Poznań ma pierwszą śluzę rowerową. Ulica Pułaskiego z nową organizacją ruchu

Tak wygląda pierwsza w Poznaniu śluza rowerowa
Tak wygląda pierwsza w Poznaniu śluza rowerowa
Źródło: TVN 24 Poznań | Filip Czekała

Od wtorku poznańscy rowerzyści będą mogli korzystać z pierwszej w mieście śluzy rowerowej. W czwartek wymalowali ją drogowcy. Jej otwarcie zaplanowano na Światowy Dzień Bez Samochodu.

Czerwony pas przed skrzyżowaniem ulicy Pułaskiego z al. Wielkopolską i ul. Nowowiejskiego pojawił się w czwartek nad ranem. Po południu drogowcy oznaczali go białymi "rowerkami". Wieczorem wymalowano z kolei nowe pasy na jezdni. Pojawiło się też oznakowanie informujące o nowej organizacji ruchu. Ta zacznie obowiązywać od wtorku 22 września, w Światowy Dzień Bez Samochodu.

"Dotychczas rowerzyści woleli tę ulicę omijać"

Jakie czekają nas tam zmiany? Na ulicy Pułaskiego od ul. Libelta do wspomnianego skrzyżowania z al. Wielkopolską i ul. Nowowiejskiego rowerzyści będą mieli do dyspozycji pasy po obu stronach jezdni. Zastąpiły one nieczynny buspas w kierunku Winograd. - Dotychczas była to ulica, którą rowerzyści woleli omijać. Prawidłowa jazda środkiem jezdni wydawała się niektórym szaleństwem i z całą pewnością nie była komfortowa - komentuje Tadeusz Mirski, prezes Sekcji Rowerzystów Miejskich w Poznaniu.

Na samym skrzyżowaniu oprócz śluzy rowerowej, pojawił się też lewoskręt w al. Wielkopolską. Dzięki niemu skręcające auta przestaną blokować pojazdy jadące na wprost.

Poznań ma pierwszą śluzę rowerową

Największą nowością jest jednak wspomniana śluza rowerowa. To pierwsze takie rozwiązanie w Poznaniu. Pozwala ono rowerzyście, który chce skręcić w lewo ominąć samochody i ustawić się przed nimi w oczekiwaniu na zielone światło. Gdy jedzie prosto, może on przejechać przez skrzyżowanie razem z autami.

- Rozwiązanie w skali Poznania jest nowe, ale mam nadzieję, że się u nas zadomowi i szybko pojawi na kolejnych ulicach - mówi Mirski.

Jak korzystać ze śluzy rowerowej?
Jak korzystać ze śluzy rowerowej?
Źródło: Miasta dla Rowerów

Sprawą bezużytecznego buspasa w czerwcu zainteresował się radny Tomasz Wierzbicki z Prawa do Miasta. Złożył on interpelację do prezydenta Poznania, w której proponował likwidację i wyznaczenie w zamian pasów rowerowych w dwóch kierunkach.

Darmowa jazda dla kierowców

Otwarcie śluzy rowerowej i pasów dla rowerów na ul. Pułaskiego to nie jedyne formy obchodzenia Dnia bez Samochodu. Kierowcy będą mogli tego dnia korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Wystarczy, że będą mieć ze sobą dowód rejestracyjny samochodu. Zarejestrowani użytkownicy Poznańskiego Roweru Miejskiego będą z kolei mogli korzystać z niego za darmo przez pierwszą godzinę, a nie jak co dzień do 20 minut.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: