Archeolodzy badają Ledniczkę - wyspę sąsiadującą z Ostrowem Lednickim, gdzie mieściło się palatium, czyli budowla rezydencjonalno-sakralna Mieszka I. Wiadomo, że obie wyspy łączyły mosty. Naukowcy liczą, że podczas badań natrafią na jego przyczółek.
Od miesiąca Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prowadzi sondażowe badania wykopaliskowe na Ledniczce - drugiej co do wielkości wyspie na jeziorze Lednica. W jej części środkowej i południowej znajduje się nasyp ziemny zidentyfikowany jako grodzisko stożkowate. W wyniku badań przeprowadzonych w latach 1989-1990 ustalono, że znajdujący się tu gródek z dworem mógł być siedzibą lokalnych możnowładców z przełomu XIV i XV wieku.
Archeolodzy po 31 latach od zakończenia ostatnich prac wrócili na Ledniczkę, rozpoznać osadnictwo na wyspie poza grodziskiem (dotychczas prace prowadzono wyłącznie na nasypie ziemnym).
Pod wodą znaleźli pozostałości mostu
- Od kilku lat prowadzone są tu badania archeologiczne podwodne na jeziorze Lednica. Archeologom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu udało się odkryć pozostałości mostu, a nawet dwóch mostów łączących Ledniczkę z zachodnim brzegiem jeziora - mówi dr Andrzej Kowalczyk, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Przeprawy te datowane na X w. i przełom XIII i XIV w. wskazują na nieznaną dotychczas, a bardzo ważną rolę tej wyspy w systemie funkcjonowania lednickiego centrum osadniczego w X w. i później. To odkrycie stało się inspiracją do podjęcia sondażowych badań lądowych.
- Celem jest odkrycie przede wszystkim przyczółka tych mostów, które są badane pod wodą. Poza tym chcemy określić wpływ człowieka i zwierząt oraz zmiany poziomu wód na to, co znajduje się pod ziemią. Chcemy po prostu zbadać na ile przez ten czas kiedy ta wyspa jest pozostawiona przyrodzie te zdeponowane tam dziedzictwo archeologiczne się zachowuje, jak negatywne proces wpływają na stan jego zachowania - tłumaczy dr Kowalczyk
Znaleźli toporek, naczynia i kości
Działania skupiają się na północnej, jeszcze nie przebadanej części wyspy. - Chcemy rozpoznać na ile tutaj znajdują się cenne pozostałości jakiegoś osadnictwa - wyjaśnia dr Andrzej Kowalczyk.
W trakcie prowadzonych prac w północno-środkowej części wyspy odkryto pozostałości kamiennego bruku, którego określenie chronologii i funkcji wymaga dalszych badań. W wykopach po zachodniej stronie- średniowieczną linię brzegową, umocnioną kamiennym brukiem i konstrukcjami drewnianymi.
Odkryto też fragmenty naczyń glinianych, kości zwierzęce, przedmioty drewniane, skórzane oraz metalowe. Na szczególną uwagę zasługuje średniowieczny topór z zachowanym drewnianym toporzyskiem. Do badań specjalistycznych pobrano fragmenty obrobionego drewna, fragmenty dranic, paliki oraz ścinki – powstałe w czasie budowy mostów i nadbrzeża, próbki botaniczne i dendrologiczne.
Szczegółowe analizy materiałów zdobytych podczas badań mają przybliżyć funkcję tej wyspy w powiązaniu z Ostrowem Lednickim, uznawanym za ważny ośrodek w Polsce pierwszych Piastów i w czasach późniejszych.
Naukowcy badający siedziby pierwszych Piastów przekonują, że rywalizacja o status pierwszej stolicy Polski nie ma sensu. Bo pierwsi Piastowie nie mieli jednej stolicy. Przemieszczali się między głównymi grodami kraju, gdzie znajdowały się palatia. Tym samym Mieszko I mieszkał zapewne jednocześnie w Poznaniu, Gnieźnie i Ostrowie Lednickim.
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy