Półmilionowy obywatel i tramwaj na Serbską. Poznań 40 lat temu

Najważniejsze wydarzenia w Poznaniu okiem miejskich fotografów
Najważniejsze wydarzenia w Poznaniu okiem miejskich fotografów
Źródło: CYRYL

W lutym 1974 r. - równo 40 lat temu - w poznańskich szpitalach toczyła się walka o to, która z matek urodzi półmilionowego obywatela miasta. Przyszli rodzice wyglądali swoich potomków z wyjątkowym niepokojem, bo na szczęśliwca czekała książeczka mieszkaniowa z pełnym wkładem. Zdjęciami z tamtego okresu podzieliła się z nami Kronika Miasta Poznania.

- Rok 1974 był dla Poznania prawie tak ważny jak 1929 (PeWuKa) i 2012 (Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej). Wtedy odbyły się XXX Centralne Dożynki. Na tą okazję dokończono szereg inwestycji. Część z nich została udokumentowana jako szkolne zadanie pt. "osiągnięcia socjalistycznej Polski". Niestety tym razem ani technika, ani pogoda nie była sprzyjająca - wspomina Kuba Ger, który podesłał swoje zdjęcia Poznania sprzed 40 lat.

Na zdjęciach zobaczyć można m.in. zbudowaną pod koniec 1973 r. Trasę Hetmańską czy powstały rok wcześniej wiadukt górczyński.

Poznań w 1974 r.

Jubileuszowe dziecko z "Ceglorza"

13 lutego 1974 r. w szpitalu przy ul. Polnej przyszedł na świat półmilionowy obywatel Poznania - Przemysław Maciej Windorpski, syn Karola i Doroty, pracowników Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski". Matce półmilionowego mieszkańca Poznania złożył gratulacje i wręczył pamiątkowy dokument I Sekretarz KW PZPR Jerzy Zasada w towarzystwie Przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej Miasta Poznania Alfreda Kowalskiego i prezydenta miasta Stanisława Cozasia.

"W imieniu społeczeństwa Poznania przyjmujemy Cię Przemysławie Macieju Windorpski do grona obywateli naszego półmilionowego miasta. Wyrażamy nadzieję, że będziesz godnym członkiem naszego społeczeństwa - uosobieniem pracowitości, sumienności, a ponad wszystko stawiać będziesz zawsze dobro naszej ojczyzny. Życzymy Ci szczęśliwego dzieciństwa i wszechstronnego rozwoju" - można było wyczytać w liście gratulacyjnym. Alfred Kowalski wręczył matce pamiątkowy medal, a prezydent miasta książeczkę mieszkaniową z pełnym wkładem!

Poznań w lutym 1974r.

Pociąg do przyjaźni

Luty 1974 r. to także pielęgnowanie więzi z bratnimi narodami. 12 lutego w Poznaniu gościła delegacja Freie Deutsche Jugend na czele z Egonem Krenzem, który później został Przewodniczącym Rady Państwa NRD. Dziewięć dni później do Moskwy odjechał Pociąg Przyjaźni Polsko-Radzieckiej z trzystuosobową delegacją z Wielkopolski. 23 lutego, w 29. rocznicę wyzwolenia Poznania, w Pałacu Kultury (dziś Centrum Kultury Zamek) otwarto wystawy książki radzieckiej i prac rzeźbiarzy moskiewskich. Dwa dni później w stolicy Wielkopolski zameldowała się delegacja Komitetu Obwodowego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z Charkowa z I sekretarzem Iwanem Sokołowem na czele. Podczas kilkudniowej wizyty, goście z ZSRR odwiedzili budowaną halę widowiskowo-sportową "Arena", którą oddano do użytku 28 czerwca.

Delegacja z Charkowa wizytuje budowę Sali Widowiskowo-Sportowej Arena - 27.02.1974 r.
Delegacja z Charkowa wizytuje budowę Sali Widowiskowo-Sportowej Arena - 27.02.1974 r.
Źródło: Stanisław Wiktor | CYRYL

Tramwajem na os. Wielkiego Października

Rocznica wyzwolenia Poznania była także pretekstem do otwarcia nowej trasy tramwajowej przez ulicę Murawa do pętli "Serbska". Skierowano na nią linię nr 15 z Bolkowickiej, niebawem dołączyła do niej linia nr 4, która kursuje tam do dziś.

"15" na Roosevelta. W tle dawny hotel "Merkury" (lata 90.)
"15" na Roosevelta. W tle dawny hotel "Merkury" (lata 90.)
Źródło: M. Mąkowski | MPK Poznań

Tramwaje początkowo jeździły po wielkim placu budowy - gotowe było jedynie osiedle Wielkiego Października, na osiedlach Przyjaźni, Kraju Rad i Kosmonautów dopiero budowano kolejne bloki. Pierwotne nazwy osiedli przetrwały do początku lat 90. Wtedy postanowiono o zmianie nazw osiedli Wielkiego Października na Pod Lipami, a Kraju Rad na Wichrowe Wzgórze.

Z czasem zmieniła się także nazwa pętli tramwajowej - w 1997 r., po otwarciu Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, przemianowano ją na "Połabska", a osiem lat później, w 25. rocznicę porozumień sierpniowych, ulicę Serbską zamieniono na al. Solidarności.

Schemat linii tramwajowych w 1975r.
Schemat linii tramwajowych w 1975r.
Źródło: MPK Poznań

WIĘCEJ ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ NA STRONIE CYRYLA

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: