Podjeżdżają przed szpitale, włączają syreny, biją brawo i rozdają prezenty pielęgniarkom oraz położnym

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24
Strażacy z upominkami dla pielęgniarek w dniu ich święta
Strażacy z upominkami dla pielęgniarek w dniu ich święta
wideo 2/5
Strażacy z upominkami dla pielęgniarek w dniu ich święta

Od rana strażacy składają życzenia pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym w dniu ich święta. O upominkach pamiętała też Fundacja Dr Clown.

Strażacy na sygnale przed szpitalem? To nic złego, a wręcz przeciwnie - samo dobro. Blisko 200 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z całego kraju organizuje dziś specjalną akcję dla medyków z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Druhowie przywożą drobne upominki, takie jak np. przyłbice medyczne, czekoladki i batony, kawę, kremy do rąk.

Strażacy od rana wręczają upominkiMichał Przedlacki

O akcji mówił dziś jej inicjator, który za pośrednictwem anteny TVN24 złożył też życzenia.

- Dla was (dla pielęgniarek - przyp. red.) w tym ważnym dniu, a w tym roku też szczególnym ze względu na tą ciężką pracę, którą wkładacie w całodobowe zmiany, w pracę w naprawdę trudnych warunkach, postanowiliśmy zrobić charytatywnie taką akcję z podarunkami dla duszy i ciała. Działamy na Mazowszu, w Wielkopolsce i Małopolsce - mówił Michał Przedlacki, strażak ochotnik we "Wstajesz i wiesz".

Strażacy chcieli uhonorować pielęgniarkiMichał Przedlacki

Pan Michał od razu otrzymał podziękowania od Krystyny Ptok z Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, która również była gościem TVN24.

- Jesteśmy zaskoczone, wzruszone. To przemiłe w tym dniu. Rok 2020 miał być rokiem pielęgniarek i położnych na świecie, ale koronawirus przykrył nam wszystkie święta. Dlatego to, co teraz dla nas robicie, jest gestem sympatii dla całego naszego środowiska. To bardzo ciepłe - powiedziała Ptok.

W Warszawie akcje 2500 Paczek dla Pielęgniarek "Najlepsze Życzenia-Świećcie Przykładem Olśniewająco" zorganizowała Inicjatywa Społeczeństwa Wsparcie Ratowników Wawa z udziałem Fundacji Polska Świeci Przykładem. Siły z nimi połączyła Inicjatywa Strażacy Medykom, którzy w tym dniu przez OSP zorganizowali akcję dla pielęgniarek w różnych regionach kraju, zapewniając w Warszawie przyłbice otrzymane od Drukarzy dla Szpitali i Hackerspace, jak też zabezpieczyli bezpieczny transport i dostarczenie. Pomogła także Państwowa Straż Pożarna na terenie Łodzi.

CHCESZ WESPRZEĆ DZIAŁANIA NA RZECZ MEDYKÓW? SPRAWDŹ JAK MOŻESZ SIĘ WŁĄCZYĆ W AKCJĘ

Strażacy z OSP z życzeniami dla pielęgniarek
Strażacy z OSP z życzeniami dla pielęgniarekMichał Przedlacki

Przychodzą nie tylko z uśmiechem

Fundacja Dr Clown na co dzień niesie uśmiech najmłodszym pacjentom w szpitalach w różnych częściach Polski. Ale we wtorek wolontariusze zadbali o to, by powodów do uśmiechu nie zabrakło pielęgniarkom i pielęgniarzom, którzy dziś obchodzą Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

– Doktorzy Clowni podczas wizyt w szpitalach otrzymują dużo serdeczności i wsparcia od personelu. Tym razem to my chcielibyśmy podziękować wszystkim pielęgniarkom z oddziałów pediatrycznych, które odwiedzaliśmy z programem "terapii śmiechem". Przygotowaliśmy dla pielęgniarek z Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Zdroje" paczki z płytami z muzyką operową lokalnego artysty oraz kartki z życzeniami – mówi Magdalena Błaszczyk, pełnomocnik Fundacji "Dr Clown" w Szczecinie.

Ale tak było nie tylko w Szczecinie. Bo Doktorzy Clowni rozdali paczki z upominkami w kilku miastach, na oddziałach, które odwiedzali w ramach swojej akcji "terapia śmiechem".

W Polsce jest 250 tysięcy pielęgniarek. Według informacji przekazanych przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek z powodu SARS-CoV-2 na całym świecie zmarło dotąd 260 pielęgniarek. W Polsce zmarły trzy.

Banksy podziękował medykom

Medykom, którzy na całym świecie walczą z koronawirusem, podziękował kilka dni temu znany artysta Banksy. Jak? Stworzył nową pracę, którą zadedykował właśnie im.

Podpisał ją "Game Changer", co w wolnym tłumaczeniu możemy rozumieć jako "Przełom". Kilkuletni chłopiec w ogrodniczkach, bawi się zabawkami. A właściwie jedną zabawką - figurką pielęgniarki-superbohaterki. Czerwony krzyż na jej fartuchu jest jedynym kolorowym elementem pracy. Obok dziecka jest kosz, w nim nieużywane figurki - Batmana i Spider-Mana.

Mająca jeden metr kwadratowy praca Banksy’ego wisi w korytarzu Szpitala Klinicznego w Southampton w Wielkiej Brytanii. Jak informuje BBC, artysta dołączył do niej krótki list.

- Dziękuję za wszystko, co robicie. Mam nadzieję, że rysunek rozjaśni trochę to miejsce, nawet jeśli jest czarno-biały - napisał.

Mural zostanie w szpitalu do jesieni. Później będzie można go kupić na licytacji, a pieniądze ze sprzedaży wesprą brytyjską służbę zdrowia.

Banksy podziękował medykom. Jego praca pojawiła się w szpitaluŹródło: instagram.com/banksy

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Michał Przedlacki

Pozostałe wiadomości