Na kilka godzin zablokował lotnisko, a potem dołączył do stada krów

Żubr dołączył do stada krów
Lipki Wielkie: Żubr dołączył do krowiego stada
Źródło: WWF Polska

Najpierw przechadzał się po pasie lotniska, a potem postanowił dołączyć do stada krów. Mowa o samotnym żubrze, który zwiedzał okolice Lipek Wielkich (woj. lubuskie). Wędrówkę zakończyło pogotowie żubrowe, które przewiozło go w pobliże stada właściwego gatunku.

Jak informowało Nadleśnictwo Karwin, 31 marca żubr zablokował pas startowy Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich.

"Przez kilka godzin pasy startowe lądowiska były zajęte... Ponieważ przechadzał się po nich żubr" - napisali.

Jak podkreślili, zwierzę od dłuższego czasu wędrowało po okolicy. "Tym razem żubr zawędrował, do wnętrza Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich. Czyżby chciał czynnie pomóc w ochronie lasu przed pożarem? Zaniepokojony dużym zagrożeniem pożarowym? Mamy nadzieję, że tak, ponieważ w lesie jest sucho jak nigdy dotąd o podobnej porze roku" - pisali leśnicy.

BENEK I GANG KAWALERÓW - CZYTAJ MAGAZYN TVN24 O ŻUBRACH >>>

Wybrał stado krów

1 kwietnia żubr wędrownik postanowił natomiast dołączyć do stada krów. - Poczęstował się sianem z krowiego paśnika. Wiadomo, z cudzego talerza lepiej smakuje - śmieje się Agnieszka Veljković z WWF Polska.

Jak mówi, zupełnie nie przeszkadzała mu obecność innego, ale jednak bardzo podobnego do niego gatunku. Właściciel krów, kiedy zobaczył, że stado się "powiększyło" zadzwonił do pogotowia żubrowego i powiadomił o "znalezisku".

- Pracownicy Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które prowadzi pogotowie żubrowe, przewieźli go w pobliże stada swojego gatunku, do którego to powinien dołączyć - wyjaśnia Veljković.

303d3b02-e164-47eb-b1d9-ef62caab2501-480p
Jak działa pogotowie żubrowe? - 24.10.2020
Źródło: TVN 24

Gdyby żubr pozostał w stadzie krów, mogłoby dojść do wymieszania się dwóch gatunków. Jego owocem byłby żubroń.

Owocem miłości żubra i krowy są żubronie
Owocem miłości żubra i krowy są żubronie
Źródło: Magazyn TVN24

Żubr jest największym ssakiem lądowym Europy. Jedno zwierzę może w ciągu roku zjeść ok. 10 ton różnorodnego pokarmu – głównie traw, turzyc i innej roślinności zielnej.

W Polsce żubry występują m.in. w Zachodniopomorskiem, Puszczy Białowieskiej i Bieszczadach.

Czytaj także: