Dwie pierwsze hale na Międzynarodowych Targach Poznańskich są już gotowe na przyjęcie zakażonych koronawirusem. Na początek na chorych czeka 70 łóżek. Ostatni tydzień upłynął pod znakiem ćwiczeń organizowanych dla przyszłych pracowników szpitala. - Robiliśmy szkolenia praktyczne, między innymi z intubacji - opisuje koordynator placówki.
Szpital tymczasowy, który powstał na MTP w Poznaniu, docelowo będzie mógł przyjąć nawet 900 pacjentów. Na początek dla chorych przygotowano 70 łóżek. 27 listopada wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował, że zakończył odbiór techniczny placówki. Przez ostatnie kilka dni trwał już ostatni etap przygotowań: intensywne szkolenia kadry, która ma leczyć zakażonych.
Lekarka: "To dla nas duże wyzwanie"
Lekarze, pielęgniarze, ratownicy, psychologowie - łącznie 300 osób musiało nauczyć się zasad przyszłej współpracy, poznać topografię szpitala i przećwiczyć na manekinach pierwsze akcje ratunkowe.
- Dla lekarzy robiliśmy między innymi szkolenia praktyczne z intubacji, z zabezpieczenia dróg oddechowych - mówi doktor Dawid Lipski, koordynator szpitala na MTP. - Pomógł nam Uniwersytet Medyczny, który udostępnił nam fantomy intubacyjne, wsparł nas też kadrowo w różnych ćwiczeniach - dodaje. Były też szkolenia online i konsultacje ze specjalistami, którzy od kilku miesięcy leczą zakażonych w szpitalach jednoimiennych w całym kraju.
Jak mówi przyszła pracownica placówki, ważne było dla niej, by osobiście odwiedzić wnętrza hal MTP. - Staramy się przejść przez miejsca, w których będziemy pracować: punkty informatyczne, magazyny leków, łóżka na oddziałach, to dla nas duże wyzwanie - wylicza Regina Nowak, lekarka-rezydentka chorób wewnętrznych.
Wojewoda wielkopolski początkowo informował, że pierwsi pacjenci będą mogli pojawić się w szpitalu w pierwszym tygodniu grudnia. Termin oddala się w czasie, na poniedziałek zaplanowana jest konferencja prasowa w tej sprawie.
Powstał specjalny zbiornik i lądowisko
Hale Międzynarodowych Targów Poznańskich zostały podzielone na kilka stref. Przygotowano sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala. Placówka będzie dysponowała też pracownią tomografii komputerowej, pracowniami ultrasonografii i elektrokardiografii.
Na terenach przyległych do MTP wyznaczono strefę dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla powietrznego transportu medycznego. Przy targach zamontowano też zbiornik, do którego cysterny będą transportować tlen medyczny.
Pod koniec listopada szpital przeszedł odbiór i został przekazany lekarzom ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. - To niezwykle doświadczona kadra, gwarantująca wysoką jakość leczenia i odpowiedni standard opieki – mówił wtedy Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski. Dodał, że chętnych do pracy w szpitalu nie brakuje, cały czas zgłaszają się kolejni. - Każda kandydatura jest analizowana przez NFZ, aby te ewentualne rotacje pracowników z innych placówek nie spowodowały problemów kadrowych w tych miejscach. Nie licząc kadry ze szpitali klinicznych, zgłosiło się już ponad 1200 pracowników medycznych, w tym ponad 60 lekarzy o różnych specjalizacjach – podał Mikołajczyk.
Na razie dwie hale
Placówka do użytku będzie oddawana etapami. Na początku otwarte mają zostać dwie pierwsze hale: 8 i 8A ze 150 łóżkami na trzech oddziałach. Włączanie łóżek respiratorowych ma być stopniowe, wraz z pozyskiwaniem kadry anestezjologicznej. W dwóch halach ma być docelowo 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem. We współpracy z PKO BP prowadzone są kolejne działania w hali nr 5, dzięki którym baza dostępnych łóżek zwiększy się o 300. W efekcie szpital tymczasowy będzie dysponował 900 łóżkami. Planowany termin oddania hali nr 5 to koniec grudnia tego roku.
- Jeśli chodzi kwestie, które się wiążą z infrastrukturą, to tutaj nie ma żadnych opóźnień i jeszcze raz chciałbym podziękować zarządowi MTP za profesjonalne podejście, za sprawność. Targi po raz kolejny pokazały naprawdę wzorcową jakość i właściwie mogłyby stanowić przykład dla innych miast w Polsce tego, jak taki tymczasowy szpital należy zrobić w tak krótkim terminie - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Dodał, że dotychczas skompletowana kadra szpitala tymczasowego pozwoli już na to, żeby częściowo obsługiwać ten szpital. - Warunki finansowe, które w tej chwili są oferowane lekarzom, kadrze medycznej, medykom, ratownikom medycznym, one w jakiś sposób zachęcają do pracy w tym szpitalu. Ale też musimy mieć świadomość, że te zachęty i te ewentualne przejścia lekarzy z innych ośrodków, osłabiają tamte placówki – stąd trzeba szukać kompromisu, równowagi. Na dzisiaj – jeśli tego wzrostu zakażeń nie będzie – to jestem dobrej myśli, że ten szpital nie będzie musiał funkcjonować w układzie pełnego obłożenia tej swojej pojemności 900 łóżek, na którą jest przygotowywany – zaznaczył Jaśkowiak. Chętni do pracy w tworzonej placówce wciąż mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej szpitaltargi.pl
Źródło: PAP, TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu