Od 26 lat czuwają nad czystością wody. Nie da się ich oszukać

Źródło:
TVN24
W Poznaniu czystości wody strzegą małże
W Poznaniu czystości wody strzegą małże
wideo 2/3
malze2

Są dokładniejsze niż skomplikowane urządzenia w laboratorium, szybciej wiedzą, że "coś jest nie tak" i nie da się ich oszukać. W Poznaniu od 26 lat na straży czystości wody stoją małże. Reporterka TVN24 sprawdziła, na czym dokładnie polega ich "praca" i czy niepozorne szczeżuje podniosły już kiedyś alarm.

W Poznaniu 26 lat temu do sprawdzania bezpieczeństwa wody "zatrudniono" małże, a konkretnie szczeżuje wielkie. Stolica Wielkopolski była pierwszym polskim miastem, które zdecydowało się na takie rozwiązanie.

- Pracując jako mikrobiolog, zawsze myślałem, żeby wprowadzić system, który działałby niezależnie i byłby oparty na organizmach żywych. Chodziło o to, żeby taki system przekazywał nam informacje o jakości wody. Patrząc na badania chemiczne, można bardzo dużo rzeczy sprawdzić, ale do każdego typu badania trzeba mieć osobne urządzenie - opowiada Grzegorz Podolski, starszy technolog do spraw jakości wody w spółce Aquanet.

Małże "oceniają" stan wód od 26 latTVN24

Inaczej jest z biomonitoringiem. - Tu jeden organizm sprawdza bardzo wiele parametrów i jeśli jest jakieś zanieczyszczenie chemiczne, to daje znać. A to już wystarczy, by pobrać próbkę, zabrać ją do laboratorium i sprawdzić, o co chodzi: potwierdzić lub zaprzeczyć, że coś się z wodą dzieje. To system zapewniający bezpieczeństwo przed zanieczyszczeniami, a nawet działaniami terrorystycznymi. Praca małży jest ściśle powiązana z tym, co robi laboratorium - dodaje Podolski.

Praca na dwa miesiące

Małże odżywiają się poprzez filtrację wody. Są wyjątkowo wyczulone na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenie i to dużo bardziej niż człowiek. Dlatego należą do boindykatorów, czyli takich gatunków roślin i zwierząt, które mają niski stopień tolerancji na zmiany warunków w środowisku, w którym bytują.

To, ile małży otrzymało "etat" i jak długo mogą pracować, sprawdzili i opisali w instrukcji naukowcy z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. - W firmie mamy trzy urządzenia pomiarowe, a w każdym osiem małży. Łącznie w ciągu roku "zatrudniamy" 200 osobników - mówi Podolski.

Jak małże filtrują wodę?
Jak małże filtrują wodę?

W ciągu godziny jeden osobnik przefiltrować może 1,5 litra wody. - Jest to dobra współpraca. Mamy tu pełną demokrację i równość płci, bo mamy zarówno męskie, jak i żeńskie osobniki - mówi Dorota Wiśniewska, rzecznik Aquanet S.A w Poznaniu. 

Każdy małż jest najpierw przygotowywany i dokarmiany. Potem trafia do specjalnego akwarium przepływowego. I tam przez dwa miesiące pełni całodobowe "dyżury". - To jest ten czas, w którym może bezpiecznie pracować i żyć. Potem "pracownicy" wracają do swojego naturalnego środowiska, czyli do zbiorników wodnych - tłumaczy Wiśniewska.

"Czy można pić kranówkę?" CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYN TVN24 >>>

Filtrują i alarmują

Biomonitoring w oparciu o małże polega na stałej, całodobowej obserwacji i rejestracji ruchów ich muszli. Jak to działa?

- Małże otwierają skorupki i co chwilę wciągają niewielką porcję wody, odfiltrowując wszystko to, co nadaje się do jedzenia. Kiedy woda jest zanieczyszczona, robią wszystko, by się od niej oddzielić i właśnie zamykają się skorupki u wszystkich w tym samym czasie. Dzieje się to w ciągu dwóch minut. Jeśli zamkną się dwie-trzy małże, to jeszcze nic nie musi oznaczać, ale jak już osiem, to to alarm. Wtedy naszą rolą jest sprawdzić, co je tak zaniepokoiło i dowiedzieć się, czy to alarm prawdziwy, czy fałszywy - opowiada Podolski.

Jak szeroko uchylają się muszle małży?
Jak szeroko uchylają się muszle małży?Paula Przetakowska/TVN24

- Zdarzyło się, żeby wszystkie się zamknęły? - dopytuje reporterka TVN24.

- Przez te 26 lat jeszcze nie było takiej sytuacji. Woda, która trafia do małży, jest bardzo dobrej jakości - dodaje Podolski.

Naukowcy przełożyli te reakcje małży na "język komputerowy". - Małże są przyklejone klejem do postumentu plastikowego. Do tego do muszli przyklejany jest krążek magnesu, a w pobliżu montujemy sondę, która rozpoznaje zmiany pola magnetycznego. Jak małża się zamyka lub otwiera, to tym magnesikiem dotyka do sondy. A my przekładamy to na obraz stopnia otwarcia i zamknięcia - tłumaczy pracownik Aquanetu.

Małże "pilnują" czystości wód od 1994 roku TVN24

- Przez te 26 lat, gdy opowiadamy o pracy małżów podczas "drzwi otwartych", czy lekcji edukacyjnych, zawsze budzą one pozytywne emocje i duże zainteresowanie. Odwiedzający nas zawsze się dziwią, że takie małe stworzenia odgrywają taką ważną rolę - dodaje Wiśniewska.

Biomonitoring wody w Polsce jest prowadzony w kilku przedsiębiorstwach wodociągowych, między innymi w Łodzi, Warszawie i na Śląsku.

Autorka/Autor:aa//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ugasili w niedzielę niewielki pożar, który wybuchł w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Ogień objął ściółkę leśną na skalnej półce. Nie rozprzestrzenił się dalej dzięki szybkiej akcji gaśniczej, w której wziął udział śmigłowiec.

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP