Trwa wyburzanie schronu przeciwlotniczego przy Dworcu Zachodnim w Poznaniu. Obiekt, wybudowany w latach 40. przez Niemców, przeszkadza budowie kładki do nowego dworca kolejowego.
- W tym miejscu rozpoczynać się będzie kładka prowadząca na dworzec - mówi Przemysław Terlecki, rzecznik prasowy spółki Trigranit, która będzie jej wykonawcą.
Prace przy Dworcu Zachodnim wykonuje firma wynajęta przez PKP.
To nie zabytki
To kolejny tego typu obiekt militarny, który trzeba było rozebrać podczas budowy kompleksu Poznań Główny.
- Podobny schron był wyburzany m.in. pod mostem Dworcowym, przy nowym dworcu PKS - wyjaśnia Terlecki.
Wyburzanie schronów jest możliwe, ponieważ nie znajdują się one na liście zabytków. Przed ich rozbiórką należy jedynie przedstawić odpowiednią dokumentację w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Jaka kładka?
Nowa kładka prowadzić będzie z Dworca Zachodniego, wzdłuż budynku starego dworca do parkingu na nowym.
- Kładka będzie zadaszona, z balustradą. Znajdą się w niej windy na kolejne perony - wymienia Terlecki.
W poniedziałek około południa Trigranit otrzymał pozwolenie na budowe kładki. - Jest ono ważne przez najbliższe trzy lata. Nie oznacza to jednak, że niebawem rozpoczniemy jej budowę. Czekamy też na decyzje PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie modernizacji peronów 4-6 oraz PKP, co do budynku starego dworca. Te trzy inwestycje są ze sobą bezpośrednio powiązane - tłumaczy Terlecki.
Kładka prawdopodobnie schowana będzie w budynku, który zajmie miejsce starego dworca. Nie będzie dzięki temu przesłaniać fasady, która - według najświeższych informacji - ma zostać odtworzona.
Tu znajduje się wyburzany schron:
Autor: FC/mz / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Zwiedzamy MTP