Pod koniec 2018 roku pasażerowie znów będą mogli korzystać z nieczynnego obecnie budynku głównego dworca kolejowego w Poznaniu. Taką obietnicę złożyli we wtorek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i członek zarządu PKP S.A. Jarosław Bator.
Zaprezentowano dwie wizualne koncepcje przebudowy budynku, które mają być teraz poddane społecznym konsultacjom. Według planów w odnowionym gmachu na 3 tys. m kw. ma się znaleźć funkcjonalna przestrzeń dla pasażerów, hotel i biurowce. Do użytku podróżnych obiekt ma zostać oddany pod koniec 2018 roku.
Przede wszystkim - dobro pasażerów
- Przebudowany budynek ma być zintegrowanym centrum komunikacyjnym, które będzie się składało z trzech poziomów: kładki nad torami od strony zachodniej, na poziomie ok 7 m, placu dworcowego na poziomie parteru i tunelu na poziomie minus jeden. Głównym punktem ma być duże, przestronne atrium - powiedział współtwórca koncepcji Michał Lah z pracowni PiG Architekci.
Jak podkreślił, w Poznaniu znajduje się wiele dworców, które dotychczas nie były ze sobą logicznie i funkcjonalnie powiązane. - Powoduje to pewien paraliż komunikacyjny i przede wszystkim utrudnienia dla pasażerów. Budowa tej inwestycji w samym centrum tego układu ma zintegrować komunikacyjnie całość - zaznaczył.
- Przede wszystkim ma skrócić pasażerom drogi dojścia do komunikacji i wprowadzić intuicyjność poruszania się podróżnych. To był dla nas priorytet i właśnie od koncepcji przestrzeni pasażerskiej zaczęliśmy pierwsze szkice. Drugim etapem było powstanie części komercyjnej, która w żaden sposób nie zakłóci ruchu pasażerskiego - dodał Lah.
Mieszkańcy zdecydują
Jak podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, dworzec ma służyć mieszkańcom i to oni powinni zdecydować jak chcą zmieniać i ulepszać miasto.
- Konsultacje będą przeprowadzane m.in. za pośrednictwem strony internetowej. Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania najbardziej odpowiedniej formuły, abyśmy mogli uzyskać odpowiednią próbę i wiarygodne dane. Chcemy, aby mieszkańcy mogli też te koncepcje i wizualizacje zobaczyć m.in. w najważniejszych miejscach Poznaniach i wyrazić o nich swoją opinię - powiedział.
Prezydent dodał, że skomunikowanie Poznania z resztą aglomeracji jest dla niego największym wyzwaniem na kolejne lata, a centrum tego projektu ma być właśnie odnowiony Dworzec Główny.
- Musi to być wizytówka miasta, i jednocześnie ten element, który będzie wzorcowy w zakresie logistyki dla całej kolei metropolitalnej. Podczas wielomiesięcznych negocjacji zwracaliśmy więc uwagę, by było to coś nie tylko bardzo funkcjonalnego, ale i prezentowało wysoki poziom estetyczny - wskazał Jaśkowiak.
Konsultacje społeczne mają potrwać do końca października. Na początku listopada zostanie wyłoniona ostateczna koncepcja projektu elewacji i rozpocznie się proces szczegółowego projektowania i uzyskiwania wymaganych pozwoleń.
Koniec w 2018 roku
Jak zaznaczył członek zarządu PKP S.A Jarosław Bator pierwsze prace mają się rozpocząć w ciągu 1,5 roku. - Chcielibyśmy, aby pod koniec 2018 roku udostępnić już pierwszą fazę w pełni, czyli część dla podróżnych i hotel. Liczymy, że wtedy budynek będzie już wybudowany i funkcjonujący. Projekt zakłada też aby międzytorze żyło. Chcemy aby całościowe zagospodarowanie terenu pozwalało mieszkańcom i pasażerom korzystanie z niego w pełni - powiedział Bator.
Budynek dawnego Dworca Głównego został zamknięty w 2013 r. i miał być zastąpiony nowopowstałym gmachem łączącym dworzec z galerią handlową. Projekt nowego dworca, budowanego z myślą o odbywającym się w Poznaniu Euro 2012, był wielokrotnie krytykowany przez mieszkańców i społeczników, którzy zarzucali mu przede wszystkim brak funkcjonalności.
Autor: ib / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Poznania