Poznań ma nowego wiceprezydenta. Opuścił SLD, bo się wstydził

Tomasz Lewandowski (z lewej) zastąpi Arkadiusza Stasicę (z prawej)
Tomasz Lewandowski (z lewej) zastąpi Arkadiusza Stasicę (z prawej)
Źródło: UMP

Tomasz Lewandowski, przez lata szef poznańskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej i kandydat na prezydenta Poznania w 2014 r., został wiceprezydentem miasta. Zastąpi na tym stanowisku Arkadiusza Stasicę.

Tomasz Lewandowski zastępcą prezydenta Poznania zostanie 1 sierpnia. Zastąpi na tym stanowisku Arkadiusza Stasicę, który pełnił tą funkcję przez ostatni rok. W mieście będzie odpowiadał za gospodarkę mieszkaniową, związek międzygminny Gospodarowanie Odpadami Aglomeracji Poznańskiej oraz sport.

Głośne wyjście z SLD

Lewandowski to wieloletni szef poznańskiego SLD. Partię opuścił w styczniu, gdy jej nowym przewodniczącym został Włodzimierz Czarzasty. - Nie chcę mieć szefa, z którym wstydzę się pokazać - mówił. Liczył wówczas, że wygra inna koncepcja: "otwarcia, budowania socjalnej i umiarkowanej lewicy".

W lutym został członkiem zarządu nowego stowarzyszenia Inicjatywa Polska, której szefową jest Barbara Nowacka.

Tomasz Lewandowski zapowiada tworzenie nowego lewicowego ruchu politycznego

Tomasz Lewandowski zapowiada tworzenie nowego lewicowego ruchu politycznego

Cieszy się wysokim poparciem

W 2014 r. Lewandowski kandydował na prezydenta Poznania. W wyborach zajął czwarte miejsce, jednak uzyskał wysokie poparcie - aż 16,61 proc. głosów, co - wobec fatalnych wyników SLD w całym kraju - zostało uznane za duży sukces.

Przed II turą wyborów poparł Jacka Jaśkowiaka (PO). - Najgorsza dla Poznania byłaby kolejna kadencja Ryszarda Grobelnego i jego dworu. Kandydatura Jacka Jaśkowiaka jest dla mnie akceptowalna, w wielu rzeczach ze sobą się zgadzamy. To mądry człowiek, który ma też poparcie największej w Polsce partii. W pełni angażuję się w kampanię na jego rzecz, ale jednocześnie liczę na częściowe poparcie naszego programu - mówił wtedy Lewandowski.

Jaśkowiaka poparli wtedy także inni kandydaci: Maciej Wudarski z Prawa do Miasta (dziś wiceprezydent odpowiedzialny za transport i zieleń) i Anna Wachowska-Kucharska (społeczniczka, startowała z własnego komitetu).

Od roku współrządzi Poznaniem

Tomasz Lewandowski wymieniany był wtedy, jako murowany kandydat na zastępcę Jaśkowiaka w przypadku wygranej z Grobelnym. Tak się jednak nie stało - mimo zwycięstwa kandydata PO, ostatecznie nie doszło jednak do zawiązania porozumienia z Lewicą.

Te podpisano dopiero 1 lipca 2015 r. Wówczas Lewandowski odmówił objęcia funkcji wiceprezydenta. Został nim popierany przez SLD Stasica. Zajął on miejsce Jakuba Jędrzejewskiego, który złożył rezygnację z funkcji po wybuchu afera z podejrzanymi fakturami wystawianymi przez kierowana przez niego wcześniej spółkę Szpitale Wielkopolski.

"To nie jest degradacja"

Arkadiusz Stasica ma zostać prezesem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. - To nie jest degradacja - podkreślał na konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Wcześniej Stasica był prezesem Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Miejsce Lewandowskiego w radzie miasta zajmie prawdopodobnie przewodniczący rady osiedla Głuszyna Henryk Kania, który miał drugi wynik na liście SLD w okręgu.

Objęcie funkcji wiceprezydenta Poznania prawdopodobnie oznacza, że Lewandowski nie wystartuje w kolejnych wyborach na prezydenta miasta, co dotychczas zapowiadał.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: