe miejsce pobytu, muszą być złapane, zważone i zaobrączkowane. Ci, którzy za to odpowiadają, zostali wyposażeni w specjalne, grube rękawice.- To małe, ale charakterne zwierzątko. Posiada długie zęby, nawet do 2 cm i chętnie wbija je w "prześladowców". Przed takimi ugryzieniami warto się więc zabezpieczyć - mówi Borys Kala z "Salamandry".

Spać jak suseł?

Okazuje się, że znane polskie powiedzenie "spać jak suseł" nie jest do końca zgodne z prawdą. Owszem, susły mają czas hibernacji, od września do kwietnia. Muszą przez ten czas zgromadzić w organizmie zapasy tłuszczu na zimę. Ale przez pozostałą część roku są bardzo aktywne. Dwufazowy trybu życia ułatwial życie ich opiekunom w zoo.- Kiedy susły odpoczywają pod ziemią, możemy zająć się kwestiami biurowymi, załatwianiem funduszy na wypuszczanie zwierząt. Dają odetchnąć - twierdzi Borys Kala.

Przywracają susły

Dr Andrzej Kepel, kierownik programu przywracania susła moręgowanego polskiej przyrodzie, zaznacza, że to już czwarte miejsce w Polsce, w którym wypuszczone zostaną susły. Do tej pory miały okazję zadomowić się w okolicach Kamienia Śląskiego, w Jakubowie i Głębowicach.- Wszystkie wysyłane na wolność susły to poznaniacy - zaznacza Kepel - pochodzą z Węgier i Słowacji, ale wychowywały się w poznańskim zoo - tłumaczy naukowiec.Program przywracania susła polskiej przyrodzie przewiduje utworzenie 15 miejsc dla tego gatunku na terenie całego kraju. Może to potrwać jeszcze kilka lat.

Poznaniacy przywracają Polsce populację susła moręgowatego

Poznaniacy przywracają Polsce populację susła moręgowatego

Autor: mn/b

Czytaj także: