Blisko 60-letnia lokomotywa, ważąca ok. 130 ton, stanie za kilka miesięcy przed poznańskim INEA Stadionem. To pomysł kibiców Lecha Poznań, którzy w ten sposób chcą nawiązać do kolejowej tradycji klubu.
Lech Poznań przez wiele lat swojego istnienia był związany i finansowany przez kolej. Skrót "KKS", który dziś ma już tylko znaczenie symboliczne, oznaczał bowiem Kolejowy Klub Sportowy. Dlatego w wielkopolskiej gwarze o piłkarskiej drużynie z Poznania mówi się często "Kolejorz". Teraz Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań postanowiło, aby symbol klubu czyli prawdziwa lokomotywa stanęła przed stadionem.
Wróci do Poznania
Lokomotywa została już wybrana w parowozowni w Wolsztynie.
- Została ona wyprodukowana w 1956 roku w zakładach Hipolita Cegielskiego. Wcześniej woziła poznaniaków nad morze. Chcemy, aby odremontowana, prowadziła naszą drużynę do kolejnych zwycięstw - tłumaczy Karol Klimczak, prezes Lecha.
Klub zwrócił się do Fundacji Grupy PKP, która wyraziła chęć pomocy w pozyskaniu wymarzonego symbolu. Pojazd ma zostać odrestaurowany w zakładach Hipolita Cegielskiego, w których został wyprodukowany.
Selfie z parowozem
Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie symbol klubu pojawi się przy INEA Stadionie. To zależeć będzie przede wszystkim od uzyskania wszelkich pozwoleń oraz od czasu jaki potrzebny będzie, by wyremontować lokomotywę. Nie wybrano tez jeszcze miejsca, gdzie parowóz stanie.
- Mamy trzy miejsca wytypowane przed stadionem. Lokomotywa musi być przede wszystkim widoczna. To świetny architektoniczny znak, który przyciągnie dzieci i młodzież. Poza tym brakowało takiego elementu pod stadionem, przy którym można byłoby sobie zrobić ciekawe zdjęcie - tłumaczy Klimczak.
Prezes Lecha zwraca też uwagę na trudności, jakie wiążą się z transportem parowozu przed stadion. W tej kwestii liczy on na pomoc urzędu miasta. - Taki parowóz waży 130 ton. Dlatego koniecznie jest zapoznanie się z dokumentacją dotycząca przebiegu linii elektrycznych czy gazowych – tłumaczy Klimczak.
Autor: fc, ib / Źródło: TVN 24 Poznań/ PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia ( CC BY-SA 3.0) | Maciejw