W lutym 1974 r. - równo 40 lat temu - w poznańskich szpitalach toczyła się walka o to, która z matek urodzi półmilionowego obywatela miasta. Przyszli rodzice wyglądali swoich potomków z wyjątkowym niepokojem, bo na szczęśliwca czekała książeczka mieszkaniowa z pełnym wkładem. Zdjęciami z tamtego okresu podzieliła się z nami Kronika Miasta Poznania.
- Rok 1974 był dla Poznania prawie tak ważny jak 1929 (PeWuKa) i 2012 (Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej). Wtedy odbyły się XXX Centralne Dożynki. Na tą okazję dokończono szereg inwestycji. Część z nich została udokumentowana jako szkolne zadanie pt. "osiągnięcia socjalistycznej Polski". Niestety tym razem ani technika, ani pogoda nie była sprzyjająca - wspomina Kuba Ger, który podesłał swoje zdjęcia Poznania sprzed 40 lat.
Na zdjęciach zobaczyć można m.in. zbudowaną pod koniec 1973 r. Trasę Hetmańską czy powstały rok wcześniej wiadukt górczyński.
Jubileuszowe dziecko z "Ceglorza"
13 lutego 1974 r. w szpitalu przy ul. Polnej przyszedł na świat półmilionowy obywatel Poznania - Przemysław Maciej Windorpski, syn Karola i Doroty, pracowników Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski". Matce półmilionowego mieszkańca Poznania złożył gratulacje i wręczył pamiątkowy dokument I Sekretarz KW PZPR Jerzy Zasada w towarzystwie Przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej Miasta Poznania Alfreda Kowalskiego i prezydenta miasta Stanisława Cozasia.
"W imieniu społeczeństwa Poznania przyjmujemy Cię Przemysławie Macieju Windorpski do grona obywateli naszego półmilionowego miasta. Wyrażamy nadzieję, że będziesz godnym członkiem naszego społeczeństwa - uosobieniem pracowitości, sumienności, a ponad wszystko stawiać będziesz zawsze dobro naszej ojczyzny. Życzymy Ci szczęśliwego dzieciństwa i wszechstronnego rozwoju" - można było wyczytać w liście gratulacyjnym. Alfred Kowalski wręczył matce pamiątkowy medal, a prezydent miasta książeczkę mieszkaniową z pełnym wkładem!
Pociąg do przyjaźni
Luty 1974 r. to także pielęgnowanie więzi z bratnimi narodami. 12 lutego w Poznaniu gościła delegacja Freie Deutsche Jugend na czele z Egonem Krenzem, który później został Przewodniczącym Rady Państwa NRD. Dziewięć dni później do Moskwy odjechał Pociąg Przyjaźni Polsko-Radzieckiej z trzystuosobową delegacją z Wielkopolski. 23 lutego, w 29. rocznicę wyzwolenia Poznania, w Pałacu Kultury (dziś Centrum Kultury Zamek) otwarto wystawy książki radzieckiej i prac rzeźbiarzy moskiewskich. Dwa dni później w stolicy Wielkopolski zameldowała się delegacja Komitetu Obwodowego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z Charkowa z I sekretarzem Iwanem Sokołowem na czele. Podczas kilkudniowej wizyty, goście z ZSRR odwiedzili budowaną halę widowiskowo-sportową "Arena", którą oddano do użytku 28 czerwca.
Tramwajem na os. Wielkiego Października
Rocznica wyzwolenia Poznania była także pretekstem do otwarcia nowej trasy tramwajowej przez ulicę Murawa do pętli "Serbska". Skierowano na nią linię nr 15 z Bolkowickiej, niebawem dołączyła do niej linia nr 4, która kursuje tam do dziś.
Tramwaje początkowo jeździły po wielkim placu budowy - gotowe było jedynie osiedle Wielkiego Października, na osiedlach Przyjaźni, Kraju Rad i Kosmonautów dopiero budowano kolejne bloki. Pierwotne nazwy osiedli przetrwały do początku lat 90. Wtedy postanowiono o zmianie nazw osiedli Wielkiego Października na Pod Lipami, a Kraju Rad na Wichrowe Wzgórze.
Z czasem zmieniła się także nazwa pętli tramwajowej - w 1997 r., po otwarciu Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, przemianowano ją na "Połabska", a osiem lat później, w 25. rocznicę porozumień sierpniowych, ulicę Serbską zamieniono na al. Solidarności.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: CYRYL / Kronika Miasta Poznania