Podczas interwencji pięć razy postrzelili mężczyznę. Prokuratura sprawdza zasadność użycia broni

TVN24 | Poznań

Autor:
aa,
fc/gp
Źródło:
PAP, TVN24, Gazeta Wyborcza
Policja o interwencji w Antoninku (materiał z 3 czerwca 2021)TVN24
wideo 2/7
TVN24Policja o interwencji w Antoninku (materiał z 3 czerwca 2021)

Był zakrwawiony, miał nie wykonywać poleceń i "rzucić się na policjantów". Padły strzały, ranny mężczyzna trafił do szpitala. Miał pięć ran postrzałowych nóg i brzucha. Śledczy badają teraz okoliczności interwencji z Poznania. Jedno śledztwo dotyczy ewentualnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy, drugie zmuszania ich do zaniechania czynności służbowych.

Do interwencji doszło w czwartek na ulicy Gorzysława na poznańskim Antoninku. Przed południem policjanci otrzymali zgłoszenie od mieszkańców o zakrwawionym mężczyźnie chodzącym po tamtejszych ulicach. Na miejsce pojechał patrol policji. W pewnym momencie funkcjonariusze użyli broni wobec zatrzymywanego – postrzelili go w nogę i w brzuch. Ratownikom udało się uratować życie postrzelonego. Mężczyznę w ciężkim stanie przetransportowano do szpitala. Z informacji przekazanych przez rzecznika wielkopolskiej policji wynika, że poszkodowany przeszedł operację. Cały czas jest w stanie śpiączki farmakologicznej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Dwa postępowania prokuratury

Okoliczności zdarzenia bada specjalna komisja. Sprawą zajmuje się też prokuratura. Śledczy prowadzą dwa odrębne postępowania. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi postępowanie w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy i spowodowania ciężkich obrażeń ciała. Z kolei Prokuratura Rejonowa Poznań – Nowe Miasto prowadzi postępowanie dotyczące zmuszania funkcjonariusza publicznego do zaniechania prawnej czynności służbowej.

Nie prowadzi natomiast postępowania w sprawie czynnej napaści funkcjonariusza czy naruszenia jego nietykalności.

- Zebrany dotąd materiał przedłożony przez policję jest analizowany. Wykonujemy także swoje czynności – mówi Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Jak zaznaczył, ze względu na trwające w tej sprawie czynności śledcze prokuratura nie będzie na obecnym etapie informować o szczegółach dotychczasowych ustaleń oraz o planowanych działaniach.

Matka szukała syna

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", matka mężczyzny, wcześniej powiadomiła policję o jego zaginięciu. Bała się o niego, bo 39-latek mógł - jej zdaniem - stanowić niebezpieczeństwo dla samego siebie.

11 minut po jej zgłoszeniu, na policję miało trafić zgłoszenie o zakrwawionym mężczyźnie chodzącym po osiedlu. Na miejsce wysłano doświadczonych policjantów, którzy mieli za sobą od 5 do 20 lat służby. Nie mieli oni jednak informacji o zaginięciu 39-latka.

Gdy patrol zauważył zakrwawionego mężczyznę chciał mu pomóc. - Groził im, że jednego z nich zabierze ze sobą do Boga. Kiedy ruszył, policjanci zaczęli strzelać. I to nie jeden policjant, ale kilku. Padło w sumie kilkanaście strzałów, z czego pięć trafiło mężczyznę - trzy w nogi, dwie w brzuch - mówi Piotr Żytnicki z Gazety Wyborczej.

Poznań, Antoninek: policjanci postrzelili mężczyznę. "Pięć strzałów trafiło mężczyznę"08.06.TVN 24 Poznań

Wcześniej mężczyznę mieli widzieć inni przechodnie. - Próbowali opatrywać mu rany i zatamować krwawienie, ale - niestety - mężczyzna pomocy nie przyjął - tłumaczy Żytnicki. Zdaniem świadków, 39-latek był spokojny.

Matka 39-latka, o tym, że został on postrzelony dowiedziała się dopiero o godzinie 19:30. Już po tym, jak został on postrzelony, policjanci mieli ją wypytywać o wygląd Łukasza, a kobieta dała im jego zdjęcie. Policjanci mieli też brać od niej ślady zapachowe z samochodu oraz jego szlafrok.

W piątek nad ranem policjanci z psem przeszukali jej mieszkanie. Prawdopodobnie szukali śladów narkotyków, bowiem - przeprowadzone w szpitalu wstępne badanie toksykologiczne wykazało, że mężczyzna był pod ich wpływem.

Matka nie chce w to wierzyć. - Łukasz nie brał narkotyków. Chciałam, by jeszcze raz mu pobrano krew, i przekazano do innego laboratorium - mówiła Gazecie Wyborczej pani Arleta.

Jak poinformował policja, krew 39-latka została zabezpieczona do badań w Zakładzie Medycyny Sądowej.

Policja: jest nagranie, "rzucił się na policjantów"

Całe zdarzenie nagrała kamera przemysłowa. - Mamy zabezpieczone nagranie wideo, na którym widać całą tę sytuację. Powodem użycia broni było to, że ten mężczyzna rzucił się na policjantów – jest to na nagraniu – powiedział Andrzej Borowiak, oficer prasowy wielkopolskiej policji.

- Mężczyzna na ciele miał liczne rany cięte, cały krwawił – dodał.

Borowiak powiedział, że w trakcie interwencji był też użyty taser. - Patrol, który jako pierwszy dojechał na miejsce po zgłoszeniu od mieszkańców, nie miał tasera na wyposażeniu. Takie urządzenie zostało jednak użyte później, już po użyciu broni przez funkcjonariuszy, do obezwładnienia mężczyzny. Mimo postrzelenia nie można go było obezwładnić w inny sposób – podał.

Autor:aa, fc/gp

Źródło: PAP, TVN24, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24