Poznań

Pociąg towarowy pełen artystów

Poznań

tvn24W pociągu będzie można usłyszeć zespół SOFA

Tajemniczy pociąg sztuki - Cosmic Underground - zdążający z Estonii, przez Litwę, Polskę do Portugalii, zawitał do Poznania. Na stacji, w wagonach towarowych, artyści zaprezentują różnorodne spektakle.

Na odwiedzanych stacjach artyści zamykają się z odbiorcami swojej sztuki w kolejnych w wagonach towarowych. Prezentują spektakle, instalacje audiowizualne, teatralne performance i muzyczne happeningi, które opowiadają historię grupy naukowców zainspirowanych przez Alberta Einsteina i jego teorię względności. Badają oni czas, odkrywają zawarte w nim smaki, zapachy, uczucia, emocje, dźwięki, kształty i ruch.

Wśród wykonawców m.in.: SOFA, L.U.C, Stefan Kornacki, Mariusz Lubomski, Tomasz Cebo, Radosław Smużny oraz artyści z Instytutu B61. Wystąpią również zagraniczni goście: Elo Liiv, Eva Tallo, Andre Banha, Gint Gabrans, Raoul Kurvitz i Elina Cerpa.

W sumie ponad 30 artystów w dziewięciu wagonach będą mogli spotkać w niedzielę mieszkańcy Poznania, którzy wybiorą się wieczorem na Dworzec Główny.

Łączą Europę

Wyjątkowość projektu polega na tym, że jest to artystyczna podróż kolejowa łacząca dwa bieguny Europy - Wschód i Zachód. Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również ogromne wyzwanie logistyczne - ze względu na różnicę szerokości torów na wschodzie, zachodzie i w Europie Środkowej. Pokonując te ograniczenia pokazujemy, że Europa nie ma granic - ocenił Jan Świerkowski z Fundacji Platon z Torunia, która jest pomysłodawcą i głównym producentem projektu Cosmic Underground.

Z Estonii do Portugalii

Pociąg do sztuki wyruszył 20 września z Talina, poprzez Estonię, Łotwę i Litwę przybył do Poznania.

Pociąg z Poznania w najbliższym czasie wyruszy do: Legnicy (9 października), Wrocławia (10-12 października), Jeleniej Góry (13 października), Warszawy (15 i 17 października) i Torunia (19-21 października). We wrześniu artyści wystąpili w Tallinie, Rydze i Wilnie, a w listopadzie dotrą do Portugalii (Caldas da Rainha, Lizbona i Guimaraes).

Autor: mm/par / Źródło: TVN24 Poznań/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24