Uczniowie przed wyborem. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu. Najlepsze licea i technika

Źródło:
TVN24
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 roku
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 rokutvn24.pl
wideo 2/4
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 rokutvn24.pl

Zapowiada się kolejna trudna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu 2023 znów przyjdzie 1,5 rocznika. W samym Poznaniu dla przyszłych uczniów przygotowano ponad 12 tysięcy miejsc, ale dyrekcje placówek podkreślają, że w roku szkolnym 2023/2024 będą zmagać się z problemami kadrowymi.

Dla obecnych uczniów klas ósmych szkół podstawowych zbliża się czas trudnego wyboru. Już wkrótce zadecydują, do których szkół średnich złożą podanie o przyjęcie. Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 będzie ekstremalnie trudna, bo do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu znów trafi 1,5 rocznika. To efekt obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Do szkół średnich będzie teraz zdawał rocznik 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat. Oprócz tego dojdzie pół rocznika dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu w roku 2023

W systemie naboru do szkół ponadpodstawowych na rok 2023/24 dostępne będą 12153 miejsca w szkołach w Poznaniu oraz 1872 miejsca w powiecie poznańskim, co daje łącznie możliwość nauki dla 14025 uczniów. To liczba miejsc mniej więcej odpowiadająca liczbie uczniów, którzy po egzaminie ósmoklasisty będzie szukać szkoły średniej. Tym samym na każde dziecko, które ukończy szkołę podstawową w Poznaniu i powiecie, czekać ma miejsce w szkole ponadpodstawowej. W tej liczbie nie są zawarte szkoły działające na terenie Poznania, które nie są prowadzone przez samorząd i nie prowadzą naboru za pomocą wspólnego systemu – w sumie będą one w stanie zaoferować około 2600 miejsc. W porównaniu z zeszłym rokiem powstaną dodatkowe klasy. Koszty z tym związane częściowo poniosą gminy Metropolii Poznań. 21 gmin - siedemnaście gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki - wyłoży łącznie 5 mln złotych, tyle samo przeznaczy powiat poznański. W Poznaniu będzie o ponad 50 procent więcej absolwentów ósmych klas niż na przykład przed dwoma laty. Konsekwencją w niektórych placówkach może być nauka w trybie zmianowym. Z powodu braku miejsc w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu część szkół podstawowych znajdujących się w pobliżu szkół średnich, ma im udostępniać sale lekcyjne. W wyniku zwiększonego naboru do szkół w niektórych placówkach może też zabraknąć nauczycieli. Potwierdza to Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych. - Rzeczywiście nauczycieli nam brakuje, właściwie do wszystkich przedmiotów. (...) Niestety do zawodu młodzi adepci się nie garną, bo wynagrodzenia w tej sferze są znacznie niższe niż gdziekolwiek indziej, natomiast praca naprawdę ciężka - podkreślił. W zeszłym roku szkolnym w pierwszym naborze do szkół średnich zlokalizowanych w Poznaniu przyjęto ponad 14 tysięcy osób. Miejsc zabrakło dla ponad 3 tysięcy uczniów. Dla tych, którzy "zostali na lodzie" utworzono dodatkowe dziewięć klas w szkołach w całym mieście. Więcej się nie dało, bo zabrakłoby nauczycieli. W efekcie nie udało się całkowicie zniwelować problemu i w dzień rozpoczęcia nauki, bez szkoły pozostawało 700 uczniów, chcących kontynuować naukę w szkołach średnich w Poznaniu. Po pierwszym tygodniu września większość z nich znalazła klasy. Ostatnich kilkudziesięciu uczniów mogło poszukiwać na własną rękę szkół z wolnymi miejscami w klasach lub zgłaszać się bezpośrednio do Wydziału Oświaty, gdzie wolne miejsca pomagali im znaleźć urzędnicy. Część z nich musiała znaleźć szkoły poza Poznaniem.

CZYTAJ TEŻ: Normą będą 40-osobowe klasy, lekcje na trzy zmiany. Ścisk jak 20 lat temu

Egzamin ósmoklasisty i rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 roku w Poznaniu

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy ważny egzamin, do którego przystępują uczniowie podczas swojej ścieżki edukacyjnej. Jest podsumowaniem wiedzy zdobytej w szkole podstawowej, i choć nie da się go nie zdać, jego wynik istotnie wpływa na to, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty 2023 odbędzie się w dniach 23-25 maja. Każda z jego części wystartuje o godzinie 9. Uczniowie będą mieli: ■ 2 godziny zegarowe na rozwiązanie części z języka polskiego, ■ 100 minut na część matematyczną ■ oraz 1,5 godziny na napisanie egzaminu z wybranego języka nowożytnego.

Na uczniów, którzy z różnych powodów nie będą w stanie przystąpić do egzaminów w maju, terminy dodatkowe przewidziano w dniach 12-14 czerwca.

Po otrzymaniu zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, które zostaną ogłoszone 6 lipca, uczeń musi zdecydować o wyborze konkretnej placówki i uzupełnić złożony wcześniej wniosek o świadectwo i wynik egzaminu. 

Jak liczyć punkty do szkoły średniej po egzaminie ósmoklasisty?

Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych to 200. Połowę z nich uczeń ma szansę zdobyć za dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty, a drugą połowę – za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia czy działalność dodatkową (np. wolontariat).

Punkty za egzamin ósmoklasisty przeliczamy, mnożąc jego wynik procentowy przez 0,35 w przypadku części polonistycznej i matematycznej oraz przez 0,3 w przypadku egzaminu z części językowej.

Za co dodatkowe punkty dla ósmoklasisty:

Równie ważne są punkty za wyniki na świadectwie oraz dodatkowe osiągnięcia. W trakcie rekrutacji brane są pod uwagę oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch dodatkowych przedmiotów (ustala je konkretna szkoła, do której uczeń zgłasza chęć przyjęcia). W zależności od otrzymanych ocen, ósmoklasista za każdą z nich może otrzymać od 2 do 18 punktów.

Dodatkowe punkty można dostać także za:

► świadectwo z paskiem (7 punktów),

► udział w szkolnym wolontariacie (3 punkty),

► bądź szczególne osiągnięcia, np. zdobycie wysokich wyników w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych (maksymalnie 18 punktów, jednorazowo od 2 do 10 punktów).

SPRAWDŹ NASZ KALKULATOR PUNKTÓW DO SZKOŁY ŚREDNIEJ: Jak liczyć punkty do liceum i technikum?

Rekrutacja 2023 do szkół ponadpodstawowych - ważne terminy, harmonogram

15 maja - rozpoczyna się tegoroczna rekrutacja do szkół średnich.

Do 20 czerwca do godziny 15 każdy aplikujący będzie miał czas na złożenie wniosku (lub jego zmianę) wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

Później, bo do 12 lipca, otrzyma dodatkowe 2,5 tygodnia na uzupełnienie dokumentów o świadectwo ukończenia szkoty podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty lub złożenie nowego wniosku z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.

Od 12 do 18 lipca komisje rekrutacyjne będą weryfikować dostarczone przez aplikujących wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych oraz dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach.

Dzień później, 19 lipca, do godz. 15 do publicznej wiadomości podane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Do 26 lipca przyszli uczniowie mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia do danych szkół.

27 lipca komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a także informacje o ewentualnych wolnych miejscach.

Najlepsze licea w Poznaniu w 2023 r. Ranking szkół

Ranking najlepszych szkół średnich i techników już od 25 lat publikuje miesięcznik "Perspektywy". W tegorocznej edycji przeanalizowano osiągnięcia uczniów z 1360 liceów, by wybrać 1000 tych najlepszych. Wśród nich znalazło się 28 placówek z Poznania.

Szkoły ponadpodstawowe zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Przenalizowano sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

W pierwszej setce rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 znalazło się aż sześć poznańskich liceów. Są wśród nich:

II LO im. Generałowej Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej, które uplasowało się na 22. miejscu krajowego i 1. wojewódzkiego rankingu, to szkoła posiadająca wysoko kwalifikowaną kadrę pedagogiczną - wielu z uczących to nauczyciele dyplomowani, także ludzie nauki, legitymujący się tytułami doktorskimi. Pedagodzy II LO pracują z zaangażowaniem i entuzjazmem, dbają o to, by stwarzać uczniom szansę na samodzielne poszukiwania myślowe, kontemplatywność, na stawianie pytań, mnożenie ich. Ponadto szkoła realizuje Program Międzynarodowej Matury, otwierający młodzieży wstęp na najbardziej renomowane światowe uczelnie. Uczniowie osiągają na egzaminach końcowych oceny znacznie przekraczające średnią światową.

VIII LO im. Adama Mickiewicza, które na liście krajowej znalazło się na 24. pozycji, natomiast w skali całej Wielkopolski zajęło 2. miejsce, realizuje współpracę z miejskimi uczelniami, które obejmują swoimi patronatami poszczególne klasy. Długa współpraca skutkuje osiąganiem przez uczniów bardzo wysokich wyników w ogólnopolskich olimpiadach. Obecnie szkoła realizuje programy akademickie w sześciu klasach: informatycznej, matematycznej, fizycznej, dwóch ekonomicznych i medycznej.

LO św. Marii Magdaleny (32 miejsce w rankingu), ściśle współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (zwłaszcza z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej, Anglistyki, Biologii, Matematyki, Fizyki, Geografii oraz Studiów Edukacyjnych), Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. W ramach tej współpracy w ostatnich latach szkoła otworzyła m. in. patronackie klasy humanistyczne oraz patronacką akademicką klasę menedżerską z przedmiotem ekonomia. Wszyscy uczniowie uczą się języka angielskiego i w zależności od rodzaju klasy – języka niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego.

I LO im. Karola Marcinkowskiego (47. miejsce), czyli popularny "Marcinek", to od lat jedno z najlepszych liceów Poznania i Wielkopolski. Jego uczniowie startują z powodzeniem w olimpiadach przedmiotowych i konkursach tematycznych. Prawie wszyscy absolwenci "Marcinka" podejmują naukę na wyższych uczelniach polskich i zagranicznych. Dobrym wynikom w nauce towarzyszą również osiągnięcia artystyczne i sportowe. Od wielu lat istnieje w liceum sekcja dwujęzyczna polsko-francuska. Absolwenci klas dwujęzycznych kończą szkołę z doskonałą znajomością języka francuskiego i kultury francuskiej. Szkoła prowadzi wymiany międzynarodowe, głównie z liceami we Francji i w Niemczech.

III LO im. św. Jana Kantego (78. miejsce) to szkoła o ponad 102-letniej chlubnej tradycji kształcenia i wychowania, położona w centrum Poznania, znana z licznych osiągnięć w dziedzinie przedmiotów ścisłych, przyrodniczych, jak i humanistycznych. W roku szkolnym 2023/24 prowadzi nabór do sześciu oddziałów.

XVI LO z Oddz. Dwujęz. im. Charlesa de Gaulle'a (86. miejsce) zapewnia uczniom wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, a także bogatą bazę dydaktyczną - m.in. sprzęt audiowizualny, w pełni wyposażone pracownie informatyczne, pracownię biologiczną, chemiczną, fizyczną, tablice interaktywne, jak również stały dostęp do Internetu, także poza zajęciami lekcyjnymi. Od roku szkolnego 2011 uczniowie uczą się języka chińskiego jako drugiego języka obcego obowiązkowego. Od roku szkolnego 2006/2007 uczniowie korzystają z nowoczesnej pełnowymiarowej hali sportowej z pełnym zapleczem. Szkoła posiada boiska ze sztuczną nawierzchnią do piłki koszykowej, siatkowej, nożnej, ręcznej.

Najlepsze technika w Poznaniu w 2023 r. Ranking szkół

Magazyn "Perspektywy" wziął pod uwagę wyniki 1185 techników, spełniających kryteria wejścia do rankingu i wybrał z nich 500 najlepszych. Wśród kryteriów wyboru najlepszych placówek uwzględniono sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.

Spośród wyłonionych przez magazyn techników jedenaście z nich to szkoły z Poznania. Cztery z nich znalazły się w pierwszej setce rankingu:

Technikum Komunikacji (ZSK), które na liście krajowej zajęło 9., a wojewódzkiej 1. miejsce, jest naprawdę komfortowe: wszystkie lekcje kończą się najpóźniej o godzinie 16.00, sale lekcyjne są bogato wyposażone i klimatyzowane. Jego atutem jest także baza informatyczna: zajęcia prowadzone są w 8 pracowniach, z dostępem do szerokopasmowego Internetu. Większość klas wyposażona jest tablice interaktywne, które są wykorzystywane przez nauczycieli i uczniów w trakcie zajęć. Placówka dysponuje sprawdzoną kadrą nauczycielską, która nie tylko przygotuje ucznia do egzaminów zawodowych, ale także matury.

Technikum Budowlane im. gen. Wł. Andersa (miejsce 35.) uwzględnia potrzeby uczniów ambitnych i tych, którzy chcą się uczyć. Jego uczniowie są laureatami Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, Turnieju Młodych Mistrzów Techniki, Konkursu im. prof. R. Kozaka. Placówka zapewnia wysoki poziom nauczania. Osoby, które kształci od lat uzyskują na egzaminach zewnętrznych potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik budownictwa najlepsze wyniki w Wielkopolsce. Oprócz tego bez problemów zdają egzamin maturalny. 

Technikum Łączności (ZSŁ im. M. Kopernika) (miejsce 36.) stale się rozwija i wzbogaca swoją ofertę kształcenia o nowe, atrakcyjne zawody zgodne z wymaganiami współczesnego rynku pracy. Współpracuje z kluczowymi przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi i organizacjami działającymi w branżach odpowiadających naszym zawodom, takimi jak: Thales, Kimbal Electronics, Flexlink, Jednostka Wojskowa Rejon Wsparcia Sił Powietrznych, Solaris, Wunderman Thompson Technology czy MPK Poznań. Placówka przygotowuje swoich uczniów do państwowego egzaminu DSD I PRO – Deutsches Sprachdiplom na poziomie A2/B1 – certyfikatu języka niemieckiego skierowanego do uczniów szkół o charakterze zawodowym.

Technikum Ekonomiczno-Administracyjne nr 1 (miejsce 75.) na stałe współpracuje z biurami rachunkowymi, urzędami skarbowymi, ZUS, firmami informatycznymi, handlowymi, usługowymi, agencjami reklamowymi, biurami podróży i hotelami, w których organizowane są praktyki zawodowe. Absolwenci ZSE studiują z powodzeniem na Uniwersytecie Ekonomicznym, Wyższej Szkole Bankowej, Uniwersytecie Przyrodniczym, Politechnice Poznańskiej, Collegium da Vinci. Część absolwentów prowadzi własne firmy, otwierając działalność już podczas nauki w szkole.

Oferta liceów w Poznaniu. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe

Prócz standardowych profili, takich jak humanistyczny, biologiczno-chemiczny, matematyczno-fizyczny bądź lingwistyczny, wiele poznańskich szkół pokusiło się o przygotowanie bardziej oryginalnych modeli kształcenia.

Liceum Ogólnokształcące nr 2 to jedyna szkoła w Poznaniu, która części swoich uczniów daje możliwość zdawania Matury Międzynarodowej. Przygotowała jedną klasę pierwszą przygotowującą do kontynuacji nauki w International Baccalaureate - Diploma Programme. Szkoła prowadzi również klasę dwujęzyczną oraz medyczną z programem mającym na celu przygotować uczniów do egzaminu z języka niemieckiego i uzyskania Niemieckiego Dyplomu Językowego B2/C1 . Natomiast w I Liceum im. Karola Marcinkowskiego uczniowie mogą kształcić się m.in. w dwujęzycznej klasie z językiem francuskim, zaś w XVII - z hiszpańskim.

Osoby o zainteresowaniach artystycznych z pewnością odnajdą się w klasie teatralno-filmowej w V i X Liceum Ogólnokształcącym, teatralnej z tańcem współczesnym w XX LO lub artystycznej w XII LO.

Osoby utalentowane sportowo będą mogły rozwijać swoje umiejętności m.in. w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego. Placówka przygotowała klasę z hokejem, kajakami, pływaniem, piłką nożną, tańcem, gimnastyką artystyczną, siatkówką oraz profil dla osób zainteresowanych byciem dietetykiem sportowym.

Są też klasy menedżerskie, turystyczno-ekonomiczne, historyczno- bądź ekonomiczno-językowe, kryminalistyczno-resocjalizacyjne, prozdrowotne, psychologiczno-pedagogiczne, kosmetyczne, wschodoznawcze, policyjne, sportowo-obronne bądź dietetyczne. Poznańskie placówki zadbały o to, aby każdy uczeń o specjalnych zainteresowaniach mógł znaleźć coś idealnego dla siebie.

Najwyższe progi punktowe osiągnięto w XXXVIII Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym, gdzie, aby dostać się do klasy patronackiej politechnicznej, należało zgromadzić minimum 216,30 pkt. "Najłatwiej" było dostać się do klasy architektoniczno-artystycznej, gdzie minimalny próg wyniósł 206,20 pkt.

Dla porównania, w XX Liceum Ogólnokształcącym, największą liczbę punktów należało zgromadzić podczas rekrutacji do klasy psychologiczno-językowej, gdzie próg wyniósł 147,30 pkt. W rekrutacji do pozostałych klas, chcąc zostać uczniem XX LO wystarczyło zgromadzić od 21 (kl. sportowa z piłką nożną) do 146,85 pkt (kl. językowa z rozszerzonym językiem hiszpańskim i angielskim).

Oferta techników w Poznaniu. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe

Technik lotniskowych służb operacyjnych, eksploatacji portów i terminali, technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik weterynarii, technik transportu kolejowego, technik budownictwa kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik przetwórstwa mleczarskiego, technik inżynierii sanitarnej to tylko kilka z dziesiątek zawodów, które można zdobyć, wybierając naukę w jednym z poznańskich techników.

W Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego, w zależności od obranego kierunku kształcenia, przyszli adepci musieli zgromadzić przynajmniej 154,25 pkt, by dostać się do klasy o profilu technik automatyk, aż po 171,60 pkt, by zostać przyjętym do klasy dla przyszłych programistów.

W Technikum ekonomiczno-administracyjnym minimalna liczba punktów w rekrutacji  to ok. 140 - 150, a maksymalna sięga prawie 170-180.

W 2022 roku wystarczyło 38,8 punkta, by dostać się do klasy dla techników inżynierii sanitarnej lub 39,55 punkta, by aplikować do klasy o profilu technik budownictwa. Oba kierunki kształcenia dostępne są w Technikum im. R. Sławskiego. Alternatywą dla niektórych może być klasa kształcąca przyszłych techników obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego, gdzie minimalna ilość punktów wyniosła 47,27 punkta. Kierunek ten jest dostępny w Technikum Budowlano-Drzewnym.

Autorka/Autor:FC, ng/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Lokalne media piszą, że pojechał tam na negocjacje w sprawie dostaw gazu. Ukraina zapowiedziała bowiem, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24