Lucky Luke w więzieniu. Pomalowali ściany spacerniaka

To już szósty pomalowany spacerniak w poznańskim areszcie
To już szósty pomalowany spacerniak w poznańskim areszcie
Źródło: TVN 24

Kolorowe spacerniaki to efekt współpracy więźniów i graficiarzy. Póki co pomalowano ich sześć. Docelowo metamorfozę ma przejść każdy. Więźniowie marzą, by jeden z nich zamieniono w stadion Lecha.

We właśnie oddanym spacerniaku znalazły się motywy z komiksu "Lucky Luke". Obok tytułowego kowboja, na ścianach można zobaczyć m.in. braci Dalton czyli komiksowych więźniów.

Szósty taki spacerniak

Pomalowanie szarych ścian spacerniaków w Areszcie Śledczym przy ul. Młyńskiej to efekt akcji "Malujemy mury więzienia".

- Kolorowe ściany ma łagodzić agresję wśród więźniów - wyjaśnia Jacek Wiśniewski, dyrektor aresztu.

Skazani wraz z grafficiarzami pomalowali już sześć spacerniaków. Do malowania ścian osadzeni zgłaszali się na ochotnika.

- Malowałem podkład, zajęło nam to 2 dni. Było sporo roboty, bo spacerniak był zaniedbany - przyznaje jeden z nich, Krzysztof.

Bułgarska na Młyńskiej?

Na pomalowanie czekają już kolejne spacerniaki.

- Dajemy wolność w doborze tematyki, jednak każdy projekt musi zyskać naszą akceptację - wyjaśnia Wiśniewski.

Kolorowe spacerniaki w poznańskim areszcie śledczym

Kolorowe spacerniaki w poznańskim areszcie śledczym

Więźniowie mają już wymarzony motyw, jaki chcieliby w nim zobaczyć.

- Pojawił się pomysł, by wymalować stadion Lecha. Bardzo liczymy, że dojdzie do jego realizacji - mówi Krzysztof.

Graffiti "na legalu"

Tymczasem urzędnicy oraz poznańska policja zamierzają przekonać graficiarzy do korzystania z legalnych przestrzeni do malowania.

W połowie kwietnia, urzędnicy ogłosili listę miejsc, w których legalnie można tworzyć graffiti - czytaj więcej.

- Grafficiarze legalnie, zgodnie z opracowanymi w ramach programu warunkami, mogą wykonywać swoje dzieła sztuki. Lista jest ciągle otwarta i zarządcy nieruchomości nadal mogą zgłaszać chęć przyłączenia się do programu - tłumaczy Rafał Łopka z Urzędu Miasta Poznania.

"Nie" dla wandali

W ramach programu "Poznań promuje sztukę, nie wandalizm" miasto prowadzi także kampanię edukacyjno-informacyjną skierowaną do młodzieży na temat odpowiedzialności prawnej za dewastację, uszkodzenia mienia oraz wandalizm, a także promowanie w społecznościach lokalnych działań prewencyjnych w tym zakresie.

- Nielegalne graffiti to przestępstwo - przypomina Hubert Hegenbard, naczelnik wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. - Mamy duży problem z wandalami. Chcemy ich eliminować i stawiać przed sądem. liczymy, że ta akcja pozwoli na to, że w Poznaniu zapanuje porządek - kończy.

W styczniu komendant wielkopolskiej policji przeznaczył na walkę z grafficiarzami i wandalami niszczącymi elewacje budynków nagrodę w wysokości 50 tys. złotych.

Autor: FC/mz / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: